Dubnová inflace překvapila trh, zrychlila kvůli potravinám
15.05.2024
Dubnová meziroční inflace 2,9 procenta překvapila finanční trh, analytici ji čekali v blízkosti 2,4 procenta. Za výraznějším než očekávaným zrychlením z březnových dvou procent podle nich stálo především zdražení potravin. Nečekají však, že by se vracela inflační vlna z předchozích dvou let, v nadcházejících měsících bude podle analytiků inflace stagnovat kolem dubnové úrovně. Vývoj spotřebitelských cen ale zřejmě povede Českou národní banku ke zpomalení tempa snižování úrokových sazeb, soudí experti.
"Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravin, za kterým stály zejména ceny masa, mléčných výrobků a zeleniny," řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Upozornil, že ve srovnání s březnem potraviny zdražily o 1,7 procenta." Vyplnil se dříve avizovaný rizikový scénář, že prodejci po Velikonocích ceny zvýší, přitom právě ceny potravin hrály od začátku roku důležitou roli v poklesu inflace," komentoval vývoj cen potravin hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil, že celková meziměsíční inflace v dubnu byla 0,7 procenta, což je o půl procentního bodu víc, než dlouhodobý průměr.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Predikce vývoje elektřiny a zemního plynu: Máme naději na snižování cen?
27.09.2023
Cena jedné „megawatt hodiny“ elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe, v Praze dle jejích vlastních burzovních dat během jednoho roku doslova „slétla“ o 75 %. A zatímco burzovní vývoj ceny elektřiny ukázal, že v roce 2022 byl její nárůst výrazně plusový a „cenová křivka“, přes celý rok prokazatelně jen stoupala, a zvláště ke konci dvanáctiměsíční éry skočila výrazně výš, letos je trend zcela opačný. A i vývoj ceny zemního plynu má podobnou charakteristiku. I když je fakt, že křivka u této energetické komodity vykazuje, právě v posledním roce, větší obousměrné výkyvy. Znamená to, že budou už ceny energií klidnější a že míří natrvalo zpět k předválečným hodnotám?
Faktem je, že názorů na to, že nejen cena elektřiny, ale i cena zemního plynu pro konečné spotřebitele opravdu nezadržitelně míří pod předválečnou úroveň (rozuměj před únor 2022, kdy Rusko začalo válku na Ukrajině) je už nyní hodně. Na druhou stranu jsou tu ale pořád opačné názory, které tvrdí, že tak jednoduché to opravdu nebude. Z veřejně dostupných informací lze totiž vyčíst, že i přesto, co vloni v létě dosáhly ceny energií v Evropě bezprecedentních maxim a nyní se pohybují u některých komodit na předválečné úrovni, rozhodně to neznamená, že je takový propad dlouhodobý a dlouhodobě se udrží.
Letos se v Evropě, hlavně díky počasí, podařilo v některých státech EU vyrobit z větrných a solárních zařízení tolik elektřiny, že tamní vlády musely řešit velký nadbytek elektřiny nejen pobídkami pro spotřebitele, ale i omezovat samotnou produkci této komodity. A při zápočtu dalších kroků byl výsledek jasný: Výrazný pokles poptávky po elektřině, produkované z fosilních zdrojů. Není snad nutné dodávat, jaký to mělo vliv právě na cenu pro konečné zákazníky. Dále pak cenu energií ovlivňuje nyní i to, že obavy ze zimního nedostatku ustoupily, když Evropa začala diverzifikovat dodávky plynu a prosadila nouzová opatření, jako je cíl 90 % skladování plynu před zimní topnou sezónou a cíl snížení poptávky po elektřině o 5 % ve špičce.
Možná ale, že tím se příznivé zprávy vyčerpaly. Dá se totiž téměř s jistotou říct, že s výkyvy cen energií musí Evropa počítat i nadále a že tyto ekonomické jevy hned tak neustanou. Spíše naopak, podle některých názorů se totiž sezónní cenové výkyvy můžou stát normou. A tak zatímco v mediálním prostoru se objevují analýzy o tom, jak se cenové stropy na energie v různých zemích Evropské unie projeví na poklesu cen těchto komodit u konečných zákazníků, zajímavější prognózy jsou ty o cenách na rok 2024…
B
Bezútěšný stav českých e-shopů. Ze 152 kontrolovaných porušila předpisy naprostá většina
27.09.2023
Česká obchodní inspekce (ČOI) pokračovala ve svých kontrolách internetových obchodů i v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku. Celkem bylo provedeno 152 kontrol, z nichž v 131 případech byla zjištěna porušení právních předpisů.
Výsledky těchto kontrol naznačují, že na poli internetového prodeje stále dochází k porušování spotřebitelské legislativy. Hlavními oblastmi nedostatků jsou nedostatečné informace týkající se prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb.
Ředitel ČOI Jan Štěpánek k výsledkům uvedl, že "kontroly budou i v následujícím období cíleny na internetové obchody, které na základě zkušeností z předchozích období nebo z poznatků poskytnutých ČOI spotřebitelskou veřejností nebo jinými orgány státní správy a samosprávy, porušovaly právní předpisy v dozorové pravomoci ČOI."
V období od 1. dubna do 30. června 2023 prováděla ČOI 152 kontrol zaměřených na internetové obchodování na českém trhu. Hlavním cílem těchto kontrol bylo ověřit dodržování povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele. Celkově bylo zjištěno porušení právních předpisů ve 131 případech, což představuje 86,2 %.
Kontroly nejsou reprezentativním vzorkem všech internetových obchodů v České republice, ale byly zaměřeny na subjekty, u kterých existovalo riziko porušení právních předpisů. Kontroly zahrnovaly jak fyzické, tak právnické osoby, které provozují obchodní aktivity v online prostředí.
Z výsledků kontrol vyplynulo, že mnoho provozovatelů elektronických obchodů nesplňuje požadavky ohledně poskytování informací týkajících se reklamací, nákupních podmínek, služeb a výrobků. Taktéž neinformují spotřebitele o možnostech mimosoudního řešení sporů…
B
Česká spořitelna v následujících měsících propustí stovky lidí
25.09.2023
Česká spořitelna (ČS) v následujících devíti měsících propustí několik set svých zaměstnanců. Tento krok se týká zejména manažerů a pracovníků ve funkcích podpory a servisu. Důvodem této restrukturalizace je změna preferencí klientů, kteří stále více upřednostňují online služby. Banka však plánuje současně přijmout nové zaměstnance do oblastí informačních technologií a péče o klienty. K červnu letošního roku pracovalo v ČS přibližně 10 000 zaměstnanců.
Podle informací serveru se Česká spořitelna bude v příštích devíti měsících zbavovat nižšího počtu zaměstnanců. "Aktuální změna ve struktuře a počtu zaměstnanců odráží zejména významné změny v potřebách a očekáváních našich klientů," uvedl Hrubý pro E15.
Dále dodal, že zaměstnanci, kteří odcházejí, budou mít k dispozici podporu od personálního týmu, který jim bude asistovat při hledání nových pracovních příležitostí na trhu.
ČS se pod vedením Hrubého soustředí na posílení finančního zdraví svých klientů prostřednictvím digitálních a individuálních poradenských služeb. Banka proto současně hodlá přijmout zhruba 100 nových zaměstnanců do oblastí informačních technologií a péče o klienty. Navzdory častějšímu využívání online služeb neplánuje banka výrazně omezit provoz svých poboček...
B
Zaměstnavatelé budou i nadále zaměstnance více nabírat než propouštět
13.09.2023
eští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku více nabírat zaměstnance než propouštět. Optimismus na trhu práce ale proti minulému rekordnímu čtvrtletí klesl. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 510 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR. Jeho výsledky dnes firma zveřejnila na tiskové konferenci.
Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu 28 procent zaměstnavatelů, naopak 18 procent očekává snižování jejich počtu. To, že v posledním čtvrtletí změnu nechystá, uvedlo 51 procent oslovených firem. Čistý index trhu práce tak podle společnosti Manpower činí plus deset procent. V předchozím čtvrtletí to bylo rekordních plus 19 procent. "Pro mnoho firem je situace nadále složitá a musí snižovat počty zaměstnanců. Převládá ale pozitivní nálada a uvolňovaní zaměstnanci mají velkou šanci rychle najít jiné příležitosti. Pro poslední čtvrtletí roku jsme ale zaznamenali mírný pokles optimismu, který je sice pro toto období obvyklý, ale zpomalení náboru vidíme i po očištění od sezonních vlivů," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)