Ekonomika letos poroste o 1,5 procenta, průměrná inflace bude přes 13 procenta
30.05.2022
Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta. Zároveň průměrná inflace by měla být 13,3 procenta a příští rok zhruba pět procent. Ke dvěma procentům by se měla dostat průměrná inflace až v letech 2024 a 2025. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí. V letech 2023 a 2024 by se měl růst ekonomiky pohybovat kolem tří procent. Loni ekonomika stoupla o 3,3 procenta.
"Ekonomický růst by podle respondentů šetření měl v letošním roce zpomalit. Razantní nárůst životních nákladů zbrzdí reálnou spotřebu domácností, která by se tak měla zvýšit jen o 1,1 procenta. Růst vládní spotřeby by měl zvolnit na 1,6 procenta, patrně kvůli odeznění výdajů souvisejících s epidemií COVID-19," uvádí materiál.
Inflace by podle průzkumu měla z letošních 13,3 procenta klesnout příští rok na 5,1 procenta a do roku 2025 klesnout až na průměrných 2,1 procenta. "Důležitým proinflačním faktorem je nárůst cen elektřiny a zemního plynu, který se postupně promítá v cenách ostatního zboží a služeb. Inflaci posilují i potíže v globálních dodavatelských řetězcích, jež vedou k razantnímu zvyšování cen mnoha výrobních vstupů. Tyto problémy se přitom kvůli válce na Ukrajině dále prohloubily," uvádí dokument.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
Český export byl loni rekordní
20.02.2018
Nejvíce exportu míří do států Evropské unie, hlavní partner je Německo. Vzrostl i zájem českých firem o Čínu, kam vývoz stoupl téměř o 20 procent. Stále je jeho objem ale nižší než například do Rumunska.
Čeští vývozci opět loni překročili rekord. Jako celek měl export z Česka hodnotu 4,2 bilionu korun, což je meziroční nárůst o více než pět procent. Nejvíce rostl vývoz do zemí bývalého Sovětského svazu (12,8 procenta), kam české firmy vyvezly zboží a služby za 127 miliard korun. Mimo Ruska a Kazachstánu mířil český export především na Ukrajinu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Pokles pořádání předváděcích akcí
20.02.2018
"Šmejdi" se přesouvají na internet. Předváděcích akcí v ČR loni ubylo, jejich provozovatelé je přesouvají na internet nebo do nabídek po telefonu.
"Šmejdům" loni uložila Česká obchodní inspekce (ČOI) 72 pokut v celkové hodnotě 22,2 milionu korun, což je o 7,5 milionu meziročně méně. Inspekce v loňském roce zjistila porušení zákona u 29 procent všech kontrolovaných předváděcích akcí, v roce 2016 to bylo 76 procent. ČOI to uvedla v tiskové zprávě. Česká obchodní inspekce uskutečnila v roce 2017 celkem 107 kontrol. "Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že ČOI zaznamenala v minulém roce pokles pořádání klasických předváděcích akcí.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ekonomický růst Česka je na svém vrcholu
16.02.2018
Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 5,1 procenta. Za celý loňský rok vzrostl HDP o 4,5 procenta. Ukázal to předběžný odhad Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím sice ekonomika zrychlila, analytici i centrální banka ale očekávali vyšší růst. Přesto Česko nyní patří k premiantům Evropské unie. Z 19 zemí osmadvacítky, které dosud z
"Česká ekonomika si i v závěru loňského roku udržela velmi slušné tempo. Na první pohled sice menší, než předpokládal trh nebo ČNB, avšak i tak ho lze považovat za výborné," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. "Rok 2017 byl pro českou ekonomiku příznivější, než se před dvanácti, nebo dokonce i před šesti měsíci, obecně předpokládalo," poznamenal ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Ekonomové sice shodně označují loňský růst HDP za silný, zároveň se ale shodují na tom, že letos už Česko podobný výsledek nezopakuje. "Česká ekonomika je na vrcholu růstu, v roce 2018 svoje tempo zpomalí" uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč si myslí, že česká ekonomika už operuje na hranici svých možností. "Těžko nachází nové produkční kapacity, jež by umožnily další zrychlení růstu HDP. Patrné je to zejména na trhu práce, kde zaměstnavatelé mají již delší dobu problém najít vhodnou pracovní sílu v potřebném množství," řekl Jáč.
Škoda Auto odstartovala rok nejlépe v historii
14.02.2018
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto hlásí nejlepší leden v celé historii firmy. Celosvětově dodala 103 800 vozů, meziročně o 10,7 procenta více. Meziroční propad dodávek ale zaznamenaly modely Octavia, Rapid, Superb a Yeti, který ale již není v prodeji. Nahradil ho nový model Karoq, jehož firma v lednu dodala 3900 kusů. Škoda Auto to ve středu uvedla v tiskové zprávě.
I přes propad zůstává nejprodávanějším modelem Octavia. V lednu jich automobilka dodala zákazníkům 35 700, meziročně to je o 4,5 procenta méně. Druhým nejúspěšnějším modelem je Fabia, která zaznamenala ve srovnání s loňským lednem nárůst o 7,2 procenta. Pokles dodávek hlásí i model Superb, meziročně o 8,3 procenta, v lednu jich firma dodala 12 400. V lednu pak Škoda dodala také 13 600 kusů nového SUV Kodiaq, který se začal oficiálně prodávat v loňském roce. V západní Evropě vzrostly dodávky vozů zákazníkům oproti stejnému měsíci minulého roku o 13 procent na 38 600 vozů. V Německu, na nejsilnějším evropském trhu, vzrostly dodávky zákazníkům na 12 800 vozů, což je meziroční nárůst o 14,4 procenta. Výrazný růst zaznamenala automobilka v Nizozemsku, kde meziročně dodala o 93,4 procenta více. Dvouciferného růstu dosáhla firma v Rakousku, Itálii, Francii, Belgii, Švédsku, Dánsku a Norsku. Ve střední Evropě zaznamenala firma meziroční nárůst dodávek o 12,3 procenta. Na domácím českém trhu byl prodej 8600 vozů o 12,1 procenta vyšší než loni. Dvouciferného růstu dosáhla značka na Slovensku, v Maďarsku a ve Slovinsku. Růst o 101,2 procenta hlásí Škoda v Chorvatsku. Ve východní Evropě bez Ruska vzrostly dodávky zákazníkům o 15 procent na 2800 vozů. V Rusku vzrostly o 26 procent na 4500 vozů.