Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Růst výroby osobních aut
30.03.2011
Celosvětová výroba osobních automobilů loni vzrostla o 21 % na 58,4 milionu vozů.
Z toho 56% bylo vyrobeno v Asii a 26% v Evropě. Informovala o tom Mezinárodní organizace výrobců automobilů OICA.
V celosvětovém pořadí podle výroby osobních automobilů se ČR umístila na 14. místě s produkcí 1,07 milionu vozů, což představuje 1,4 % světové výroby osobních aut. Po přepočtu výroby osobních automobilů na 1000 obyvatel byla loni Česká republika na druhém místě ve světě, těsně za Slovenskem
Krize automobilového průmyslu
30.03.2011
Problémy v automobilovém průmyslu, které způsobilo zemětřesení a vlny tsunami v Japonsku, se ještě prohloubí.
Více než dva týdny od prvních otřesů půdy v Japonsku docházejí výrobcem na celém světě ve skladech součástky na výrobu vozidel. Japonské továrny, které je vyráběly pro odběratele z celého světa, se potýkají s obtížemi při obnově produkce.
Češi mají zájem o polské Cargo
30.03.2011
Český železniční nákladní přepravce ČD Cargo se bude podle Hospodářských novin ucházet o získání nadpolovičního podílu v polské dopravní firmě PKP Cargo.
Za těsně nadpoloviční podíl v PKP Cargo, přesněji jde o 50 -% podíl plus jedna akcie, by mohl ČD Cargo podle odhadu médií zaplatit až 13 miliard korun. PKP vypsal tendr na prodej minulý týden a zájemci o koupi mají čas na podání předběžné nabídky do 12. května. Pak PKP vybere z potenciálních kupců ty, kteří budou moci provést hloubkovou prověrku ve firmě.
Potraviny v Čechách by měly zdražit o desetinu
30.03.2011
Ceny potravin v České republice jsou ve srovnání s cenami na světových trzích, kde ceny potravinářských komodit v posledních měsících vzrostly až o desítky procent, stále nízké.
Výrobci potravin proto tvrdí, že by se mělo začít se zvyšováním cen i na pultech českých obchodů, přičemž by optimální bylo zdražení o 8-10 %. Tomu ale zatím brání obchodní řetězce, které drží nízké výkupní ceny. Potravináři se domnívají, že pokud české obchody nezdraží, hrozí, že mnozí domácí výrobci skončí a Česko by se tak mohlo stát závislé na dovozu potravin.