Inflace oslabuje, je to ale dobrá zpráva?
22.06.2023
Inflace oslabuje, ukazují statistická data. Dobrá zpráva, řeknete si. Jenže ouha. Výhledy zas tak optimistické nejsou. Neznamená to ale, že se v boji proti vysoké inflaci nedaří. Český statistický úřad nedávno oznámil, že spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ovšem ceny zvýšily, a to o 0,3 procenta.
Protože žijeme v Česku, není nijak těžké zjistit, že se tu místo skutečně rychlého nalezení způsobů cest, jak inflaci ještě více srazit k zemi, aby tu lidé nemuseli platit za vše jedny z nejvyšších cen v Evropské unii, dohadujeme. Dobře. Jenže, proč se pak výsledky těch dohadů „nějak“ neprojeví? Hádáme se o to, jestli centrální banka, vláda, instituce, ale třeba i my sami děláme maximum proto, aby zdražování konečně dostalo stopku.
A předem víme, že jednak všichni vědí a vidí, jak to je a jak to třeba mohlo být, ale že to tak není. A místo toho, aby se z toho ti odpovědní poučili a dělali to líp, tak tu máme dokola jen ty dohady. Není pak divu, že třeba dubnový Eurobarometr (výsledky průzkumu veřejného mínění) jasně potvrdil, že v české společnosti (pořád) vládnou silné obavy z rostoucích cen a inflace i z dalšího vývoje v energetice a také nespokojenost s domácí ekonomikou. Aby bylo jasno, nejsem rozhodně pro to, aby lidé jásali nad tím, že rostou ceny.
Na jednu stranu tak lze pochopit argument o tom, že tradičně k jakýmkoli úspěchům skeptičtí a kritičtí Češi (člověk se ale musí dokola ptát proč? Jako by tu lidé neznali jedno krásné staré moudro o tom, že „Být nespokojený je snadné. Proto se moudří lidé nespokojenosti vyhýbají a stydí se za ni.“) nedůvěřují a nevěří nikomu a ničemu. Navíc, když se dozví data o tom, že třeba inflace v Německu dosáhla v květnu 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta.
A ta data, pocházející z nějaké analýzy dále říkají, že inflace v takovém Polsku byla v květnu 13 procent a na Slovensku 13,8 procenta. Co na tom, že se po jejich zveřejnění objeví kritické komentáře, které s odkazem na, řeknu jednoduše určitou „nekompatibilitu“ dat, poukazují na to, že nemají takovou vypovídací schopnost, jakou by zasloužily. Podstatné je, že to už naštvaní Češi neslyší, protože je zlobí, že tu mají místo málo procent, o dost vyšší inflaci.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/)
Práce bude dál dost. Firmy se nechystají propouštět
12.06.2019
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí letošního roku nabírat nové zaměstnance. Zvyšovat počet zaměstnanců plánují všechny oblasti ekonomiky s výjimkou veřejného sektoru. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 750 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v Česku, jehož výsledky firma oznámila na úterní tiskové konferenci.
Přijímat nové zaměstnance plánuje podle průzkumu pět procent zaměstnavatelů, snižování jejich počtu neočekává nikdo. Na 94 procent oslovených firem uvedlo, že během třetího čtvrtletí změnu nechystá, jedno procento neví. Čistý index trhu práce tak činí plus pět procent. V předchozím čtvrtletí to byla čtyři procenta. "Třetí kvartál roku bývá podle našeho průzkumu nejoptimističtějším obdobím na trhu, což se následně projeví v nejnižší míře nezaměstnanosti v září, říjnu a listopadu. Na 35 procent velkých firem plánuje zvyšovat počty zaměstnanců, a nadále tedy vznikají nová pracovní místa, a to i v regionech, které dříve trpěly nedostatkem pracovních příležitostí," uvedla generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.
Češi si v dubnu dopřávali
10.06.2019
Za potraviny utráceli nejvíc za posledních 16 let. Významný vliv na meziroční srovnání měly Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni byly už v březnu. Stejně jako v předchozích měsících se i v dubnu nejvíce zvýšili tržby internetových obchodů a zásilkových služeb.
Lidé také více nakupovali potraviny či počítače a telefony. Vliv velikonočních nákupů se projevil zejména v prodeji potravin, kde se tržby zvýšily o desetinu což podle ekonomů představuje nejvýraznější růst od září roku 2003. Způsobeno to není jen tím, že by Češi o Velikonocích „pořádně hodovali“, ale také zdražováním potravin. Jedná se zejména o zeleninu, jejíž cena je z důvodu loňské slabé úrody na historickém maximu.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Roční tržby mléka se propadnou
10.06.2019
Největší česká mlékárna Madeta přijde od 1. července o dodávky 200 tisíc litrů mléka, které jí dodávalo Mlékařské a hospodářské družstvo JIH. Družstvo se rozhodlo dodávat více do Německa.
Pro Madetu by to mohlo znamenat roční propad tržeb až o miliardu korun. Madeta přitom letos plánovala tržby na úrovni 5,2 miliardy Kč. Jelikož agrární komora nezasahuje do dodavatelsko-odběratelských vztahů, dá se předpokládat, že se její postoj nezmění ani v případě Madety a ta ukončí spolupráci s největším odbytovým družstvem JIH.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Paděláním Česko tratí miliardy
10.06.2019
Klíčová hospodářská odvětví v Evropské unii přijdou ročně kvůli padělkům v přepočtu o 1,621 bilionu korun, což představuje 7,4 procenta veškerých prodejů. V Česku pak tato odvětví tratí 16,2 miliardy korun, co činí 8,2 procenta ročního prodeje.
Odhad vyhotovil Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). Úřad zkoumal dopad pirátství a padělání na jedenáct odvětví: kosmetické přípravky a produkty pro osobní péči, oděvy, obuv a doplňky, sportovní zboží, hračky a hry, šperky a hodinky, kabelky a zavazadla, hudební nahrávky, lihoviny a víno, léčiva, pesticidy, chytré telefony. Padělání má dopad nejen na výrobu produktů, ale také na pracovní místa. Podle studie jich v Česku kvůli ztrátám tržeb nevznikne 4194. Nejhorším z hlediska ušlého zisku je odvětví oděvů a obuvi a doplňků.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)