Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Prosincová nezaměstnanost klesla na 5,2 procenta
09.01.2017
Nezaměstnanost v Česku v prosinci klesla na 5,2 procenta z hodnoty 6,2 procenta na konci roku 2015. Uchazečů o práci bylo v Česku 381 tisíc, což je nejnižší prosincová hodnota od roku 2008.
Nezaměstnanost během celého loňského roku v meziročním srovnání setrvale klesala a naopak rostl počet volných pracovních míst. Oproti listopadu nicméně počet lidí bez práce vzrostl o 18 600. Podle Sadílkové je důvodem zejména postupné ukončování sezonních prací. Na Úřady práce se hlásili také lidé, jimž v prosinci vypršely pracovní smlouvy na dobu určitou, nebo živnostníci, kteří ukončili činnost. Počet volných pracovních míst vzrostl meziročně o 30 tisíc na zhruba 132 tisíc, to je nejvyšší prosincová hodnota od roku 2007. Z jednotlivých krajů byla v prosinci nejnižší nezaměstnanost v Praze, a to 3,4 procenta, předstihla tak Plzeňský kraj, kde byla nejnižší v předchozích měsících. Naopak nejvyšší nezaměstnanost zůstala v Ústeckém kraji, a to 7,8 procenta.
zdroj: ihned.cz
V Česku vzniká nízkonákladová Hello bank
15.12.2016
Francouzská skupina BNP Paribas chce rozšířit své aktivity v Česku. Na tuzemském trhu chystá spustit mobilní banku, kterou v rámci své skupiny provozuje pod značkou Hello bank. Podle informací HN ze dvou různých zdrojů se projekt v Praze intenzivně připravuje a odstartovat má během příštího roku.
Francouzská bankovní jednička už bezmála dva roky působí v Česku pod bankovní licencí své dceřiné společnosti BNP Paribas Personal Finance. Nadále ale využívá obchodní značku Cetelem. Doménu Hello bank si francouzská skupina pro Česko už zaregistrovala. Přípravy a plán na spuštění Hello bank v Česku nechtěla pražská pobočka banky BNP Paribas potvrdit s poukazem na to, že spekulace nekomentuje. S Hello bank má francouzský gigant zkušenosti už z pěti zemí. Od roku 2013 funguje ve Francii, Belgii, Německu a Itálii, od loňského léta v Rakousku. Přes ni oslovuje zejména zákazníky, kteří si chtějí bankovní služby zařizovat pohodlně sami on-line přes mobily a tablety. Jde o nízkonákladovou banku. V nabídce má běžné a spořicí účty a úvěry, ale také investice do cenných papírů, pojištění a finanční poradenství. Pokud klient potřebuje pomoc, obrací se prostřednictvím chatu na zaměstnance banky. Pro hotovostní vklady Hello bank kromě bankomatů využívá pobočkové sítě, která patří bankám ze skupiny. Podle výroční zprávy BNP Paribas za rok 2015 získala přes tuto platformu celkem 2,4 milionu zákazníků.
zdroj: ihned.cz
Družstevní byty jsou v kurzu, staví se jich rekordní počet
13.12.2016
Výstavba družstevních bytů se osvědčila i developerovi YIT Stavo. V pražských Modřanech postavil s družstvem Stavbař přes 80 bytů a nyní na spolupráci navazuje v Hloubětíně. Zde buduje novou čtvrť pro tisíce lidí a Stavbař si od firmy objednal tři domy s celkem 90 byty.
Společnost Finep si rostoucí zájem o družstevní byty vysvětluje omezením dostupnosti hypoték. Letos v říjnu banky přestaly poskytovat stoprocentní hypotéky a od jara budou zájemce o půjčky na bydlení posuzovat ještě přísněji − vedle požadavků na vyšší úspory budou mít i vyšší nároky na bonitu žadatelů. "Na hypotéky dosáhne méně lidí," míní Martin Kroh, předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha. Pro něj Finep od roku 2011 družstevní byty buduje. Česká spořitelna letos úvěrovala developerské projekty družstevních bytů v objemu asi jedné miliardy korun. "Celkem po celé republice financujeme přes tisíc bytových jednotek," říká mluvčí banky Kristýna Havligerová. "Meziročně jde zhruba o desetiprocentní nárůst," podotýká. Mezi hlavními výhodami koupě novostavby do družstevního vlastnictví je podle Kroha to, že lidé nemusí prokazovat své příjmy. To ocení především živnostníci, mladí lidé, nebo naopak senioři, kterým se banky zdráhají dávat hypotéky.
zdroj: ihned.cz
Nezaměstnanost v Česku klesla na 4,9 procenta
08.12.2016
Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362 755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135 300. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici, které oslovila, odhadovali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na říjnových pěti procentech.
Podle úřadu práce zaměstnanost dál pozitivně ovlivňuje stav české ekonomiky a odpovídá i ročnímu období. V dalších měsících už bude s postupným ukončováním sezonních prací zřejmě stagnovat, případně mírně vzroste. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti v Česku 5,9 procenta a bez práce bylo o 68 609 více lidí než nyní. V porovnání s říjnem nezaměstnaných ubylo o 3489 a z celkového počtu lidí bez práce bylo 340 665 dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. O jedno volné místo se tak nyní uchází v průměru 2,7 lidí. Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Plzeňském kraji, a to 3,3 procenta, naopak nejvyšší v Ústeckém kraji, kde byla koncem listopadu ve výši 7,6 procenta. Z hlediska okresů nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ a Benešov a nejvyšší Karvinsko a Mostecko, kde překročila 10 procent. Meziměsíčně se snížila nezaměstnanost ve 47 regionech a podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 34 regionů.
zdroj: ihned.cz