Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: vodík a lidská hloupost.

(Murphyho zrnká II)

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

21.03.2023 Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat.
Můžete namítnout, že jde o prkotinu, nebo také, že si každý sám řekne, kolik chce brát, a pak je na zaměstnavateli, jestli takovému požadavku vyjde vstříc nebo ne. No, jak se říká, pěkná myšlenka není bohužel vždy realitou. Navíc, jak bude řečeno dál, nemusí vždy problém vyřešit. Spíše naopak. A že opravdu nejde o nějak nový problém, který se, jak už to, tak bývá, „jen nějak“ skutečně nedaří efektivně odstranit, svědčí třeba i to, že zásadu stejné odměny za stejnou práci zakotvila již zakládající smlouva Evropských společenství v roce 1957. A i orgány Evropské unie na svých stránkách smutně konstatují, že realita je po bezmála sedmi desítkách let od přijetí onoho dokumentu taková, že rozdíl v odměňování žen a mužů stále přetrvává. Nic naplat, ani za posledních deset let ve smazání rozdílu nebylo dosaženo více než nepatrného zlepšení. Jistě proto nebudete považovat za jízlivé, zeptat se se mnou, zda to není škoda. A to pro všechny.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Rozpočet prošel hladce prvním čtením

06.12.2017 Poslanci v prvním čtení projednali návrh státního rozpočtu na příští rok. Většinou 116 hlasů schválili jeho základní parametry: výdaje, příjmy, schodek a způsob jeho vypořádání. Pokud je schválí, už budou moci pouze přesouvat peníze uvnitř rozpočtu. Protože se nově zvolená sněmovna sešla až koncem listopadu, mají poslanci na projednání rozpočtu mnohem méně času než v jiných letech. Schvalovat v závěrečném hlasování by ho měli od 19. prosince.
Končící vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL rozpočet předložily se schodkem 50 miliard korun. Deficit je o deset miliard nižší, než jaký se předpokládá podle schváleného rozpočtu na letošek. Prezident Miloš Zeman v úterý také přijal demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), kterou koaliční kabinet sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců podal minulý týden. Ve středu se Zeman chystá jmenovat předsedou vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, jeho menšinovou vládu chce jmenovat o týden později.
(Zdroj: ihned.cz)

Státní rozpočet se v listopadu propadl do schodku 11,6 miliardy korun

04.12.2017 Stát hospodařil ke konci listopadu se schodkem 11,6 miliardy korun. K udržení přebytku z předchozích měsíců nepomohlo ani to, že se především díky rostoucí ekonomice daří vybírat více peněz na daních.
Nepříznivý vliv na hospodaření státu mělo mimo jiné meziročně horší čerpání evropských fondů. Česko z nich letos oproti stejnému období loni získalo o 74,3 miliardy korun méně. Ani po očištění výdajové i příjmové stránky rozpočtu o evropské fondy by ale stát nebyl v plusu. Schodek by naopak byl ještě o 1,3 miliardy vyšší. "Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu. Za tímto vývojem rozhodně nestál obrat k horšímu na straně příjmů z daní a pojistného. Dynamika daňových příjmů se proti předchozím měsícům dokonce zvýšila, a to zejména díky silným výběrům DPH," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Příjmy rozpočtu za prvních jedenáct měsíců roku meziročně klesly o 6,5 miliardy korun. Na daních ale stát získal o 7,7 procenta více než loni. Propad tak jde na vrub právě menšímu objemu peněz z evropských fondů. Například výběr pojistného na sociální zabezpečení, které je s podílem 37 procent nejvýznamnější příjmovou položkou rozpočtu, meziročně vzrostl o 8,5 procenta. Stejně jako v případě řady daňových příjmů na to měla největší vliv nízká nezaměstnanost a zrychlující růst mezd, ze kterých se odvody vypočítávají
(Zdroj: ihned.cz)

Česká ekonomika zrychlila ve 3. čtvrtletí meziroční růst na 5 procent

01.12.2017 Statistici potvrdili, že česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za poslední dva roky. Meziroční růst HDP dosáhl 5 procent, v porovnání s předchozím čtvrtletím to je růst o 0,5 procenta, ukazují data Českého statistického úřadu. Česká ekonomika patří k nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Ze zemí, které zatím údaje za třetí kvartál zveřejnily, jsou na tom lépe pouze Litva a Rumunsko. Stejný růst jako Česko měli také Poláci.
Za posílením růstu ekonomiky stojí silná domácí poptávka. Podobným dílem přispěly jak investice, tak i spotřeba domácností. Rovnoměrně rozložený růst ekonomiky chválí hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Snižuje to riziko, že současná hospodářská expanze by měla rychle a citelně zpomalit. Růst české ekonomiky má v současnosti mimořádně silné základy," uvedl Kovanda. Investice podniků se na růstu HDP podílely 1,6 procentního bodu. "Podniky se přizpůsobují rostoucí poptávce v situaci, kdy na trhu práce v podstatě není možné najít novou pracovní sílu. Investují tak do výrobních prostředků, které nepotřebují tolik obsluhy a uvolní tak část pracovní síly," uvedl Viktor Ziesel, ekonom Komerční banky. Meziročně byly investice dokonce o 7,5 procenta vyšší. Ziesel zároveň dodává, že se k investicím přidává i veřejný sektor, který čerpá prostředky z evropských fondů. Obdobně silná byla také spotřeba domácností, která meziročně vzrostla o 4,4 procenta. Lidem umožňuje více utrácet rekordně nízká nezaměstnanost a růst mezd. Podíl lidí bez práce se pohybuje na historickém minimu. V říjnu klesla nezaměstnanost na 3,6 procenta. Aktuálně je v Česku téměř 210 tisíc volných pracovních míst.
(Zdroj: ihned.cz)

Jaderná elektrárna Temelín překonala roční rekord ve výrobě elektřiny

29.11.2017 Elektřina by pokryla by spotřebu českých domácností. Jaderná elektrárna Temelín překonala dosavadní roční výrobní rekord z roku 2012.
Letos už vyrobila 15,302 terawatthodin (TWh) elektřiny - rekord padl 27. listopadu v poledne. K půlnoci na dnešek dosáhla letošní výroba 15,329 TWh elektřiny, která by českým domácnostem vystačila na téměř 12 měsíců. Na dosavadní dobré výsledky má podle něj vliv plynulý provoz a dobře zvládnutá plánovaná odstávka druhého bloku, v němž se vyměnilo palivo.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner