Hospodářskou kriminalitu zažila v posledních dvou letech téměř polovina firem
12.10.2022
Nejvíce jsou ohroženy technologické firmy, kde se s nějakou formu kriminality setkaly dvě třetiny společností. Mění se přitom typ útoků, podvody ze strany klientů střídají především útoky v kyberprostoru. Vyplývá to z průzkumu, který udělala společnost PwC mezi 1300 top manažery v 53 zemích světa.
. Výsledky průzkumu poskytla společnost ČTK. Pokusy o finanční podvody podle aktuálních zjištění přibývají a jsou stále sofistikovanější. Nejohroženější jsou přitom společnosti podnikající v technologiích, mediálním prostoru či telekomunikacích, ukázal průzkum. "Světu finančních podvodů dominují útoky v kyberprostoru. Neubývá ale ani podvodů ze strany klientů nebo klasické případy zpronevěry. Novým fenoménem se pak stávají podvody spojené s ESG (požadavky na environmentální a sociální dopady podnikání),“ uvedl partner PwC Sirshar Qureshi.
Firmám kvůli podvodům rostou ztráty. "Podvodníci ve větší míře cílí i na ty největší společnosti, pokud se jim útok podaří, je jeho finanční dopad logicky větší,“ řekl Qureshi. U firem s obratem přes 10 miliard dolarů ročně je podle průzkumu více než polovina těch, které se staly cílem útoku. A pětina z nich tvrdí, že ztráty způsobené podobným útokem přesáhly 50 milionů dolarů.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)
Spolupráce na výstavbě metra D otevírá Pentě miliardový byznys
14.05.2018
V Praze se rýsuje hodně ambiciózní projekt. Novou linku metra D z Pankráce na Náměstí Míru plánuje dopravní podnik postavit společně se soukromým investorem - vybral si k tomu skupinu Penta, která díky spolupráci získá přístup k lukrativním parcelám a bude moci stavět přímo nad stanicemi metra. Městu tím řeší problém s výkupem pozemků pro výstupy z budoucího metra, který se mu dlouhodobě nedaří a zahájení stavby se kvůli tomu odkládá.
Nástup Penty to může rychle změnit. "Společný podnik nám pomůže urychlit výstavbu metra," říká ředitel dopravního podniku Martin Gillar. Soukromý investor by se podílel pouze na povrchové části projektu. Dopravce teď čeká na pokyn od města, až ho dostane, bude moci spolupráci s Pentou i samotnou výstavbu metra odstartovat. Magistrátní koalice složená z hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice měla rozhodnout už tento týden, radní však hlasování odložili. Členové Trojkoalice mají z projektu obavy, někteří z nich upozorňují, že město nad povrchovými částmi metra ztratí kontrolu a z projektu bude těžit především soukromý investor. Právnička Hana Marvanová, která je jedničkou Starostů pro komunální volby, dokonce plán označila za "potenciální novou Opencard". Penta se tak dostává do nepříjemné situace. Společnost, která je významným developerem a mimo to vlastníkem sázkové společnosti Fortuna či lékáren Dr. Max, se o partnerství s dopravním podnikem musela loni poprat s dalšími pěti významnými hráči na realitním trhu a splnit přitom přísná kritéria pro výběr. Dopravní podnik vybral právě ji, část pražských politiků ale spojení městské firmy se soukromým investorem kritizuje. Penta tak nemá jistotu, že vedení města její účast na stavbě metra schválí. Pokud se to však stane, dostane se k velmi lukrativnímu byznysu.
Inflace vzrostla na 1,9 procenta
11.05.2018
Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil na 1,9 procenta z březnových 1,7 procenta. Rostly především ceny alkoholu a tabáku. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání či obuvi. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta. "Za meziměsíčním růstem stojí zejména zvýšení cen oděvů a obuvi, které v tomto období podražují pravidelně. Celkový vývoj dále ovlivnilo zvýšení cen nájemného, tabáku, alkoholu a pohonných hmot. Růst naopak brzdily nižší ceny potravin," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Ceny alkoholických nápojů meziročně stouply o 4,2 procenta a tabákových výrobků o 3,5 procenta. Nájemné podražilo o 2,6 procenta, vodné o 1,8 procenta, stočné o 1,3 procenta a elektřina o 2,8 procenta. V případě potravin meziročně podražila mouka o 14,4 procenta nebo vejce o 13,5 procenta. Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních a faxových služeb, které klesly o dvě procenta. Pokles cen nastal také u odívání a obuvi a zemního plynu. V porovnání s březnem podražily oděvy o 2,9 procenta a obuv o 5,9 procenta. Ceny pohonných hmot stouply meziměsíčně o 1,3 procenta. Naopak meziměsíční pokles v dubnu nastal u potravin, kde byly nižší především ceny ovoce o 4,3 procenta a zeleniny o 3,6 procenta.
Zisk české Oberbank loni vzrostl na 287 milionů korun
11.05.2018
Česká pobočka Oberbank, bankovní dům z Horního Rakouska, loni zvýšila v Česku zisk skoro o 13 procent na 287 milionů korun. Banka vstoupila na český trh v roce 2004 koupí pobočky Sparkasse Mühlviertel – West banka, což byla regionální banka v jižních Čechách. Počtem svých klientů je ale v Česku malá, má zhruba 13 tisíc individuálních a tři tisíce firemních klientů.
Hlavním zdrojem zisku jsou úvěry malým a středním firmám a nadprůměrně vydělávajícím lidem a to, že celý svůj provoz v Česku zajišťuje s poměrně malým počtem zaměstnanců. A na tuto strategii sází i ve své střednědobé strategii. Potvrzují to člen představenstva rakouského koncernu Josef Weissel a Robert Pokorný, ředitel české pobočky Oberbank. Za hlavní pilíř byznys modelu Oberbank přitom označili individuální přístup ke klientovi a rozvoj pobočkové sítě. "Klient si přeje mít svého osobního poradce na místě, kde podniká. Proto v našem modelu na rozdíl od většiny bank, které pobočkovou síť zmenšují, sázíme na další pozvolné rozšiřování poboček," uvedl Weissel. V nejbližších dnech Oberbank v pražském Karlíně otevře už svou 21. pobočku v rámci Česka.
Průmysl v dalších měsících obnoví růst
09.05.2018
Březnový pokles průmyslové výroby je podle analytiků způsoben především kalendářními vlivy. Jde o jednorázový výkyv a průmysl by měl v dalších měsících obnovit růst, uvedli ekonomové.
Zároveň ale upozornili, že průmysl již naráží na své výrobní limity, mimo jiné kvůli nedostatku pracovních sil, a růst tak bude slabší. Průmyslová výroba podle dnešních údajů Českého statistického úřadu v březnu po desetiměsíčním růstu meziročně klesla o 1,1 procenta. Podepsal se na tom zejména pokles výroby aut, ale také plastů. Dalším důvodem je to, že letošní březen s Velkým pátkem měl o dva pracovní dny méně než loňský. Kromě výroby klesly po několikaměsíčním růstu i tržby a nové zakázky.
(Zdroj: ekonomika.eurozpravy.cz)