Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Počet podnikatelů v ČR přibývá
03.08.2018
V ČR v prvním pololetí přibylo 6500 podnikatelů, je to o čtyřicet procent více než loni. Zatímco za první pololetí podnikání ukončilo 24 698 lidí, nově začalo s podnikáním na své jméno 31 187 fyzických osob.
V letošním prvním pololetí v Česku přibylo 6492 podnikatelů, o 43 procent více než před rokem a nejvíce za poslední tři roky. Celkem v tomto období začalo podnikat 31 187 fyzických osob, zatímco podnikání ukončilo 24 698 lidí, vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Počet lidí, kteří začínají v první polovině roku podnikat na své jméno, se v posledních pěti letech s mírnými výkyvy stabilizoval na hranici 31 000 lidí. Počet fyzických osob, které se svým podnikáním v první polovině roku končí, se dlouhodobě pohybuje mezi 24 000 a 27 000. V prvním pololetí byl přitom počet ukončených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby nejnižší od roku 2014, vysvětlila důvod vyššího přírůstku podnikatelů analytička CRIF Věra Kameníčková.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká ekonomika se poprvé v historii přehřívá nejvíce ze všech vyspělých zemí
02.08.2018
Poprvé v historii se česká ekonomika dostala do čela žebříčku nejvíce se přehřívajících zemí v rámci OECD, které sdružuje ekonomicky nejvyspělejší země světa. Podle posledních dat se ekonomika letos dostane téměř tři procenta nad stav, kde by ideálně měla být. Takto vychýlená byla naposledy před hospodářskou krizí, tehdy se ale řada zemí přehřívala ještě mnohem více.
Česko tak přeskočilo Island, který vévodil žebříčku ještě loni, nyní je druhý. Třetí pozici má Slovinsko, které by mělo dokonce příští rok ideální stav překročit o 4,5 procenta a vzít tak prvenství Česku, jehož vychýlení se sice ještě zvýší, ale už jen lehce nad tři procenta. Podobně si vede i největší český obchodní partner Německo, jehož ekonomika by měla žhnout stále více. Ideálním stavem ekonomové označují situaci, kdy je ekonomika na svém potenciálu, to znamená, že využívá své zdroje přiměřeně. Hlavními znaky přehřívání je vyluxovaný trh práce či rostoucí inflace.
Koruna je podhodnocená. Může posílit i kvůli vyšším sazbám
31.07.2018
Tuzemská měna bude v dlouhodobém pohledu posilovat. Hlavně s tím, jak porostou úrokové sazby a výkonnost hospodářství, se bude dotahovat na úroveň západní Evropy. V rozhovoru pro HN to uvedl ředitel divize finanční trhy v PPF bance Karel Tregler. Banka je centrem finančních aktivit skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. "Z dlouhodobějšího pohledu je podle nás koruna podhodnocená," řekl Tregler.
Finanční odborník se na tuzemském kapitálovém trhu pohybuje už 18 let − po celou dobu na různých pozicích v rámci PPF. Téměř deset let například pracoval jako portfolio manažer v části skupiny, která se starala o správu aktiv.
Rekordní zájem zákazníků o ventilátory, klimatizace, zmrzliny
30.07.2018
Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků.
Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Prodej mobilních klimatizací a ventilátorů je letos v meziročním srovnání o 30 procent vyšší, ukazují údaje srovnávače cen Heureka.cz. "Krátkodobě se na vrchol prodejů dostávají malé přenosné klimatizace za pár stovek korun. Po zkušenostech s předchozími léty však dlouhodobě u Čechů vítězí větší klimatizace s vyšším výkonem řádově za jednotky tisíc korun," uvedla manažerka firmy Alexandra Čermáková. Sezona klimatizací, ventilátorů a dalších ochlazovačů vzduchu začala mnohem dříve než v předchozích letech. I e-shop Alza.cz registruje markantní nárůst poptávky po ventilátorech a klimatizaci.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)