Do deseti let odejde z trhu práce do důchodu 1,2 milionu lidí, uvedl ministr Jurečka
16.04.2025
Český trh práce by mělo do deseti let opustit 1,2 milionu lidí. To je asi pětina zaměstnaných. Do penze začnou odcházet silné ročníky. Stát i zaměstnavatelé by měli usilovat o to, aby byl odchod postupný. Na pražské konferenci Česko na křižovatce to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle prezidentky Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslavy Rezlerové má programy na podporu zaměstnanců nad 55 let pětina firem a změnit se bude muset i nastavení práce pro generaci Z, tedy narozené po polovině 90. let.
Podle aktualizované studie poradenské společnosti Boston Consulting Group a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce opustí do roku 2035 český trh práce 1,2 milionu osob, odejdou do důchodu. Nastoupit by mělo ale 1,9 milionu lidí. Z toho 1,5 milionu by měli tvořit absolventi škol a 400 tisíc by měli být cizinci. Výraznější úbytek pracovníků pak nastane po roce 2035, kdy začnou do penze chodit nejpočetnější ročníky Husákových dětí ze 70. let minulého století.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Česku roste energetická chudoba
13.11.2024
Milion lidí má problém zaplatit účty za topení, nemohou si dovolit dostatečně topit, dluží na energiích či za ně utratí víc než dvě pětiny svého čistého příjmu. Zatímco v roce 2020 jich bylo asi 770 tisíc, loni už 1,3 milionu. Uvádí to česká zpráva Powerty Watch 2024, kterou na tiskové konferenci představili zástupci české části Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Ta sleduje v jednotlivých zemích výskyt chudoby a vyloučení a dopady sociální politiky, podle toho pak připravuje svá doporučení. Česká zpráva shrnuje výsledky domácích analýz a studií od loňského podzimu.
"Můžeme konstatovat, že se každý rok situace zhoršuje. Chtěli jsme upozornit na to, že data jsou alarmující. Stále více lidí zůstává bez tepla a světla. Zadlužují se, v předlužených rodinách jsou děti. Je těžké pomoci, protože nefunguje dávkový systém, zabydlování, lidé se točí v azylových domech," uvedla jedna ze spoluautorů zprávy Iva Kuchyňková z Charity.
Letošní zpráva se zaměřuje na energetickou chudobu, kdy má domácnost problém zajistit topení či ohřev vody. Podle jedné ze studií se to týká lidí z pětiny nejchudších domácností, kteří si nemohou dovolit dostatečně topit, dluží za energie či za ně utratí přes pětinu svého čistého příjmu. V roce 2020 bylo v takové situaci 440 tisíc domácností, v nichž žilo 770 tisíc osob. Loni to bylo 690 tisíc domácností s 1,3 milionu členů. Důvodem jsou nízké výdělky, vysoké ceny energií i nízká energetická účinnost, uvádí zpráva.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Máslo v Česku zdražuje nejvíce v celé EU
13.11.2024
Podle nejnovějších dat Eurostatu zdražuje máslo v Česku vůbec nejvýrazněji v celé EU. Letos v září jeho cena narůstala meziročně o 42,5 procenta, což bylo více než v kterékoli jiné zemi EU. Průměr za celou EU činil pouze 13,7 procenta meziročního cenového nárůstu.
Druhým nejvýraznějším tempem rostly v září ceny másla na Slovensku, a to o 35,2. Ve všech dalších zemích EU, kde k nárůstu ceny másla došlo, už ale byl pod 30 procentní úrovní. V Německu ještě činil nárůst 29,3 procenta. Ve všech ostatních zemích EU ceny másla ale už rostly méně než polovičním tempem než v Česku, tedy tempem nižším než zhruba 21procentním. Anebo dokonce stagnovaly či klesaly – třeba v Rumunsku cena másla klesala o 10,5 procenta. I v některých Česku blízkých zemích je růst cen jen zlomkem českého nárůstu. Třeba v Maďarsku ceny rostly o 3,6 procenta, tedy zhruba dvanáctkrát pomaleji. Příkladem země, kde ceny másla stagnovaly, je Řecko. Přitom Řecko spolu s Českem vykazuje dlouhodobě nejnižší tučnost nadojeného mléka v EU. I když je tedy tučnost českého mléka slabá, evidentně nemůže vysvětlit tak dramatický nárůst tuzemské ceny másla.
S
Ceny energií padají dolů
14.10.2024
S klesajícími cenami energií nyní mnozí zvažují, zda by měli vypovědět své fixní smlouvy, protože dodavatelé nakupují elektřinu i plyn za levnější ceny. Elektřina zlevnila o 25 %, plyn o 17 % oproti loňským cenám. Některé firmy už začaly snižovat ceny pro spotřebitele, jiné plánují zlevnění v nadcházejících měsících. Nejvýrazněji klesají ceny u spotových tarifů, což lidem může přinést výrazné úspory v řádu tisíců korun.
Dodavatelé energií nyní soupeří o nové zákazníky, a někteří už zlevnili ceny před topnou sezónou. Pražská energetika snížila ceny plynu a elektřiny téměř o pětinu. „Byli jsme mezi prvními, kdo snížil ceny, a s těmito cenami půjdeme i do nového roku,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka, s tím, že se to týká většiny zákazníků bez fixní smlouvy. ČEZ plánuje další snižování cen od ledna, a to o 25 % u plynu a 15 % u elektřiny. Uvedl to web TN.cz. "Týká se to 1,7 milionu zákazníků jak u elektřiny, tak u plynu. Zákazníci nemusejí nic dělat, nemusejí nikam chodit, nemusejí telefonovat, zlevnění proběhne automaticky. A meziročně ušetří zákazníci s běžnou spotřebou u elektřiny dva tisíce korun a v případě, že elektřinou i topí, tak je to pět tisíc korun," prohlásil mluvčí ČEZu Roman Gazdík.
Od Nového roku slibují dodavatelé nižší ceny a věrným klientům bonusy. Jakub Tobiáš z LAMA energy uvedl, že za uzavření nové smlouvy po skončení fixace nabídnou finanční odměnu. E.ON již v říjnu zlevnil pro 800 tisíc klientů a doporučuje zafixování cen, například přechodem na dvouleté produkty, uvedl Lubomír Budný. Spotové tarify mohou být ještě levnější, ale nesou riziko náhlého zdražení. Vysoké náklady na energie jsou pro mnoho domácností a firem zásadní problém.
S
Komodity zažívají boom
09.10.2024
Zlato láme rekordy, průmyslové kovy jsou na vzestupu. Nedávné změny na světových finančních trzích, včetně nízkých sazeb a eskalace konfliktu na Blízkém východě, vyhnaly cenu zlata opět vzhůru. Podruhé za poslední období tak překonala novou rekordní úroveň. Kromě toho zaznamenaly pozitivní cenový vývoj také průmyslové kovy. Čína se nečekaně rozhodla zavést ekonomická stimulační opatření týkající se bankovních rezerv, hypoték a trhu s nemovitostmi, což způsobilo prudký růst cen železné rudy a mědi, které dosáhly dvouměsíčního maxima.
Spotové zlato vzrostlo ráno 25. září 2024 na nové rekordní maximum 2 670,52 USD za unci, přičemž futures na zlato s prosincovým dodáním dosáhly maxima 2 694,75 USD za unci. Později u obou došlo k mírné korekci, ale stále se držely na vysokých úrovních. Podíváme-li se na procentuální výnos, vidíme, že spotová cena drahého kovu meziročně vzrostla o více než 43 % a futures kontrakty si připsaly zisk téměř 37 %.
Cena drahého kovu vzrostla na nové rekordní maximum díky nižším úrokovým sazbám. Nedávné rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů mělo totiž na světové trhy významný dopad. Vzhledem k tomu, že Fed přechází do cyklu uvolňování a očekává se další snižování sazeb, hodnota amerického dolaru oslabila, což zlatu poskytlo silnou podporu. Podle City se nyní očekává celkové snížení úrokových sazeb o 125 bazických bodů, přičemž banka Goldman Sachs předpovídá snížení o 25 bazických bodů na každém zasedání až do poloviny roku 2025. investoři pozorně sledují prohlášení představitelů rezervního systému a také klíčové ekonomické údaje, které jim napoví o budoucnosti politiky Fedu. K celkovému nadšení přispívají i prohlášení prezidentů poboček centrálních bank. Zatímco Neel Kashkari z minneapoliského Fedu zastává holubičí postoj s nižším snížením, prezident chicagské pobočky Austan Goolsbee očekává výraznější snížení.
Začátek posledního zářijového týdne byl pozitivní i pro průmyslové kovy. Referenční kontrakty na měď se 25. září na Londýnské burze kovů (LME) obchodovaly za 9 864 USD za tunu a futures na prosincové dodání na Chicagské burze kovů (CME) za 4,51 USD za libru. Obě hodnoty se blížily dvouměsíčním maximům s meziročním ziskem kolem 20 %. Futures na železnou rudu s lednovým dodáním zaznamenaly prudký jednodenní nárůst o více než 5 %. Na čínské komoditní burze v Dalianu uzavřely obchodní den na úrovni 715,50 CNY (101,84 USD) za metrickou tunu. V porovnání se situací před rokem byla ruda o 4 % levnější.
S