Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Letošní úroda jablek má být o čtvrtinu vyšší než loni
24.09.2018
Sadaři přesto čekali lepší výsledky. Úroda by podle odhadů měla být meziročně o čtvrtinu vyšší. Sklizeň hrušek dvojnásobná. Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně vzrůst o 25 procent na 127 707 tun.
Sklizeň hrušek by měla vzrůst dvojnásobně na 8158 tun. Proti odhadům z letošního června je však odhad úrody nižší. Vyplývá to z odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ještě v červnu sadaři čekali u jablek nárůst sklizně o 48 procent na úroveň 150 000 tun a u hrušek téměř na 11 000 tun.
Brněnské letiště v létě odbavilo rekordních 225 000 lidí
24.09.2018
Nové linky však zatím nemá. Meziročně stoupl počet cestujících na brněnském letišti o pětinu. Zvýšení nebylo překvapením, o 180 vzrostl totiž i počet letů. Brněnské letiště o letních prázdninách odbavilo rekordní počet cestujících.
Využilo ho 225 000 lidí, což představuje asi pětinový nárůst ve srovnání s loňským rokem. Důvodem bylo více sezonních charterových letů do turistických destinací. Sdělila to mluvčí letiště Kateřina Pichalová. V červenci letištěm v brněnských Tuřanech prošlo nejvíce lidí od jeho zprovoznění. Bylo jich 115 000, nárůst počtu cestujících pokračoval i v srpnu. "Letištěm prošlo téměř 110 000 cestujících, což je oproti předchozímu srpnu dvacetiprocentní nárůst a zároveň stejně jako v červenci nejvyšší číslo v historii letiště, co se týče odbavených cestujících za srpen," uvedla Pichalová.
Vláda schválila schodek 40 miliard
21.09.2018
Prioritami návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun jsou investice a růst důchodů a platů ve státní správě. Schodek kritizovala pravicová opozice i ekonomové.
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce o podpoře návrhu rozpočtu jednat ve sněmovně se všemi stranami. Pravicová opozice i ekonomové uvedli, že v době hospodářského růstu je schodek těžko obhajitelný a nezodpovědný. ODS a TOP 09 vyzvaly kabinet, aby se snažil omezit mandatorní výdaje. Zatímco předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) považuje schodek za akceptovatelný, podle pirátů nemá logiku. Strukturu rozpočtu kritizují také hnutí Svoboda a přímá demokracie a KDU-ČSL. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že návrh rozpočtu na příští rok je "maximum možného". Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je schodek rozpočtu zbytečný, navýšení důchodů nesystémové a růst platů zrychlí inflaci. "Ostatně je již tradicí, že se v příznivých dobách problémy neřeší, ale naopak vytváří. Naštěstí obce a kraje hospodaří rozumněji a veřejné finance jako celek jsou v lepší kondici než samotný rozpočet vlády," uvedl.
Znovuzrozená Tatra se zadrhává
20.09.2018
Koupě kopřivnické Tatry Jaroslavem Strnadem a Reném Materou se vždy jevila jako transakce snů. Zkrachovalý podnik se jim zaplatil už za nějaké tři roky a firma plánovala raketový růst. Letošní rok je pro ně ale mírným vystřízlivěním.
První náznaky, že očekávání majitelů firmy mohou být příliš optimistická, přišly loni koncem roku. Už tehdy Strnad, který v Tatře vlastní dvoutřetinový podíl, v rozhovoru pro HN přiznal, že očekávaná výroba okolo 1700 nákladních vozů nebyla reálná. Nakonec se jich loni vyrobilo 1481, i to ovšem znamenalo meziročně téměř 12procentní růst. Letošek ale vypadá mnohem hůř. Podle statistiky Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) letos do konce července Tatra vyrobila jen 446 vozů. To je o rovných 50 procent méně než za stejné období v minulém roce. A výrazný pokles očekává firma i za celý rok.