Firmy ze zpracovatelského průmyslu vítají program kompenzací energií
02.09.2022
Firmy ze zpracovatelského průmyslu vítají program kompenzací drahých energií, který chce zavést ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Pomoc ale měla podle nich přijít již dříve. Vyplývá to z vyjádření firem, které oslovila ČTK. Síkela chce první návrh pomoci předložit vládě v září. Náklady odhaduje na 25 až 28 miliard korun. Jakoukoli pomoc v souvislosti se strmým růstem cen energií by přivítal majitel společnosti AKORD K z Kopidlna na Jičínsku Pavel Preksl. Firma se zabývá hlavně odlévání barevných kovů a mechanickým obráběním odlitků.
"Slévárnu jedeme na plyn a za letošek nám plyn zvedli o 611 procent. Pochopitelně to promítáme do cen, takže čekám, až zákazníci řeknou dost a budu muset zavřít," řekl ČTK Preksl. Situaci označil za vážnou, podle něj měla pomoc od státu přijít už dávno. "Stále mluví o tom, že kompenzace mají v plánu, ale pořád se nic neděje," dodal Preksl. Holding Motor Jikov Group, který dodává 80 procent produkce pro automobilový průmysl, možné kompenzace vítá. Slévárna je podle podniku energeticky zvlášť náročný provoz a letošní provozní ztráta za energie bude v desítkách milionů korun. "Volali jsme po tom, aby to (kompenzace) vláda udělala. Napřed z toho vycouvali, teď se k tomu zřejmě vrací," řekl ČTK předseda představenstva Miroslav Dvořák.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Tesco se v Česku propadlo do miliardové ztráty
23.10.2017
Obchodní řetězec Tesco se ve finančním roce 2016/2017 v Česku propadl do ztráty 1,09 miliardy korun. Za horším výsledkem hospodaření je podle firmy změna ocenění majetku. Tržby českých prodejen stouply o dvě procenta na 44,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
Řetězec měl na konci posledního účetního období v Česku 198 obchodů. Mateřská společnost Tesco PLC již dříve uvedla, že z prodeje obchodních center v Praze-Letňanech a v Liberci společnost vykázala zisk před zdaněním 2,8 miliardy korun (91 milionů liber). Britský řetězec prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. Loni v létě Tesco prodalo v Liberci i nákupní centrum Forum. Realitní společnost Rockcastle za něj zaplatila 80 milionů eur (2,2 miliardy Kč). Řetězec v létě rovněž prodal dva své obchodní domy v Plzni a Brně kvůli vysokým nákladům na budoucí opravy. Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996. Tesco předloni zavedlo jednotný řídící tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku mají vedení v Praze. Maďarský tisk na začátku měsíce přišel ze zprávou, že by Tesco mohlo prodat své aktivity v Maďarsku, Česku, Polsku a na Slovensku. Klíčové podle něj je, zda bude pokračovat tlak na zvýšení mezd zaměstnancům. Tesco informaci odmítlo.
Státní dluh klesl na nejnižší úroveň od roku 2009
20.10.2017
eště v polovině roku byl český státní dluh nejvyšší v historii. O pouhé tři měsíce později, krátce před parlamentními volbami, naopak klesl na nejnižší úroveň od roku 2011. Stát nyní dluží 1,61 bilionu korun, tedy o 178 miliard méně než na konci června. Na každého Čecha tak nyní připadá dluh zhruba 152 tisíc korun.
Důvodem tak rychlého poklesu zadlužení je zejména postup ministerstva financí, které letos omezilo vydávání státních dluhopisů s delší splatností. Naopak si více půjčovalo prostřednictvím takzvaných pokladničních poukázek, které mají splatnost řádově jen několik měsíců. Svoji strategii zdůvodnilo tím, že je pro stát výhodná. Díky záporným úrokům, které se s pokladničními poukázkami pojily, investoři Česku platili za to, že mu mohli půjčit peníze. Sázeli tak na posílení koruny, které by jim ztráty z držení dluhopisů vynahradilo. "Aby ministerstvo docílilo poklesu dluhu, naplánovalo pro druhé a především třetí čtvrtletí velmi nízké emise státních dluhopisů. Zároveň všechny pokladniční poukázky, ze kterých ministerstvo profitovalo díky záporným výnosům, byly prodávány jen se splatnostmi do konce září," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Ve zbytku roku však bude muset ministerstvo s prodejem dluhu podle Dřímala opět zrychlit. “V listopadu bude muset stát splatit starý dluhopis v objemu 70 miliard korun, na což si podle našich odhadů oněch 70 miliard půjčí," uvedl ekonom KB. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška by ale přesto mohl být státní dluh na konci letošního roku nižší než loni. Přispěje k tomu podle něj i výsledek státního rozpočtu, který by mohl navzdory naplánovanému schodku 60 miliard korun skončit "zhruba kolem nuly".
Největší pracovní veletrh Profesia Days odstartuje v Letňanech
20.10.2017
Podzim na výstavišti PVA Expo Praha Letňany patří již tradičně největšímu kariérnímu veletrhu Profesia Days. Letošní 7. ročník, který startuje přesně za týden, nabídne jako obvykle možnost setkání se zaměstnavateli z nejrůznějších oborů, včetně zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí, Úřadu práce ČR či ČSSZ.
„V době, kdy má Česká republika historicky nejnižší nezaměstnanost, roste tlak na zaměstnavatele, aby vytvářeli lepší pracovní podmínky. Veletrh je pro ně příležitostí nabídnout lidem lepší práci. Také MPSV se zde chce prezentovat jako zaměstnavatel, který nabízí stabilní a perspektivní zaměstnání ve státní správě,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministerstvo práce prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost financuje řadu projektů, jejichž cílem je zvýšit zaměstnanost a odstranit bariéry na trhu práce. Návštěvníkům tak budou k dispozici i informace o možnostech získání dotace z tohoto programu. Zájemci mohou s odborníky konzultovat své životopisy, zúčastnit se praktických workshopů nebo přednášek zaměřených na osobní rozvoj, rozjezd podnikání a mnoho dalšího.
Na místě budou i zástupci Úřadu práce ČR a Evropských služeb zaměstnanosti (EURES ČR). Obracet se na ně mohou jak zaměstnavatelé, kteří hledají vhodné kandidáty ze zahraničí, tak i ti, kteří práci či stáž hledají nebo třeba uvažují o změně. Velkým přínosem pro účastníky veletrhu budou zahraniční poradci sítě EURES z Německa, Rakouska, Lotyšska, Itálie a Polska. Jejich hlavním cílem je nejen navázat spolupráci a podporu zaměstnavatelů v České republice, ale také nabídnout účastníkům veletrhu formou individuálních konzultací informace o životních a pracovních podmínkách v dané zemi.„
Mezinárodní veletrhy práce nabízejí příležitost k neformálnímu setkání zájemců o práci v zahraničí a zaměstnavatelů. Práce v zahraničí je zkušeností, kterou člověk může zúročit po návratu do ČR a obohatit tak nejen svůj osobní, ale hlavně profesní život. Bonusem pak je prohloubení nebo získání znalosti cizího jazyka,“ řekla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. „Česká správa sociálního zabezpečení se tentokrát představí v roli velkého a stabilního zaměstnavatele, který zájemcům s praxí i z řad absolventů nabídne perspektivní zaměstnání – od administrativních či úzce specializovaných odborných pozic přes právníky, IT odborníky a systémové inženýry po lékaře. Chybět nebudou ani odborníci na důchody, aby návštěvníkům veletrhu poskytli konzultaci k jejich budoucím důchodovým záležitostem,“ sdělil zastupující ředitel ČSSZ Petr Hejduk.
Veletrh se koná ve dnech 25. a 26. října, vstup je zdarma. Loni ho navštívilo přes 11 tisíc lidí, z nichž více než třetina byla nezaměstnaných, necelá třetina pracujících a zbytek tvořili studenti nebo absolventi.
Dodání stavebního pozemku
18.10.2017
Obchodní společnost, která je plátcem daně, je vlastníkem pozemků, které jsou podle územního plánu obce určeny k výstavbě bytových domů. V letech 2014 až 2015 vybudovala společnost na těchto pozemcích páteřní inženýrské sítě, které umožňují na okolních pozemcích výstavbu.
Společnost tyto pozemky v roce 2017 prodává, jejich prodej bude dodáním stavebního pozemku podle § 56 odst. 2 písm. a) zákona o DPH, tj. zdanitelným plněním v základní sazbě daně 21 %, přestože tyto pozemky budou nezastavěné a nebude k nim vydáno stavební povolení. Prodávající sjednal s kupujícím, který je plátcem daně, celkovou kupní cenu za pozemky ve výši 7 000 000 Kč včetně daně. Kupující zaplatil dne 20. 7. 2017 zálohu ve výši 2 000 000 Kč, v úrovni včetně daně. Z této částky jako zálohy na kupní cenu, vznikla podle § 20a zákona o DPH prodávajícímu povinnost přiznat daň na výstupu při základní sazbě daně 21 % ve výši 347 000 Kč (2 000 000 × 0,1736). Tuto částku přizná prodávající v ř. 1 přiznání za červenec 2017 a uvede v části A.4 kontrolního hlášení za červenec 2017 a vystaví kupujícím na tuto zálohu daňový doklad, na jehož základě si bude moci kupující nárokovat odpočet daně. K předání a převzetí pozemků dojde 2. 9. 2017, a to před doručením vyrozumění, ve kterém je uveden den zápisu změny vlastnického práva. K tomuto dni vzniká prodávajícímu povinnost přiznat daň na výstupu z doplatku kupní ceny ve 5 000 000 Kč včetně daně. Při základní sazbě daně 21 % bude daň z doplatku činit 868 000 Kč (5 000 000 × 0,1736). Tuto částku přizná prodávající v ř. 1 přiznání za září 2017 a uvede v části A.4 kontrolního hlášení za září 2017 a vystaví kupujícím na tento doplatek daňový doklad, na jehož základě si bude moci kupující nárokovat odpočet daně.