Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Klamání seniorů na předváděcích akcích pokračuje
30.04.2013
Prodejci jim vulgárně nadávají, používají protizákonné praktiky a často je připraví o celoživotní úspory.
Pokračují, i když jim hrozí vysoké sankce. Když podnikatelé dostanou vysokou pokutu, často svou firmu zruší a založí novou. Prodejci umí s lidmi manipulovat, v domovech důchodců se již dělají přednášky, jak podvodníkům nenaletět.
Středoevropské investiční skupině Penta loni stoupl zisk
30.04.2013
Čistý zisk stoupl na 147 milionů eur, z předloňských 127 milionů eur.
Skupina loni investovala cca 370 milionů eur do nových projektů a expanzí v rámci existujícího portfolia.
Čistá hodnota aktiv Penty se zvýšila na 1,425 miliardy eur. Penta zaměstnává 33 tisíc lidí.
Zaměřuje se především na investování do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, bankovnictví, realit. Působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení také v Praze a Bratislavě.
Rušení videoloterijních terminálů
30.04.2013
Ministerstvo financí rozhodlo o zrušení čtyř a půl až šesti tisíc videoloterijních terminálů.
Terminály se nezruší okamžitě, povedou se správní řízení. Na počátku roku bylo celkově v ČR 45 000 videoloterijních terminálů.
Český stroj na čištění solárních panelů
30.04.2013
Český vynález je světovým unikátem, trvalo jeden a půl roku než byl sestaven do konečné podoby.
Zatím jsou sestaveny a používají se dva stroje, ale už teď je zájem o čtrnáct dalších strojů. Na panelech fotovoltaických elektráren, které jsou znečištěny, vznikají energetické ztráty. Díky včasnému očištění panelů se dá zajistit zpět 2 až 2,5 % výkonu panelu.