Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Další stavebníci na podzim zkrachují
17.09.2013
Vzhledem k tomu, jak málo nové práce je v oboru, musely jít firmy s cenami výrazně dolů.
Vlna krachů se očekává po zimě, kdy zejména střední firmy nebudou mít nasmlouvané zakázky. Stavebnictví se propadá již pátý rok. V letošním roce nedojde k obratu k lepšímu a oživení se neočekává ani v příštím roce.
Výrazné zlevnění elektřiny od roku 2014
17.09.2013
ČEZ oznámila, že cena silové elektřiny pro domácnosti výrazně zlevní.
U nejběžnějšího tarifu snížila v souhrnu ceny o 15 %. Silová elektřina tvoří cca 45 % celkové ceny za elektřinu. Zbytek ceny je regulován Energetickým regulačním úřadem. Ten ceny pro rok 2014 vyhlásí někdy na pomezí listopadu a prosince. ČEZ odhaduje, že jeho zákazníci, kteří elektřinu využívají jen k vaření a svícení, ušetří v příštím roce na elektřině 1 214 korun.
Obyvatel v Česku ubylo - klesla porodnost, migrace
11.09.2013
Obyvatel ČR v prvním pololetí ubylo.
Na konci června jich v republice žilo celkem 10 512 900 - o 3200 méně než na konci loňského roku. Důvodem úbytku bylo to, že více lidí zemřelo, než se narodilo. Zahraniční migrací obyvatel v zemi sice přibylo, ale málo, informoval Český statistický ústav (ČSÚ). Narozených dětí bylo méně i v porovnání s loňským prvním pololetím. Stejně tak ubylo potratů a uzavřených manželství. Naopak více se lidé rozváděli a vyšší byla i úmrtnost.
Sazby jsou stále nízké, banky lákají i na vylepšené služby
11.09.2013
Průměrná sazba poskytnutých hypotečních úvěrů byla v červenci podle ukazatele Fincentrum Hypoindex 3 % ročně.
Co bude dál? Na jaře vyhlásila většina bank velkou marketingovou kampaň na podporu hypoték. Sazby klesly, nejzajímavější nabídky byly těsně nad dvěma %.