Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Inflace dle odhadů stoupla o 2 %
16.03.2011
Meziroční inflace v České republice v únoru podle odhadů většiny analytiků oslovených ČTK stoupla na 2 % z lednových 1,7 %.
Důvodem je především růst cen potravin a zimních zájezdů . V dalších měsících čekají ekonomové zdražování pohonných hmot kvůli růstu cen ropy.
FAO: světu hrozí potravinová krize
16.03.2011
Světu hrozí kvůli růstu cen a snižování zásob potravinářských komodit nová potravinová krize.
Řekl to generální ředitel Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) Jacques Diouf. Uvedl také, že FAO vyzvala průmyslové země k revizi politiky biopaliv, které ke krizi výrazně přispívají tím, že namísto potravin podporují pěstování plodin k výrobě pohonných hmot.
FAO varovala, že prudký růst ropy by mohl vést k dalšímu zdražovaní potravin.
FAO: ceny potravin porostou
10.03.2011
Ceny potravin zůstanou na vysoké úrovni pravděpodobně i několik dalších let a není vyloučen ani jejich opětovný prudký růst. Uvedla to Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).
Upozornila také, že počet lidí trpících podvýživou loni sice klesl na 925 milionů z rekordních 1,023 miliardy v roce 2009, ale zůstal na nepřijatelně vysoké úrovni. Jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje tento růst, jsou podle oslovených organizací nepříznivé klimatické podmínky. Situaci na trhu s obilovinami podle nich výrazně ovlivnily výkyvy počasí, a to nejen v EU, ale i v Rusku, USA a Austrálii.
Penzijním fondům přibyli klienti
10.03.2011
Nejvíce účastníků penzijního připojištění získaly loni Penzijní fond České spořitelny (PFČS) a Allianz PF.
Úbytek zaznamenaly fondy AXA a ING. Vyplývá to z údajů Asociace penzijních fondů (APF). Koncem roku měly všechny penzijní fondy celkem 4,595 milionu klientů, což bylo o 125.000 více než koncem roku 2009. PFČS získal loni 74.000 nových účastníků, Allianz 21.000.AXA PF ztratil 28.000 klientů a ING PF 13.000.