Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Výcvik strojvůdců je drahý- hrozí jejich nedostatek
06.11.2012
Dopravci upozorňují, že na trhu v Čechách ubývá strojvedoucích.
Bude mít kdo řídit vlaky? Na kolejích najdou práci i odborníci, kteří jsou již v důchodovém věku. Mohou si vybírat, do které firmy nastoupí.
Můžete si objednat spořící státní dluhopisy!
05.11.2012
Ministerstvo financí dnes zahájí prodej spořících státních dluhopisů. Objednávky bude přijímat přes 1400 poboček České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, J&T Banky a České pošty, a to do konce listopadu.
Dluhopisy úřad vydá 12. prosince. Zájemci si mohou pořídit prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem 2,77 %.
Úsporné opatření
29.10.2012
Vláda schválila na svém jednání 11. dubna úsporné opatření.
Smyslem úsporných opatření je posílení příjmové stránky státního rozpočtu, tedy i postupné snižování schodku veřejných rozpočtů. Opatření se týkají z valné části právě daňových zákonů. Některá opatření mají mít ale jen omezenou účinnost, a to po dobu mezi lety 2013 až 2015.
Nechte si zaplatit za stáž absolventa
29.10.2012
Podnikatel může nyní dostat až 120 tisíc korun za tři měsíce v případě, že na ně příjme na stáž primárně dlouhodobě nezaměstnaného, absolventa bez praxe nebo muže či ženu, jež se na trh práce vrací po rodičovské dovolené.
Stáže zastřešuje program Stáže ve firmách, který je naplánovaný až do října 2014.