Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Kontrolou neprošlo 90 procent e-shopů
02.12.2016
Pokuty za více než 1,3 milionu korun udělila Česká obchodní inspekce při kontrolách internetových obchodů.
Při kontrolách internetových obchodů ve třetím čtvrtletí zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení předpisů v 90 procentech kontrol, zaměřila se ale zejména na problémové e-shopy. Údaj je o čtyři procentní body vyšší než v létě. Inspektoři za porušení předpisů uložili on-line prodejcům 237 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu korun. ČOI to v pátek uvedla v tiskové zprávě.OI se při kontrolách e-shopů zaměřuje především na prodejce, na které si stěžují zákazníci. Celkem provedla 252 kontrol a zjistila porušení předpisů v 523 případech. Nejčastěji šlo o použití nekalých obchodních praktik, kdy prodejce neposkytl zákonem stanovené informace nebo je poskytl neúplné či zavádějící.
Listopadová inflace podle odhadu zrychlila o desetinu procentního bodu
30.11.2016
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlil na 0,6 procenta z říjnových 0,5 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace však nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).
Za listopadovým zrychlením inflace stál sektor služeb, kde se ceny meziročně zvýšily o 1,1 procenta, a rostly tak stejným tempem jako v říjnu. Ceny potravin, alkoholu a tabáku vzrostly o 0,7 procenta, a zrychlily tak tempo růstu z říjnových o 0,3 procenta. Naopak ceny energií se v listopadu snížily o 1,1 procenta, v říjnu klesly o 0,9 procenta. Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 16. prosince. ECB usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.
zdroj: ihned.cz
Po růstu cen čeká trh s byty ochlazení
28.11.2016
Růst cen nemovitostí, který za poslední rok nabral svižné tempo, v příštím roce nejspíše zpomalí. Shoduje se na tom větší část realitních aktérů. Nedá se to ale říct plošně. Ceny bytů se budou vyvíjet v závislosti na lokalitách, v některých může dojít k jejich poklesu, nebo naopak kvůli vyčerpané nabídce k dalšímu růstu.
Za současným realitním boomem stojí historicky nejnižší úrokové sazby na hypotéky a pozitivní nálada v ekonomice. Díky nim se v posledním roce byl ochoten zadlužit velký počet lidí. Ve druhém čtvrtletí vzrostly ceny bytů meziročně více než o desetinu. Tedy podle webové aplikace Cenovamapa.org, jejíž autoři zpracovávají skutečné prodejní ceny bytů podle kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Ve třetím čtvrtletí zrychlilo tempo růstu cen ještě více. Přísnější podmínky pro udělování hypoték ale povedou k ochlazení poptávky. Nové opatření počítá s tím, že od dubna by podíl hypoték ve výši 80−90 procent hodnoty nemovitosti neměl u bank v jednotlivém čtvrtletí přesáhnout 15 procent uzavřených úvěrů. Ceny rodinných domů se s předkrizovými hodnotami už srovnaly, pozemky újmu neutrpěly a podle Němečkova odhadu se byty dostanou na svou rekordní úroveň z roku 2008 do půl roku. Přísnější podmínky pro udělování hypoték ale povedou k ochlazení poptávky. Nové opatření počítá s tím, že od dubna by podíl hypoték ve výši 80−90 procent hodnoty nemovitosti neměl u bank v jednotlivém čtvrtletí přesáhnout 15 procent uzavřených úvěrů.
zdroj: ihned.cz
Tisíce podnikatelů jsou v nejistotě
25.11.2016
Ministr financí Andrej Babiš říká, že změny v elektronické evidenci tržeb, které navrhl týden před jejím startem, na nové daňové povinnosti nic nemění. Ve skutečnosti odstartoval několikaměsíční období, ve kterém tisíce podnikatelů nebudou vědět, zda a odkdy se jich EET bude týkat.
Ministr navrhl, aby se evidenci tržeb mohli vyhnout podnikatelé s nejnižšími příjmy. Musí si ale na finančním úřadě dohodnout paušální daň a nesmí mít roční obrat vyšší než 250 tisíc korun. Má to ale zádrhel. Podnikatelé si budou moci dohodnout paušál, teprve až sněmovna schválí takzvaný daňový balíček − pozměňovací návrh zákona o daních, který má podnikatelům zjednodušit život a který Babiš slíbil do konce dubna. Při jeho schvalování se ale dá očekávat licitace o uvedenou čtvrtmilionovou hranici, a přijetí zákona se proto může zpozdit. Podobně Babiš navrhuje osvobodit od EET e-shopy, pokud jim zákazníci zaplatí přes internet kartou.
zdroj: hnonline.sk