Jarní mrazy a silné bouřky způsobily letos zemědělcům škody za 650 milionů
26.08.2024
Vyplývá to z dat Generali České pojišťovny, která pojišťuje dvě třetiny českých zemědělců. Mráz letos podle ní zanechal na ovoci, zelenině a řepce nejvyšší škody za posledních osmnáct let. Čísla se můžou zvýšit, úrodu budou zhodnocovat další pěstitelé ovoce a vinné révy, řekla dnes na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích manažerka zemědělského pojištění Generali České pojišťovny Alena Stiborová. "Celkově je pojistných událostí více než tisíc. V případě jarních mrazů máme nahlášeno téměř sto padesát pojistných událostí za sto třináct milionů korun.
Jde o nejhorší čísla od roku 2006. V případě krupobití stačily pouhé dva týdny na přelomu června a července, během nichž jsme zaregistrovali přes pět set škod za necelých čtyři sta milionů korun," uvedla Stiborová.
Jarní mrazy se sice objevily v podobné době jako v minulých letech, ale kvůli předchozímu teplému počasí na jaře byly plodiny ve výrazně pozdější fázi svého vývoje. Navíc byly velmi nízkým teplotám vystaveny dlouhou dobu. "Mrazy, které poškodily plodiny zejména v období mezi 15. až 28. dubnem a na začátku května, způsobily nejvíce škod za patnáct let," sdělila manažerka zemědělského pojištění.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nezaměstnanost v Česku poprvé po čtyřech měsících vzrostla
09.01.2018
Skoncem roku v Česku vzrostla nezaměstnanost. Úřad práce ČR k závěru prosince registroval celkem 280 620 uchazečů o práci, tedy o více než 15 tisíc více než v listopadu 2017. "S příchodem zimy postupně končí sezonní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost," vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Nezaměstnanost v loňském prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla z listopadových 3,5 procenta na 3,8 procenta. Tento nárůst analytici předpokládali právě kvůli zmíněným sezonním pracím. Přestože nezaměstnaných přibylo, nezaměstnanost je jedna z nejnižších od roku 1997. V prosinci 2016 činila pro srovnání 5,2 procenta. Z jednotlivých regionů měl nejvyšší nezaměstnanost Moravskoslezský kraj s 5,8 procenta. Nejnižší byl tentokrát podíl nezaměstnaných v Praze s 2,3 procenta. Z okresů nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Praha-východ (1,3 procenta), Rychnov nad Kněžnou (1,4 procenta) a Praha-západ (1,8 procenta). Stejný či vyšší podíl nezaměstnaných osob než republikový průměr hlásí celkem 36 regionů. Nejvyšší nezaměstnanost v prosinci byla v Karviné (8,1 procenta), Mostě (7,3 procenta) a Jeseníku (7,2 procenta). V prosinci 2017 zaměstnavatelé skrze úřady práce nabízeli větší množství pracovních míst. Celkem to bylo 217 tisíc, což o skoro o tři tisíce více než koncem listopadu.
Téměř tisíc heren v Česku ukončilo provoz kvůli novému zákonu
05.01.2018
Takřka tisíc heren ukončilo na přelomu loňského a letošního roku provoz. Číslo překvapilo i ministerstvo financí, protože je to zhruba trojnásobek toho, co očekával dosavadní náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Ten koncem roku předpovídal pokles zhruba o 300 heren.
Od Nového roku totiž zákon výrazně zpřísnil podmínky pro provozování hazardu. Především zakazuje anonymní hraní a ten, kdo chce mít dál automaty, musí například zavést registraci hráčů. "Už se to provozovatelům zjevně nevyplatilo přizpůsobit novému zákonu, takže tu činnost sami položili," uvedl Závodský. "Je to trochu nečekaný úspěch. Přišlo to o několik měsíců dříve, než jsme předpokládali," dodal Závodský, který je duchovním otcem nového přísného zákona proti hazardu. Sám však paradoxně na ministerstvu skončil – nová ministryně financí Alena Schillerová jej hned první den po svém nástupu do funkce sesadila z postu náměstka a agendu hazardu mu vzala. Ještě před třemi lety bylo v zemi přes šest tisíc heren, ke konci loňského roku jich bylo 3890. "Nyní jsme na čísle 2951," popisuje Závodský. Od počátku roku také už nesmí být hrací automaty v hospodách a barech. Mohou tam přechodně zůstat pouze automaty, které mají povolení z dřívější doby, ale většina z nich do konce února vyprší. "Poté budou dobíhat pouze desetiletá povolení, která udělilo ministerstvo financí v letech 2008 a 2009," uvedl Závodský, podle něhož se to týká asi 140 hospod a barů s 265 automaty.
Mzdy i platy v roce 2018 výrazně porostou
02.01.2018
České hospodářství je v perfektní kondici, firmy nestíhají plnit zakázky a k ještě lepším výsledkům jim chybí jediné: dostatek zaměstnanců. Jestliže v roce 2017 představovalo obtížné shánění lidí pro podniky problém, v příštím roce se jejich situace zřejmě ještě zhorší. Přestože už letos spadla míra nezaměstnanosti rekordně nízko − na tři procenta −, napřesrok má podle prognózy České národní banky klesnout až na 2,6 procenta.
Sečteno: zaměstnanci mají jedinečnou šanci přilepšit si na mzdách a firmy musí přidávat, aby si lidi udržely. "Počet uchazečů o práci je nejnižší od roku 1997. Na jedno volné místo se v průměru hlásí jen 1,3 uchazeče," potvrzuje ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. I napřesrok tak bude pokračovat zvyšování mezd, které už letos bylo největší za posledních 10 let. V roce 2017 podle ankety Hospodářské komory mezi českými podniky zvyšovaly mzdy tři čtvrtiny z nich. Nebývalá "štědrost" zaměstnavatelů se projevila také třeba tím, že bezmála polovina firem v roce 2017 svým zaměstnancům vyplatila třinácté platy nebo odměny v podobné výši. Celkem tak nominální mzda v Česku letos stoupla o více než sedm procent.
Akciové obchody na pražské burze klesly na 140 miliard
02.01.2018
Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně klesly o necelých 30 miliard na 138,8 miliardy korun, když v roce 2016 činily 168 miliard korun. Burza cenných papírů to v úterý sdělila v tiskové zprávě. Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun.
Rok 2017 byl na pražské burze ve znamení růstu obou hlavních indexů a masivního růstu většiny hlavních titulů. S tím souvisí i meziroční nárůst tržní kapitalizace akciového trhu. Rostly i objemy obchodů s dluhopisy a strukturovanými produkty, zatímco objem akciových obchodů vykázal pokles. Hodnota indexu PX vzrostla v roce 2017 o 16,99 procenta a indexu PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán i dividendový výnos, o 23,58 procenta. Tržní kapitalizace akciového trhu, tedy součin počtu vydaných akcií a jejich aktuální ceny, na konci roku 2017 činila 1,25 bilionu korun. Na konci roku 2016 byla 1,04 bilionu korun. Největší nárůst zaznamenaly emise akcií Fortuny (107 procent), Unipetrolu (105 procent) a CME (51 procent). Objemy obchodů rostly zejména na trhu dluhopisů (6,212 miliardy korun) a strukturovaných produktů (315 milionů korun). Dluhopisový trh se navíc v roce 2017 rozrostl o 23 nových titulů.