Hrad ušetří 57 milionů
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 446,5 milionu korun. Je to zhruba o 57 milionů korun méně, než jí přidělil letošní schválený...
Počet nehod na elektrokolech přibývá
Počet dopravních nehod, při kterých byli cyklisté na elektrokolech, loni tvořil téměř 15 procent ze všech nehod na kolech. Policisté jich evidovali 641...
Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Příroda fandí skrytým chybám.

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)

Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Ceny v průmyslu klesly v květnu nejvíce od listopadu 2016

17.06.2020 Ceny průmyslových výrobců v Česku v květnu meziročně klesly o 0,9 procenta. Byl to nejhlubší pokles od listopadu 2016, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). V dubnu byly ceny meziročně nižší o 0,8 procenta. Ceny v zemědělství klesly oproti loňskému květnu o 2,7 procenta, naopak ceny stavebních prací a ceny tržních služeb pro podniky stouply. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,2 procenta. Zdražily zejména potraviny nebo elektřina. Naopak ceny pohonných hmot klesly.
Také u výrobců se v květnu snížily především ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků byly nižší o 15,6 procenta a těžby a dobývání o 3,1 procenta. Naopak například ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o osm procent. "Celkově byl ale meziroční pokles cen v průmyslu mírnější, než se čekalo," uvedl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Trh podle něj odhadoval pokles 1,6 procenta, zatímco ČNB ve své prognóze z počátku května čekala, že ceny průmyslových výrobců si ve druhém čtvrtletí udrží meziroční růst, v průměru na úrovni 0,6 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

Dvě pětiny Čechů nebyly na pandemii finančně připraveny

15.06.2020 Dvě pětiny Čechů nemají finanční rezervu pro nečekané situace podobné pandemii koronaviru. Jde především o lidi s nižším vzděláním a nižšími příjmy, často také o rodiče na rodičovské dovolené a nezaměstnané. Dvě třetiny lidí, kteří rezervu nemají, to ale do budoucna zvažují. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.
Polovina Čechů uvedla, že si finanční rezervu vytváří dlouhodobě. Týká se to hlavně lidí starších 66 let, dále lidí s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Více než desetina Čechů (11 procent) si rezervu začala dělat kvůli obavám spojeným s koronavirem. Ekonomických důsledků pandemie se polovina lidí obává více než zdravotních. Devět z deseti respondentů očekává zvyšování cen, 57 procent se také obává nutnosti snížit svůj životní standard. Tři pětiny lidí se shodly, že budou muset nyní více šetřit a také více přemýšlet, zda udělat nějaký větší výdaj.
(Zdroj: aktualne.cz)

Chystá se velké propouštění

11.06.2020 Zaměstnavatelé jsou při pohledu na pracovní trh hodně pesimističtí. Řada z nich hodlá propouštět a šetřit. Ukázal to rozsáhlý průzkum jedné z největších personálních agentur ManpowerGroup mezi českými firmami. Kvůli epidemii koronaviru se ekonomika na tři měsíce zmrazila. "Na podzim se ukáže, v jakém stavu firmy budou.
Na trhu práce nyní začne docházet k velkým přesunům mezi firmami a jednotlivými sektory, a to se týká stálých zaměstnanců, freelancerů, agenturních zaměstnanců a cizinců," říká šéfka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová. Zaměstnavatelé jsou pesimističtější než na začátku krize v roce 2009. Deset procent z nich očekává nárůst počtu pracovních sil, naopak 14 % předpovídá snížení počtu pracovních sil. Ostatní zaměstnavatelé nepředpokládají žádné změny. Po sezónním očištění dat jde o nejhorší výsledek v historii průzkumu v Česku od roku 2008," říká šéfka Rezlerová. Nejhorší bude zřejmě situace v odvětví ubytování a stravování, kde hodlá 10 % firem nabírat, ale 29 procent propouštět. "Slabé náborové aktivity dále hlásí finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům, dále zpracovatelský průmysl a odvětví velkoobchod a maloobchod," konstatuje Rezlerová.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Český průmysl hlásí rekordní pád

11.06.2020 Pandemie koronaviru srazila na dno český průmysl, který je páteří tuzemské ekonomiky. Uzavřené hranice ve spojení s vládními opatřeními proti šíření nemoci způsobily pokles výroby, jaký novodobá historie země nepamatuje.
V dubnu se průmyslová výroba podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu propadla meziročně o třetinu. Podle analytiků takový vývoj nečekali ani pesimisté.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Ivo
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner