Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Zítra bude ještě horší než je dnes!

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)

Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Oživení byznysu je na dohled. Rok 2021 bude rokem růstu

07.05.2021 Poradenská společnost PwC se každoročně ptá šéfů firem na celém světě, jak vidí budoucnost svého byznysu. Letos byl ale průzkum výjimečný – dominovalo mu téma covidu-19. V Česku se v únoru a březnu týkal 260 firem – od těch největších (mobilních operátorů či bank) až po výrobní podniky třeba se 150 zaměstnanci. A 44 procent z nich uvedlo, že jim kvůli pandemii klesly výnosy. Skoro třetina generálních ředitelů pak přiznala, že byl loňský rok vůbec nejtěžší v jejich kariéře.
Do budoucna ale hledí s optimismem. Letos čeká růst výnosů 71 procent vrcholových manažerů, což je vzhledem k okolnostem velmi slušné číslo. Ze 109 firem, které v průzkumu přiznaly za loňský rok pokles výnosů, jich skoro třetina čeká návrat na čísla před covidem ještě letos. „Velká většina z CEO už před sebou vidí oživení a návrat na předkrizové hodnoty. Někteří dokonce letos, největší část až příští rok,“ uvedl řídící partner PwC Jiří Moser.
Podle něj čeká českou ekonomiku v brzké době poměrně neobvyklá situace. „Zatímco mnohé firmy budou těžit z rozmachu ekonomiky a odložené poptávky, na nemalou část zároveň dopadne naplno tíha krizového roku a budou čelit hrozbě krachu,“ dodává Moser.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Cena emisních povolenek trhá rekordy

05.05.2021 Cena emisních povolenek v Evropské unii vystoupila v úterý na rekord a poprvé přesáhla hranici 50 eur (1292 korun) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka od investorů.
Cena se dopoledne zvýšila asi o 1,3 procenta a dostala se na 50,05 eura za tunu. To je maximum od roku 2005, kdy EU systém obchodování s povolenkami zavedla.
„Je to špatná zpráva především pro všechny podniky podléhající systému ETS, tedy s nutností platit za povolenky. Jde nejen o elektrárny a teplárny, ale o celou řadu podniků těžkého průmyslu, jako jsou například hutě a ocelárny, chemičky, a mnoho dalších,“ řekl analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. Evropského systému obchodování s emisemi se v Česku povinně účastní asi 250 zařízení.
Krátce před 11:00 SELČ se cena povolenek pohybovala kolem 49,65 eura za tunu, a stále tak proti předchozímu dni vykazovala růst asi o půl procenta. Cena za vypouštění škodlivin do ovzduší tak v EU ještě nikdy nebyla vyšší.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Jsme na konci sil, hlásí malé a střední firmy

03.05.2021 Rodinná oděvní firma Steilmann, která obléká například českou fotbalovou reprezentaci, je v problémech. "Uspáváme firmu a doufáme, že přežijeme," říká finanční ředitel firmy Jan Motlík s tím, že jsou nuceni snižovat náklady na minimum. Uplynulý rok překonali i díky provoznímu úvěru Covid v programu Expanze od Českomoravské záruční a rozvojové banky.
O finanční pomoc je u malých a středních podniků během posledního roku enormní zájem. "Jen do segmentu úvěrů do 30 milionů korun pro malé a střední podniky nateklo v minulém roce téměř 120 miliard korun. Z toho bezmála polovinu prostředků poskytla nebo zaručila Českomoravská záruční a rozvojová banka, což představuje meziroční nárůst o třetinu," potvrzuje její generální ředitel Jiří Jirásek. O finanční podporu ale nežádají jen firmy, které kvůli proticovidovým opatřením bojují o přežití. Podle Dity Pasquier, manažerky firemního financování Komerční banky, jsou zde také podnikatelé, jimž bez ohledu na krizi, a někdy právě i díky ní, tržby rostou, a tak potřebují provozní financování naopak na svůj růst.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Banky v Česku prochází revolucí, skončily už čtyři

30.04.2021 Po několika letech, kdy se o konsolidaci domácího bankovního sektoru pouze mluvilo, se spojování rozjelo ve velkém. Z trhu jen v následujících měsících postupně zmizí hned několik peněžních ústavů a konkurence se tak dle některých expertů docela významně sníží. Co to pro klienty znamená a jaké změny je čekají?
Rakouská bankovní skupina Raiffeisenbank přebírá Equa bank. Vyjednává se o spojení Moneta Money Bank a Air Bank. Také běžní klienti ING Bank v Česku se nyní postupně stávají součástí Raiffeisenbank a rovněž klienti rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse, jejíž české aktivity převzala na přelomu roku Česká spořitelna, se budou setkávat s novým logem banky. V minulém roce udělila Česká národní banka také souhlas k fúzi Moneta Money Bank a Wüstenrot hypoteční banky, která zanikla k letošnímu lednu.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Přemysl
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner