Důvěra v českou ekonomiku meziměsíčně klesla o 3,5 bodu
24.06.2022
Důvěra v českou ekonomiku letos v červnu meziměsíčně klesla o 3,5 bodu na hodnotu 98,3. Snížila se důvěra spotřebitelů i podnikatelů ve všech odvětvích. Důvěra spotřebitelů se propadla na nejnižší hodnotu od května 2012 a druhou nejnižší úroveň za celou dobu zjišťování důvěry. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství poklesla v červnu i v meziročním srovnání.
Indikátor důvěry podnikatelů klesl v červnu meziměsíčně o 3,9 bodu na hodnotu 103,1 a u spotřebitelů se snížil o 1,1 bodu na 74,7. "Důvěra spotřebitelů v ekonomiku od března setrvale klesá. Domácnosti výrazně hůře hodnotí svou současnou finanční situaci a prohlubují se rovněž i obavy z jejího dalšího zhoršení," popsala situaci Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
Česká ekonomika si drží solidní růst
31.05.2019
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,6 procenta. Zpřesněná čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Čísla jsou mírně lepší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle kterého rostla česká ekonomika meziročně o 2,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta. "Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly i běžné a investiční výdaje vládních institucí," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 1,6 procenta a meziročně o 2,9 procenta. Výdaje domácností oproti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostly o 1,6 procenta a meziročně o 2,7 procenta. U vládních institucí výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 3,4 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta.
Dluhy Čechů dál rostou
29.05.2019
Celkový objem dluhu obyvatel Česka činil ke konci prvního čtvrtletí 2,34 bilionu korun, meziročně vzrostl o 161,5 miliardy korun. Objem nespláceného dluhu klesl o 4,1 miliardy na 32,4 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Mohou za to hlavně úvěry na bydlení.
Počet lidí, kteří měli problém se splácením spotřebních dluhů, se meziročně snížil o 17 procent, tedy téměř o 48 tisíc. O 16 procent klesl počet lidí, kteří nespláceli své úvěry na bydlení. Jejich počet se snížil o 3864, a klesl tak pod hranici 20 tisíc. Počet lidí, kteří nespláceli své krátkodobé závazky určené primárně na spotřebu, klesl na konci čtvrtletí na 233 tisíc. To je o 48 tisíc méně než před rokem a o 72 tisíc méně než před dvěma lety, kdy se počet těchto lidí blížil maximu. Zatímco počet nesplácejících lidí meziročně klesl o 17 procent, objem nespláceného krátkodobého dluhu se snížil o 9,7 procenta na 22,8 miliardy korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika je 20. nejodolnější na světě
27.05.2019
Pojišťovna FM Global vydala index odolnosti a stability 130 světových ekonomik a jejich podnikatelských prostředí pro rok 2019, který oproti indexům z minulých let zkoumá i postupy, kterými jednotlivé státy kontrolují firmy na svých územích.
FM Global u každé ekonomiky zkoumala celkem tři hlediska: makroekonomické ukazatele, riziko přírodních katastrof a dodavatelské řetězce včetně kvality infrastruktury. Každé hledisko je rozdělené do dalších čtyř subkategorií, celkově tedy index bral ohled na HDP, hrozbu politické krize, závislost na ropě, míru urbanizace, frekvenci přírodních katastrof (hurikány a tornáda, záplavy nebo zemětřesení), obranu proti přírodním nebezpečím, ochranu před požáry, obranu proti kybernetickým útokům, dohled nad korupcí, kvalitu infrastruktury, správu a řízení společností a transparentnost dodavatelských řetězců. Česko se s celkovým skóre 86,7 ze 100 umístilo na 20. místě před Singapurem, Japonskem nebo Jižní Koreou. Oproti minulému roku, kdy s hodnotou 89,1 obsadilo 16. místo, ovšem Česko letos zaznamenalo pád.
Vysoké ceny bytů dusí trh s hypotékami
23.05.2019
Nepomáhá ani pokles úroků, čeká se na ČNB. Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů dál klesá, už třetí měsíc v řadě. V dubnu se dostala podle aktuálního hypoindexu na 2,85 procenta. Zároveň ale klesl minulý měsíc opět i zájem lidí o hypotéky. V dubnu bylo sjednáno 6395 hypoték, což je jen o 263 méně než v březnu.
Stejně tak poklesly i objemy hypoték. Lidé si ve čtvrtém měsíci letošního roku sjednali hypotéky za 14,615 miliardy korun, což je o 131 milionů méně než v březnu. Otázkou je, zda mělo i na dubnové počty a objemy úvěrů stále ještě vliv "předzásobení", do kterého se lidé pustili kvůli regulacím hypoték před říjnem loňského roku. Klienti si tehdy vzali hypotéky raději s předstihem, což mělo za následek nárůst počtu v podzimních měsících, ale pak i prudký propad hypotečního trhu na začátku letošního roku.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)