Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Petice za setrvání nemocnice
26.09.2012
V Praze byla vyhlášená kampaň (nemocnice, odbory, pacienti…) za zachování současné nemocniční sítě v regionech.
Ze 189 nemocnic hrozí zrušení až poloviny. Na budoucnost své nemocnice by se měli ptát občané kandidátů do krajských voleb. Bude se podepisovat petice pod názvem „Občané, braňte svoje nemocnice.“
Zaměstnanec s ostatními příjmy podle § 10 ZDP
25.09.2012
Každý zaměstnanec má vedle příjmu ze závislé činnosti ještě také jiné druhy příjmů, které nespadají mezi příjmy z jeho podnikání, z kapitálového majetku ani z pronájmu.
Patří tak do páté kategorie tzv. ostatních příjmů. Může jít např. o příjmy z prodeje soukromých movitých či nemovitých věcí, včetně akcií, příjmy z příležitostných činností nebo pronájmu, vypořádací podíly z ukončení účasti v s.r.o. atd.
Metanolová aféra
24.09.2012
Bude metanolová aféra i přínosem?
Ministerstvo financí připustilo po nátlaku ze strany podnikatelů, že je třeba výrazněji omezit i černý trh v dalších branžích. V byznysu s pohonnými hmotami přichází státní pokladna kvůli podvodům ročně o sedm až deset miliard korun. To je téměř šestinásobek ztrát, které způsobují na daních podvodníci s lihem.
Benzin i nafta zlevnily
24.09.2012
Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu mírně klesly.
Benzin Natural 95 zlevnil v průměru o 11 haléřů na 38,40 Kč/l. Cena nafty klesla o dva haléře na 37,15 Kč/l.