Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Změny v soustavné přípravě na budoucí povolání
25.10.2012
S účinností 1. 9. 2012 stanoví Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Vyhláškou č. 28/2012 Sb. pro účely státní sociální podpory a důchodového pojištění uznatelné druhy a formy studia na středních školách.
Vyhláška č. 28/2012 Sb. současně od 1. 9. 2012 ruší Vyhlášku č. 322/2005 Sb., což znamená, že již není upraveno uznávání:
· studia v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou, uskutečňovaných institucemi,
jejichž seznam byl uveden v Příloze č. 1 Vyhlášky č. 322/2005 Sb. ani
· studia uskutečňovaného v ČR ve vysokoškolských studijních programech zahraničních
vysokých škol vzdělávacími institucemi působícími v ČR, které byly uvedeny v Příloze č. 3 citované vyhlášky.
Kuřáci zaplatí za krabičku cigaret o čtyři koruny více
25.10.2012
Krabička cigaret by od příštího roku měla zdražit v průměru o dvě koruny, od přespříštího roku o další dvě koruny.
Více zdraží levnější cigarety. Kromě cigaret zdraží také řezaný tabák. V příštím roce by se mělo na dani vybrat o 1,4 miliardy korun více než letos a v dalším roce ještě o 1,7 miliardy více.
Na internetu je novinkou cashback servery
24.10.2012
Zákazníci si zvykli na nakupování na internetu, protože je rychlé a hlavně jednoduché.
Aktuálně nastupuje nová generace nákupních webů „cashback“, který přináší nové možnosti úspor při nákupech.
Nezaplacení pojistky ohrožuje domácnosti
24.10.2012
Pomalu každá druhá domácnost úhradu plateb či faktur odkládá co nejdál.
V případe delšího nezaplacení však dochází např. k odstřižení odběratele, zablokování telefonu, případné až k exekuci. Až miliony korun může připravit pojištěnce jedna nezaplacená pojistka.