Chaty jsou investičním hitem
10.08.2020
Z Čechů se znovu stávají chataři a chalupáři. Fenomén, který byl populární především v dobách normalizace, se začal vracet už v uplynulých letech, naplno ho ale umocnila až pandemie koronaviru.
Zkomplikovala cestování do populárních dovolenkových destinací a nasměrovala zájem lidí k chatám a chalupám. Podle dat projektu Atlas cen, který sleduje data z katastrálních úřadů, se jich letos v červnu prodalo téměř o polovinu víc než ve stejné době loni. A s prudkým nárůstem zájmu jdou nahoru i ceny chat a chalup, zároveň roste výnosnost pronájmů. Rekreační nemovitosti proto získávají na atraktivitě i mezi investory.
(Zdroj: ihned.cz)
Češi platí kartou dvakrát více než před pěti lety
26.10.2017
Bez kontaktu už je devět plateb z deseti. Češi za letošní první pololetí utratili přes platební karty 272 miliard korun. Kromě rozšiřování bezhotovostních plateb tomu pomáhá i růst ekonomiky. Během posledních pěti let Češi zvýšily útraty platební kartou na dvojnásobek.
Prostřednictvím 11,6 milionu karet, které Češi nyní vlastní, uhradili v letošním prvním pololetí 272 miliard korun. V roce 2012, kdy se bezkontaktní platby teprve rozbíhaly, to bylo 136 miliard. Ukazují to statistiky Sdružení pro bankovní karty za druhé čtvrtletí roku 2017. Češi využívají platební karty každý rok čím dál více a podíl útrat kartami roste. Patří ke světové špičce v bezkontaktním placení a provádí takto 90 procent karetních transakcí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny nových bytů v Praze překonaly historické maximum
25.10.2017
Nové byty v Praze opět zdražily. Podle společných statistik developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná cena prodaných bytů v novostavbách ke konci září vzrostla meziročně o 19,6 procenta na 83 150 korun.
"Historicky poprvé se tak průměrná cena za nové bydlení v hlavním městě přehoupla přes hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční," komentuje předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. Připomíná přitom, že před rokem činila cena za metr čtvereční necelých 70 tisíc korun, před dvěma lety to bylo méně než 60 tisíc korun za čtvereční metr. Ceny nových staveb podle Sourala začínají dosahovat svého stropu. "Domníváme se, že nastal bod zlomu. Brzdí se prodeje, bude se brzdit i nabídková cena," myslí si šéf Trigemy. Za dosavadním prudkým růstem cen dosud stál především neustávající převis poptávky nad nabídkou. Developerům však letos začínají klesat prodeje. Pro stále více lidí jsou byty už příliš drahé, developerům se navíc na trh nedaří dodávat dostatek nových bytů, které jsou cenově dostupné pro většinu lidí. Průměrné ceny často zvedají právě dražší projekty, kterých v posledních letech přibylo. "Po sedmi letech stabilního růstu letos v Praze prodej nových bytů klesne. Na vině je hlavně nedostatečná nabídka, která způsobila nárůst cen bydlení. Dopady ale mají také opatření ČNB. Ta totiž dále zhoršila již tak omezenou dostupnost bydlení pro střední třídu. Konec roku je sice tradičně prodejně silný a do nabídky jde navíc několik projektů ve středním segmentu, přesto lze v Praze očekávat celoroční prodej hluboko pod hranicí šesti tisíc bytů," říká šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.
Koruna zlomila další rekord, je nejsilnější za poslední čtyři roky
25.10.2017
Česká měna v úterý vůči euru posílila na nejsilnější úroveň za poslední více než čtyři roky. K růstu až na 25,57 koruny za euro jí pomohlo především sílící očekávání investorů, že centrální banka příští čtvrtek přistoupí letos podruhé ke zvýšení úrokových sazeb. Že by ČNB mohla sazby na svém listopadovém zasedání zvýšit, naznačilo v posledních týdnech hned několik členů bankovní rady. Zdůvodnili to mimo jiné tím, že současná výše úroků ČNB neodpovídá sílící ekonomice a zrychlujícímu růstu mezd.
Naposledy se pro zvýšení sazeb vyjádřil v úterý v rozhovoru pro agenturu Reuters člen bankovní rady Tomáš Nidetzký. Navíc dodal, že by podle něj mohly sazby vzrůst až o 0,5 procentního bodu, tedy dvakrát více, než analytici očekávají. “Nemyslím si, že by ekonomika zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu najednou nevstřebala, protože klíčová úroková sazba je dnes nastavena na 0,25 procenta, což je pořád blíže nule než čemukoliv jinému," řekl Nidetzký. Podobně jako Nidetzký se v polovině října v rozhovoru pro HN vyjádřil další člen vedení centrální banky Vojtěch Benda. Řekl, že si letos dovede představit zvýšení sazeb až o tři čtvrtě procentního bodu, což by znamenalo růst základní úrokové sazby až na jedno procento. Nidetzký byl přitom na zářijovém jednání jedním ze čtyř členů sedmičlenné bankovní rady, kteří hlasovali proti zvýšení sazeb. Hlavní repo sazba tak setrvala nejtěsnějším možným poměrem hlasů na 0,25 procenta, kam ji ČNB poprvé po deseti letech zvedla na předešlém zasedání v srpnu. O možnosti, že se ČNB přikloní ke zvýšení úroků, mluvil v uplynulých dnech také další člen bankovní rady Oldřich Dědek. Podle agentury Reuters vidí prostor pro další růst sazeb také Dědkův kolega Marek Mora. Zatímco od listopadu 2013 až do letošního 6. dubna se centrální banka snažila umělým oslabováním koruny bojovat proti nízké inflaci a na nákup eur v rámci devizových intervencí vydala zhruba dva biliony korun, nyní se snaží naopak růst cenové hladiny mírnit.
Tesco se v Česku propadlo do miliardové ztráty
23.10.2017
Obchodní řetězec Tesco se ve finančním roce 2016/2017 v Česku propadl do ztráty 1,09 miliardy korun. Za horším výsledkem hospodaření je podle firmy změna ocenění majetku. Tržby českých prodejen stouply o dvě procenta na 44,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
Řetězec měl na konci posledního účetního období v Česku 198 obchodů. Mateřská společnost Tesco PLC již dříve uvedla, že z prodeje obchodních center v Praze-Letňanech a v Liberci společnost vykázala zisk před zdaněním 2,8 miliardy korun (91 milionů liber). Britský řetězec prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. Loni v létě Tesco prodalo v Liberci i nákupní centrum Forum. Realitní společnost Rockcastle za něj zaplatila 80 milionů eur (2,2 miliardy Kč). Řetězec v létě rovněž prodal dva své obchodní domy v Plzni a Brně kvůli vysokým nákladům na budoucí opravy. Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996. Tesco předloni zavedlo jednotný řídící tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku mají vedení v Praze. Maďarský tisk na začátku měsíce přišel ze zprávou, že by Tesco mohlo prodat své aktivity v Maďarsku, Česku, Polsku a na Slovensku. Klíčové podle něj je, zda bude pokračovat tlak na zvýšení mezd zaměstnancům. Tesco informaci odmítlo.