Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Češi, nechte si korunu, radí řecký podnikatel
22.08.2018
Billy Michalakis rozjel svůj byznys s půjčováním aut, skútrů a ubytování pro turisty na řeckém Lesbu před více než třiceti lety. Kdo si za cíl svojí dovolené zvolí tento klidný ostrov s oblázkovými plážemi a skalnatým pobřežím, pravděpodobně na jeho auta narazí. Michalakisova půjčovna dnes patří na Lesbu k těm největším. Auta pod jeho značkou jezdí po celém ostrově. Spolupracuje i s mnoha dalšími půjčovnami na pevnině, působí v Aténách a v dalších řeckých městech. Michalakisovo podnikání dnes už ale neběží tak hladce jako v minulosti.
V rozhovoru pro HN řecký podnikatel vzpomíná, jak se jeho život změnil za uplynulých deset let. Jeho vyprávění není podložené přesnými statistickými údaji z tehdejší doby a některá tvrzení nemusí být pravdivá. Zachycují však pohled, kterým se někteří Řekové dívají na změny spojené se vstupem jejich země do Evropské unie a jak vnímají finanční pomoc z evropských záchranných fondů. Je to osm let, co Helénská republika čerpá peníze od mezinárodních věřitelů, aby odvrátila státní bankrot, který zemi hrozil. V pondělí její záchranný program končí. Celkem jí byly vyplaceny půjčky ve výši 288 miliard eur. "Když srovnám svůj dnešní život s minulostí, je to jako den a noc. Před přijetím takzvané finanční pomoci od mezinárodních věřitelů jsem vydělával více peněz, měl jsem více peněz a dělal více věcí. Dnes platím vyšší daně a modlím se, abych přežil," popisuje řecký podnikatel v rozhovoru pro HN, jak se jeho život změnil od vypuknutí řecké dluhové krize.
Česko dál vysychá, v zemědělství hlásí pokles výnosů přes 60 okresů
20.08.2018
Extrémní sucho sužuje už půlku Česka a půda ztrácí vlhkost téměř na celém území republiky. Nejhorší situace je podle aktuálních map portálu Intersucho.cz nadále ve východních a severních Čechách. Ale i v severní části jižní Moravy, na Brněnsku a Blansku, na Hané a Vysočině. Sucho se negativně projevuje jak na kondici vegetace, tak i na zemědělství − přes 60 okresů hlásí pokles výnosů.
"Největší dopady bude mít sucho nadále hlavně na vodních tocích a podzemních vodách," očekává klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Pesimisticky hodnotí situaci i meteorologové. Roste rovněž podíl ploch s deficitem vláhy více než 80 milimetrů oproti obvyklému stavu. To je podle Zahradníčka extrém. Vegetace schne a stromy připomínají podzim. Podle vědce se jejich stav už letos nezlepší. "Pokud výrazně nezaprší na podzim a sněhová nadílka v zimě nebude silně nadprůměrná, tak se bohužel můžeme dočkat podobné situace i v příštím roce, kdy hlavně hydrologický stav bude velice špatný," řekl HN Zahradníček.
Ekonomika je za vrcholem dekády
18.08.2018
ato dekáda má už svůj ekonomický vrchol za sebou. Predikce ministerstva financí, České bankovní asociace i České národní banky se sice různí v desetinách procent, ale všechny se shodují, že růst 4,6 procenta HDP z minulého roku se už opakovat nebude.
Například ministerstvo financí ohlašuje pro tento rok růst o 3,2 procenta, příští rok ještě o desetinu méně. Nenastupuje žádná krize, spíše stagnace, kterou na jaře člen bankovní rady Tomáš Nidetzký přiléhavě přirovnal k chůzi po vršku stolové hory − stále na vrcholu, ale do kopce už to nejde. "Ekonomika má s největší pravděpodobností svůj vrchol v tomto hospodářském cyklu už za sebou," říká i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. A protože tato nová rada má dozírat na finanční odpovědnost veřejných financí, Zamrazilová ihned dodává: "Vláda by proto měla být nyní maximálně zdrženlivá při navyšování mandatorních výdajů, aby se nemusela v horších časech příliš zadlužovat a zbylo jí i na podporu ekonomiky prostřednictvím investic." Jenže to je problém. Ekonomický vrchol této dekády velmi připomíná situaci z roku 2006. Tehdy i nyní před výtečným hospodářským růstem vlády vytvářely rozpočtové schodky a rozdavačnou politiku nadřadily dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí v hospodářském cyklu.
Zájem o půjčky pro mladé po prvotním náporu mírně klesl
17.08.2018
Vyplývá to z údajů Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Fond během čtvrtka přijal 45 žádostí za necelých 50 milionů korun. Ve středu, během prvního dne programu, to bylo 256 žádostí za 299,2 milionu korun.
O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let. Příjem žádostí bude podle mluvčí SFRB Karolíny Smetanové pokračovat i v dalších dnech. "Čekali jsme, že zájem bude vyšší," řekla Smetanová. Zatím je pro letošní rok vyčleněno asi 650 milionů korun, k dispozici tak stále je zhruba 300 milionů korun.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)