Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Amazon začal testovat i zákazníky a konkurenci v Česku
02.11.2016
Německá stránka americké internetové firmy Amazon začala nabízet zdarma dopravu zboží do Česka, pokud si zákazník objedná zboží nejméně za 39 eur (cca 1100 korun). Podobnou službu nabízí pro celou střední Evropu a část Skandinávie. Pro Polsko ovšem firma spustila speciální vlastní jazykový servis, takže polští zákazníci si mohou vše vyřídit v rodném jazyce, zatímco Češi, Slováci, Maďaři či Švédové musí použít německou nebo anglickou verzi.
Amazon staví v Česku dvě logistická centra a jedno z nich v Dobrovízi u Prahy už také začalo sloužit jako "pick-up point", tedy místo, kam si český zákazník může své zboží nechat dovézt. České internetové obchody možná ještě v nadcházející sezoně konkurenci americké firmy tolik nepocítí, protože Amazon ji nepodporuje reklamou. Praktický pokus objednat si stejné zboží z českých internetových obchodů a z německého Amazonu ukázal, že americká firma může ve střední Evropě brzo vytvořit slušnou konkurenci, jen pokud nabídne podobné služby. Zatímco dražší výrobky jako automatické kávovary či poslední modely chytrých telefonů jsou v nabídce internetových obchodů v Česku a na Amazonu podobně drahé, například sluchátka jsou v nabídce americké firmy výrazně levnější - některé modely až o třetinu.
zdroj: ihned.cz
Čína požaduje zakázku na dostavbu elektrárny bez výběrového řízení
25.10.2016
Ze slibovaných velkých čínských investic zatím Česko vidělo jen minimum. To ale neznamená, že by Číňané neměli velké ambice: dokonce takové, se kterými Česko těžko může souhlasit. Čína chce postavit další blok Jaderné elektrárny Dukovany. A jak zjistily HN, požaduje od české vlády slib, že některá z čínských firem zakázku dostane automaticky, bez výběrového řízení.
Česko a Čína teď připravují seznam projektů, na kterých by obě země mohly spolupracovat. Chtějí ho slavnostně podepsat na listopadovém summitu šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny v lotyšské Rize. HN mají seznam k dispozici a jeho pravost potvrdil český vládní zdroj. Dokument obsahuje devadesátku projektů od infrastruktury přes reality, potravinářství nebo třeba cestovní ruch. Nejdůležitější položkou je čínský požadavek postavit v Česku jadernou elektrárnu, aniž Číňané konkrétně jmenují jakou. Česko zatím o výstavbě pátého bloku Dukovan definitivně nerozhodlo. Vyzvalo ale k předložení nabídky firmy z celkem šesti zemí: ze Spojených států, Japonska, Francie, Ruska, Jižní Koreje a z Číny. Podle Dany Drábové, šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, by nový blok mohl být v provozu v roce 2037. Všechny oslovené státy v Česku velmi silně lobbují, aby zakázku dostaly. "Tlak je velký, ale nesetkal jsem se s tím, že by to někdo chtěl takto černé na bílém jako Čína," potvrzuje ministr Mládek. On i další zdroj z vlády HN potvrdili, že Česko neustoupí ze svého záměru rozhodnout o dostavbě Dukovan na základě výběrového řízení. Česká strana tedy nechce dát souhlas k tomu, aby se čínský požadavek objevil v definitivní verzi seznamu společných česko-čínských projektů. Ta má být hotová před summitem v Lotyšsku.
zdroj: ihned.cz
Tatra do konce září vyrobila víc aut než loni
17.10.2016
Automobilka Tatra vyrobila za první tři čtvrtletí letošního roku 876 vozidel. To bylo o 26 aut více než za celý loňský rok, sdělil za Tatru Jaroslav Martínek.
Více než tisíc aut v jednom roce vyrobila Tatra naposledy v roce 2008. "Vzhledem ke zvýšené kadenci výroby najel podnik na dvě, v některých provozech i na tři směny. Zvýšenému objemu výroby se museli přizpůsobit i subdodavatelé," uvedl Martínek. Od počátku roku přijala Tatra více než 310 nových zaměstnanců. Celkem má nyní přes 1300 kmenových pracovníků. V posledních týdnech automobilka naplnila stavy díky rozsáhlé náborové kampani a nyní už shání jen jednotlivce.
Česko patří k nejvíc rovnostářským zemím
11.10.2016
Příjmová nerovnost je v Česku jedna z nejnižších mezi vyspělými státy světa a také ohrožení příjmovou chudobou patří k nejmenším na světě. Potvrzují to nově zveřejněné statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které vycházejí většinou z údajů za rok 2014.
Desetina lidí s nejvyšším příjmem v České republice vydělává v průměru "jen" 5,6krát více než desetina nejchudších. To řadí Česko na čtvrté místo mezi 35 členskými státy OECD. Nejvíce jsou si v příjmech rovni Islanďané, kde deset procent nejbohatších vydělává jen pětkrát více než ti nejchudší. Následují Dánsko a Finsko (shodně 5,3krát). Naopak největší příjmová nerovnost – zůstaneme-li u vyspělých ekonomik členů OECD – panuje v Mexiku a Chile, kde desetina lidí s nejvyššími příjmy vydělává téměř 21krát více než desetina nejchudších. Ze statistik za celou OECD dále vyplývá, že příjmové rozdíly se zvyšují. Nejbohatší si nyní vydělají v průměru 9,4krát více, zatímco v osmdesátých letech to bylo jen sedmkrát více.
zdroj: ihned.cz