Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...
Češi vybrali na pomoc Barmě 1,2 milionu, další peníze...
Týden po ničivém zemětřesení v Barmě a Thajsku se ve veřejných sbírkách, které na pomoc lidem v postižených oblastech vyhlásily české neziskové organizace,...

Murphy radí

Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Vyměním vysavač za demižón vína. Zn..: Z titulu rozvodu jsem přestal vysávat a začal nasávat.

Příroda fandí skrytým chybám.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)

Kurz koruny: Ta má za sebou solidní první pololetí

07.07.2023 V prvním pololetí tohoto roku prokázala česká měna solidní výkon, který by se měl udržet i v druhé polovině roku. Od ledna do června se posílila vůči většině hlavních světových měn, včetně amerického dolaru, eura a švýcarského franku. Naopak však oslabila vůči polskému zlotému a maďarskému forintu. Vůči dolaru zpevnila od začátku ledna do včerejška o 3,6 procenta, vůči euru pak o 1,7 procenta, uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Z důležitějších měn světa nejvýrazněji oslabila vůči latinskoamerickým měnám: kolumbijskému pesu, mexickému pesu a brazilskému realu. Nejvíce zpevnila vůči argentinskému pesu, turecké liře a ruskému rublu. Solidní výkon české měny souvisí zejména s poměrně příznivým vývojem uplynulé topné sezóny, během níž nenastalo vyhrocení energetické krize EU. Tím došlo k odvrácení obávané hlubší recese v ČR, která by výrazněji stáhla i korunu. Za příznivým průběhem topné sezóny stojí poměrně teplé počasí letošní zimy a také relativně plynulé a zvládnuté odstřižení podstatné části EU od ruských energií, zejména plynu.
Koruna těžila také z nadále poměrně vysokého rozdílu ve svém základním úročení v porovnání s úroky na dolaru či euru, byť její úrokový „náskok“ se během uplynulých šesti měsíců postupně tenčil. Česká národní banka totiž po celou dobu držela své základní úroky neměnné, zatímco americké centrální banka i Evropská centrální banka je dále navyšovaly. České měně obecněji svědčila celosvětová úleva, jež se dostavila právě v důsledku příznivějšího než očekávaného průběhu uplynulé topné sezóny. Četné země Západu se dokázaly zbavit své závislosti na dovozu ruských energií – případně ji alespoň citelně omezit –, aniž by je to uvrhlo do hlubší recese. Ta se zatím nedostavuje ani v USA. Proto jsou mezinárodní investoři „odvážnější“ než loni a tolik neváhají investovat třeba do aktiv a měn rozvíjejících se trhů. Proto právě se ještě více než koruně v letošním prvním pololetí dařilo právě zmíněné řadě latinskoamerických měn nebo měnám zemí Visegrádské čtyřky. Těm samozřejmě – jako koruně – svědčila také mírná zima a výrazný rozdíl v úrokových sazbách na zlotém či forintu s těmi na dolaru či euru.
Ve druhé polovině roku by koruna přitom měla vůči dolaru zpevnit, a to z nynější úrovně zhruba 21,80 za dolar na 21,50, vyplývá z konsensu mezi analytiky, jak jej zachycuje agentura Bloomberg. Vůči euru ovšem podle stejného zdroje koruna do konce roku mírně oslabí, a to z nynějších přibližně 23,80 za euro na 23,90.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/ekonomika/)

Česko si chce koncem roku půjčit rekordních 80 miliard

20.09.2016 Český stát chce ke konci roku využít toho, že v současnosti se na trhu často půjčuje se zápornou sazbou. Tedy investor zaplatí zemi za to, že jí může půjčit. Ministerstvo financí v pondělí odpoledne oznámilo plán, kolik peněz si chce skrze vládní dluhopisy půjčit.
Finance uspořádají dvě aukce, 5. a 19. října. Na nich hodlají prodat dluhopisy s různou dobou splatnosti, od 3,5 roku do 15 let. Těmi chtějí získat až 38 miliard korun v konkurenčním kole, dalších 20 procent, tedy přes sedm miliard korun, si můžou napůjčovat ještě navíc v nekonkurenčním kole aukce. Navíc zájem o české dluhopisy bude velký, protože investoři budou spekulovat na posílení koruny. Počítají s tím, že i když by koupili dluhopis s téměř nulovým nebo dokonce záporným výnosem, budou nakonec v zisku díky posílení koruny, ke kterému má dojít, až Česká národní banka ukončí umělé oslabování měny. Dalšími zájemci budou i tuzemské banky, které drží většinu českých státních dluhopisů. "Poptávka je a bude silná i díky snaze domácích bank zmenšit rozvahu nákupem dluhopisů před vypočítáním příspěvků do rezolučního fondu na konci roku," dodává Dřímal.
zdroj: ihned.cz

Česká stavební společnost kvůli potížím v Rusku skončila ve ztrátě

12.09.2016 Na stavební společnost PSJ tvrdě dopadla ekonomická krize v Rusku. Těžkosti tamní ekonomiky i problémy na projektu v Ufě dostaly jednu z největších českých stavebních firem do ztráty převyšující čtvrt miliardy. PSJ se nicméně ruského trhu nevzdává a chce tam působit dál.
Na Rusko tvrdě dopadá hlavně výrazný pokles cen ropy a plynu v posledních dvou letech. A jak PSJ píše ve své nedávno vydané výroční zprávě za minulý rok, firma kvůli tomu v Ruské federaci čelila "propadu ruské ekonomiky, určitému zagresivnění podnikatelského prostředí a kurzovému poklesu rublu". Problémem jsou ale i nové zakázky, tržby PSJ se loni propadly o více než 30 procent na necelé 4,5 mi­liardy korun. Projektů je sice dost, ale ruská strana má hlavně kvůli kurzovým rizikům problém sehnat vlastní financování. Hlavně u ČEB s EGAP je ale opatrnost pochopitelná. Kvůli zbrklému půjčování z minulých let odepisují jeden miliardový projekt z Ruska za druhým. A zpeněžit například rozestavěnou elektrárnu Poljarnaja za polárním kruhem za šest miliard korun či další zkrachovalé projekty nebude pro českou stranu jednoduché. Nutno dodat, že problémy s placením má i několik bývalých zákazníků PSJ.
zdroj: ihned.cz

Objem veřejných zakázek ve stavebnictví stoupl o 16 procent

24.08.2016 Veřejní investoři vypsali od ledna do konce července výběrová řízení na 2010 stavebních zakázek za 73,6 miliardy korun. Jejich počet meziročně vzrostl zhruba o čtvrtinu, objem se zvýšil o 16,1 procenta. Konkrétním firmám však tito investoři zadali zakázky v hodnotě, která byla meziročně o 40 procent nižší.
Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení je stále velmi nízká. Konkrétním firmám do konce července zadali 2381 zakázek za 42,7 miliardy korun. Jejich počet meziročně klesl o 28,2 procenta, hodnota se snížila o 40 procent. Podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha bylo největším zadavatelem zakázek z vládního sektoru Ředitelství silnic a dálnic (9,96 miliardy korun), následují Správa železniční dopravní cesty (6,57 mld. korun) a ministerstvo financí (613 mil. korun). Z komunálního sektoru zadal největší objem zakázek Kraj Vysočina (1,64 mld. korun).
zdroj: ihned.cz

Za osm radarů zaplatí ministerstvo obrany asi 3,6 miliardy korun

18.08.2016 Mobilní radary pro českou armádu nabídly francouzská, izraelská a švédská vláda. V tiskové zprávě to ve čtvrtek sdělilo ministerstvo obrany. Úřad chce vítěze vybrat do konce roku. Podle dřívějších informací by mělo ministerstvo za osm mobilních radarů zaplatit asi 3,6 miliardy korun. O nabídkách ve čtvrtek informoval i deník Právo.
Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. Součástí zakázky je zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetileté technické životnosti. O zakázku měla zájem i britská firma BAE Systems. Británie ale v červenci oznámila, že se soutěže nezúčastní, protože britský radar nesplňuje vypsané podmínky.
zdroj: ihned.cz
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Stanislav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner