Kurz koruny: Ta má za sebou solidní první pololetí
07.07.2023
V prvním pololetí tohoto roku prokázala česká měna solidní výkon, který by se měl udržet i v druhé polovině roku. Od ledna do června se posílila vůči většině hlavních světových měn, včetně amerického dolaru, eura a švýcarského franku. Naopak však oslabila vůči polskému zlotému a maďarskému forintu.
Vůči dolaru zpevnila od začátku ledna do včerejška o 3,6 procenta, vůči euru pak o 1,7 procenta, uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Z důležitějších měn světa nejvýrazněji oslabila vůči latinskoamerickým měnám: kolumbijskému pesu, mexickému pesu a brazilskému realu. Nejvíce zpevnila vůči argentinskému pesu, turecké liře a ruskému rublu. Solidní výkon české měny souvisí zejména s poměrně příznivým vývojem uplynulé topné sezóny, během níž nenastalo vyhrocení energetické krize EU. Tím došlo k odvrácení obávané hlubší recese v ČR, která by výrazněji stáhla i korunu. Za příznivým průběhem topné sezóny stojí poměrně teplé počasí letošní zimy a také relativně plynulé a zvládnuté odstřižení podstatné části EU od ruských energií, zejména plynu.
Koruna těžila také z nadále poměrně vysokého rozdílu ve svém základním úročení v porovnání s úroky na dolaru či euru, byť její úrokový „náskok“ se během uplynulých šesti měsíců postupně tenčil. Česká národní banka totiž po celou dobu držela své základní úroky neměnné, zatímco americké centrální banka i Evropská centrální banka je dále navyšovaly. České měně obecněji svědčila celosvětová úleva, jež se dostavila právě v důsledku příznivějšího než očekávaného průběhu uplynulé topné sezóny. Četné země Západu se dokázaly zbavit své závislosti na dovozu ruských energií – případně ji alespoň citelně omezit –, aniž by je to uvrhlo do hlubší recese. Ta se zatím nedostavuje ani v USA. Proto jsou mezinárodní investoři „odvážnější“ než loni a tolik neváhají investovat třeba do aktiv a měn rozvíjejících se trhů. Proto právě se ještě více než koruně v letošním prvním pololetí dařilo právě zmíněné řadě latinskoamerických měn nebo měnám zemí Visegrádské čtyřky. Těm samozřejmě – jako koruně – svědčila také mírná zima a výrazný rozdíl v úrokových sazbách na zlotém či forintu s těmi na dolaru či euru.
Ve druhé polovině roku by koruna přitom měla vůči dolaru zpevnit, a to z nynější úrovně zhruba 21,80 za dolar na 21,50, vyplývá z konsensu mezi analytiky, jak jej zachycuje agentura Bloomberg. Vůči euru ovšem podle stejného zdroje koruna do konce roku mírně oslabí, a to z nynějších přibližně 23,80 za euro na 23,90.
B
(Zdroj: eurozpravy.cz/ekonomika/)
Česká ekonomika rostla nejrychleji od krize
16.02.2016
Rychlý růst české ekonomiky kontrastuje s výkonem zbytku Evropy. Český hrubý domácí produkt loni vzrostl o 4,3 procenta, což je trojnásobek růstu o 1,4 procenta v případě zemí eurozóny.
Jde o zatím první odhad Českého statistického úřadu. Ten zatím nezveřejnil detaily růstu. Vedle rychlého celoročního růstu je ale varováním pokles ekonomiky v posledním čtvrtletí roku. Ta je sice o 3,9 procenta silnější než na konci roku 2014, ale poklesla o 0,1 procenta oproti třetímu čtvrtletí. Co konkrétně táhne českou ekonomiku, statistici zatím nezveřejnili, pokud čtvrtý kvartál navázal na předchozí tři, měly by pomáhat firmy i domácnosti. Ty více utrácí a mají i výdaje, které během předchozí recese a stagnace odkládaly. Ekonomice pomohlo i rychlé dočerpávání evropských dotací a pokračující zahraniční investice.
zdroj: ihned.cz
Český export rekordně vzrostl
08.02.2016
Česká republika v minulém roce zvýšila svou závislost na vývozu do Evropské unie, který tak dosáhl na podíl 83,3 procenta. Naopak prudce se propadl vývoz do Ruska, a to o téměř 30,9 procenta. Celkově pak export tuzemských firem v přeshraničním pojetí dosáhl loni rekordních 3,89 bilionu korun, meziročně o 7,2 procenta více.
Export do Německa loni vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Rychle rostl vývoz na Slovensko, meziročně o 14,3 procenta. Do Velké Británie tuzemské firmy vyvezly o 11,9 procenta víc zboží. Dovoz do Česka se loni meziročně zvýšil v přeshraničním pojetí o osm procent. Import z Číny vyskočil o 28 procent.
Bilance zahraničního obchodu skončila loni přebytkem 149,1 miliardy korun, meziročně o 3,1 miliardy korun více. Vývoz v národním pojetí se loni meziročně zvýšil o 6,5 procenta, dovoz vzrostl o 6,7 procenta. Za prosinec vykázal zahraniční obchod přebytek půl miliardy korun, což je meziroční růst o 6,2 miliardy korun.
zdroh: ihned.cz
Čechům se daří nejvíce za posledních osm let
08.02.2016
Čechům se daří nejlépe za posledních osm let – alespoň pokud jde o stav ekonomiky. Kromě základních statistik, jako jsou hrubý domácí produkt (HDP) či vývoj maloobchodních tržeb. Na konci loňského roku dosahoval nejvyšší hodnoty od podzimu 2007.
Index porovnává, jak se zvyšují výdělky zaměstnanců a kolik lidí bylo bez práce. Výsledek vznikne jako rozdíl tempa růstu mezd a míry nezaměstnanosti, která je vydělena dvěma. Když například v prosinci rostly reálné mzdy o 4,3 procenta a bez práce bylo 4,5 procenta osob, index prosperity dosahoval zhruba 2,1 procenta. Od vzniku České republiky v lednu 1993 dosahoval index prosperity v průměru 0,1 procenta. Podle Marka to ale neznamená, že by se naše ekonomická úroveň za uvedené období téměř nikam neposunula.
zdroj: ihned.cz
Češi investovali do podílových fondů o pětinu více peněz
03.02.2016
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni stoupl o 65,3 miliardy na 385,3 miliardy korun, informovala v úterý Asociace pro kapitálový trh (AKAT) s tím, že 79 procent majetku drží fyzické osoby a 21 procent právnické osoby.
Nárůst se projevil zejména u smíšených fondů (35,2 miliardy korun), dluhopisových fondů (11,6 miliardy korun), akciových fondů (13,6 miliardy), nemovitostních fondů (7,4 miliardy) a fondů fondů (čtyři miliardy). Pokles zaznamenaly fondy peněžního trhu (minus 2,8 miliardy) a zajištěné fondy, tzv. strukturované fondy (minus 3,7 miliardy).
Nejvíce peněz je v dluhopisových (101,3 miliardy) a smíšených fondech (102,9 miliardy korun). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla o 22,2 miliardy na 181,8 miliardy, domácí fondy vykázaly růst o 43,2 miliardy korun na 203,5 miliardy korun.
zdroj: ihned.cz