Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Zítra bude ještě horší než je dnes!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)

Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Průmysl v srpnu meziročně klesl

08.10.2021 Český průmysl v srpnu přešel do meziročního poklesu o 1,4 procenta z červencového růstu o 6,8 procenta. Důvodem poklesu výroby byly zejména neplánovaně prodloužené dovolené v automobilovém průmyslu a plánované odstávky v energetice. Stavební výroba předminulý měsíc mírně zrychlila meziroční růst na 1,2 procenta z červencových 0,5 procenta. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Hodnota nových zakázek v průmyslu se proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta, což bylo ale dáno hlavně růstem cen, nikoliv objemem zakázek. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,2 procenta.
Většina průmyslových odvětví v meziročním srovnání podle statistiků ale zaznamenala lepší výsledky, přičemž nejvíce vzrostla produkce ve strojírenství, kovovýrobě a výrobě elektrických zařízení. "V kumulaci obou prázdninových měsíců průmyslová produkce meziročně vzrostla o téměř tři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová.
Výroba strojů a zařízení se proti loňského srpnu zvýšila o 11,3 procenta, ve výrobě elektrických zařízení produkce vzrostla o 7,1 procenta a u výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o šest procent. Naproti tomu výroba aut meziročně klesla o 28,4 procenta a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla o 6,6 procenta. O téměř pětinu nižší produkci vykázal dřevozpracující průmysl.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Už desetina Čechů je rizikově zadlužených

06.10.2021 České domácnosti mají vypůjčené dohromady necelé dva biliony korun. Většina z toho jsou hypotéky, 272 miliard korun ale představují spotřebitelské úvěry. Na co si nejčastěji lidé půjčují a z jakého důvodu, zjišťoval obsáhlý průzkum České bankovní asociace. Zkušenost s půjčkou má naprostá většina Čechů - a to hned osm z deseti respondentů. Nejčastěji si lidé na dluh pořizují auto či motorku, častěji muži než ženy a lidé s čistým měsíčním příjmem nad 30 tisíc korun.
Dále si na úvěr pořizují spotřební elektroniku a také elektrospotřebiče typu pračky, myčky, ledničky. Často se zadlužují i kvůli rekonstrukci či vybavení bytu. U těchto půjček už genderové rozdíly nejsou. Aktuálně má úvěr 43 procent lidí. Nejčastěji dluží do výše 200 tisíc korun. Téměř dvě třetiny Čechů si půjčku, kterou momentálně splácí, vzaly z důvodu nedostatku hotovosti, pětina nechtěla čekat, než si našetří. Každý desátý Čech se pak na nákup na splátky nechá nalákat výhodnou akcí," uvádí Michal Straka, specialista na finanční trh výzkumné agentury Ipsos, která pro Českou bankovní asociaci průzkum připravila.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Ceny energií letí vzhůru

04.10.2021 Ve Velké Británii už vznikají vtipy o tom, zda budou mít auta na co jezdit, v kontinentální Evropě se lidé zase začínají bát, aby měli v zimě čím topit. Rekord za rekordem překonává už několik týdnů za sebou historicky nejdražší elektřina. A mohutně jí sekunduje i zemní plyn, který svá historická maxima překročil v polovině týdne.
„Cena na evropském trhu prorazila hranici 1000 amerických dolarů za 1000 kubíků, a to vůbec poprvé v historii,“ uvedla ve své zprávě GECF, organizace sdružující země vyvážející plyn. Cena vychází z nizozemského TTF, což je virtuální místo, na kterém se obchoduje s plynem.
Extrémní růst je ale vidět i na lokálním českém trhu pražské energetické burzy. Aktuálně se ve čtvrtek cena plynu na další den vyšponovala až k 95 eurům za megawatthodinu. Loni to bylo necelých 13 eur. To je nárůst o astronomických 650 procent.
V
(Zdroj: ihned.cz)

ČNB překvapila razantním zvýšením sazeb

04.10.2021 Ve čtvrtek se Česká národní banka rozhodla pro nečekaně razantní krok, kterým chce tlumit přehřátou ekonomiku a brzdit růst spotřebitelských cen. Centrální bankéři na svém zasedání odhlasovali zvýšení klíčové úrokové sazby o tři čtvrtě procentního bodu. Takto skokové zvýšení tuzemská ekonomika naposledy zažila během měnové krize v roce 1997.
Ke krocení inflace používá ČNB takzvanou dvoutýdenní repo sazbu. Od té se pak odvíjejí ostatní sazby v ekonomice, například sazby úvěrů nebo hypoték. Během pandemie loni na jaře ČNB sazbu srazila až na 0,25 procenta, aby ekonomice ulehčila, a od té doby centrální bankéři sazbu postupně zvedají. Letos jde už o třetí zvýšení, které sazbu zvedá na 1,5 procenta.
V
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Blažena
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner