Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Hrubý zisk podniku Lesy ČR 2,8 miliardy korun
04.01.2011
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za prvních 11 měsíců loňského roku vytvořil hrubý zisk 2,823 miliardy korun, což je více než trojnásobně lepší výsledek než za celý rok 2009.
Zároveň jde o nejvyšší zisk v historii firmy. V pondělí o tom informoval mluvčí LČR Zbyněk Boublík. Za rok 2009 firma vykázala hrubý zisk 783,9 milionu korun. Letošní výrazný nárůst zisku firma zdůvodňuje úsporami a také růstem cen dříví.
Podmínky ve výrobním sektoru lepší
03.01.2011
Podmínky v tuzemském zpracovatelském sektoru se v prosinci výrazně zlepšovaly.
Index nákupních manažerů (PMI) stoupl v prosinci na 58,4 bodu z listopadových 57,3 bodu, což bylo největší celkové zlepšení provozních podmínek od srpna 2007. V pondělí to oznámila společnost Markit Economics, která údaje zpracovala pro banku HSBC. Úroveň 50 bodů je v indexu předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
České banky vydělávají více než loni
12.11.2010
Největším českým bankám se letos daří. Svědčí o tom dvouciferný nárůst jejich zisků, s výjimkou České spořitelny, která naopak zaznamenala jeho snížení.
V každém případě, čtveřice největších českých bank vydělala za prvních 9 měsíců 2010 31,1 miliardy korun (1,26 miliardy eur), což je o 6 % více než ve stejném období loňského roku. Informují o tom Hospodářské noviny.
Fortuna měla dobré výsledky, ale její akcie klesly
12.11.2010
Česká sázková společnost Fortuna zaznamenala za prvních 9 měsíců 2010 nárůst čistého zisku o 21 % na 11,9 milionu eur.
I její provozní zisk se v sledovaném období zvýšil o zhruba pětinu na 17,2 milionu eur.Napriek tomu akcie společnosti na pražské burze překvapivě klesly o 1%, konstatují Hospodářské noviny.