Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Firmy v Česku budou propouštět
13.12.2011
Podle průzkumu Hospodářské komory v České republice se chystá snižovat počty zaměstnanců pětina firem.
„S tím, jak se stále nedaří najít cestu z dluhové krize v eurozóně a jak se hospodářské problémy mění v problémy politické, rostou i obavy tuzemských podnikatelů. Jakékoliv předpovědi budoucího vývoje jsou v současnosti velmi ošidné a firmy se proto nyní racionálně připravují na další zhoršování situace. Omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových zaměstnanců. Existuje totiž reálné riziko, že se česká ekonomika dostane do vážných problémů,“ vyložil prezident HK ČR Petr Kužel.
Zlepšování procesů – Kaizen
07.12.2011
Japonská filozofie, která je zaměřená na trvalé zlepšování ve všech oblastech života.
Kaizen je proces, který když se vykoná správně, humanizuje pracovní prostředí, snižuje nadměrnou těžkou práci a učí, jak rozpoznat a odstranit plýtvání v pracovních procesech. Pro nejlepší výsledek je potřebné zároveň pracovat s třemi principy. Je potřebné uvažovat o procesu i o výsledcích, tak jsou zachycené postupy vedoucí k dosažení výsledku; souhrnné uvažování o celém procesu a nejen o momentální situaci, v zájmu vyhnutí se vytváření nedokonalosti v jiných častech procesu; nekritické učenie, které je analytické, umožňující opět prověřit úvahy ukazující se ve výsledku aktuálního procesu. Uplatňování této filozofie trvale zlepšuje podnikání od výroby po vedení a odstraňuje plýtvání.
Acqhiring - boj o talenty
05.12.2011
V posledních letech je vyšší hodnota zaměstnance než firmy.
Acqhiring v podnikání není nic nového, probíhal i minulých desetiletích v různých podobách. Jde o nákup firmy za mnoho peněz, avšak nikoliv za účelem pokračování v původní činnosti dané společnosti, ale za účelem získání kvalitních pracovníků, kteří se tak stávají předraženými. Jedním z nejvíce agresivních je Facebook.
Řecko schválilo úspory
20.10.2011
I přes napjatou situaci včera řecký parlament schválil úspory.
Ministr financí Evangelos Venizelos varoval před neschválením vládního plánu a prohlásil, že bankrotující Řecko by se stalo ekonomickým protektorátem Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Během generální stávky za drastické úspory hlasovalo všech 154 socialistických poslanců.