Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Koruna je podhodnocená. Může posílit i kvůli vyšším sazbám
31.07.2018
Tuzemská měna bude v dlouhodobém pohledu posilovat. Hlavně s tím, jak porostou úrokové sazby a výkonnost hospodářství, se bude dotahovat na úroveň západní Evropy. V rozhovoru pro HN to uvedl ředitel divize finanční trhy v PPF bance Karel Tregler. Banka je centrem finančních aktivit skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. "Z dlouhodobějšího pohledu je podle nás koruna podhodnocená," řekl Tregler.
Finanční odborník se na tuzemském kapitálovém trhu pohybuje už 18 let − po celou dobu na různých pozicích v rámci PPF. Téměř deset let například pracoval jako portfolio manažer v části skupiny, která se starala o správu aktiv.
Rekordní zájem zákazníků o ventilátory, klimatizace, zmrzliny
30.07.2018
Současná vedra zvyšují prodej zmrzlin, balených vod, ovoce, ale i mobilních klimatizací a větráků.
Nárůst poptávky registrují i firmy, které dodávají pevně zabudované klimatizace. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Prodej mobilních klimatizací a ventilátorů je letos v meziročním srovnání o 30 procent vyšší, ukazují údaje srovnávače cen Heureka.cz. "Krátkodobě se na vrchol prodejů dostávají malé přenosné klimatizace za pár stovek korun. Po zkušenostech s předchozími léty však dlouhodobě u Čechů vítězí větší klimatizace s vyšším výkonem řádově za jednotky tisíc korun," uvedla manažerka firmy Alexandra Čermáková. Sezona klimatizací, ventilátorů a dalších ochlazovačů vzduchu začala mnohem dříve než v předchozích letech. I e-shop Alza.cz registruje markantní nárůst poptávky po ventilátorech a klimatizaci.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nedostatek vody dopadá i na hydroelektrárny
28.07.2018
Nedostatek srážek nemá negativní dopady jen na zemědělce. Suchý rok 2017 se výrazně promítl i v ziscích majitelů vodních elektráren. Skupině Energo-Pro Jaromíra Tesaře, která působí hlavně v Gruzii, Bulharsku a Turecku, klesly zisky téměř o třetinu na necelé tři miliardy.
"Pokles výroby elektřiny byl způsoben zejména horšími hydrologickými podmínkami ve všech zemích, kde působíme. Zatímco rok 2016 byl rekordní, v loňském roce byla hydrologická bilance pod dlouhodobým průměrem," komentuje výsledky jedné z největších tuzemských energetických skupin její výkonný ředitel Pavel Váňa. Firma kvůli tomu loni vyrobila zhruba 2,6 gigawatthodiny elektřiny, o pětinu méně než rok předtím. Pro srovnání – je to zhruba stejně, kolik v Česku ze všech svých vodních, slunečních a větrných elektráren vyrobí tuzemská společnost ČEZ.
Česká ekonomika u hranice svých možností
26.07.2018
Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,3 procenta z dubnových 3,6 procenta. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky, silnou stránkou ekonomiky ale zůstávají investice a spotřeba domácností i vlády. Asociace o tom ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad zvýšila na 2,9 procenta z 2,8 procenta.
"Česká ekonomika se přibližuje hranici svých možností. Bez dalších investic se v situaci zvyšujícího se nedostatku zaměstnanců příliš nemá kam posunout," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Významným faktorem ekonomického růstu bude podle ČBA růst soukromé spotřeby. Ta je podpořena především růstem reálných příjmů domácností a nízkou nezaměstnaností. Vládní spotřeba bude letos podle asociace růst proti dubnovým odhadům rychleji, což bude ovlivněno blížícími se komunálními volbami. Veřejné finance by i tak měly zůstat v přebytku. "České veřejné finance jsou však aktuálně na příjmové straně zcela závislé na vysokých tempech ekonomického růstu, zatímco na výdajové straně přetrvává vysoký objem tzv. mandatorních výdajů, které v případě poklesu ekonomické dynamiky a výpadku příjmů nebude jednoduché upravovat směrem dolů k udržení rozumné rozpočtové stability," upozornil analytik ČBA Miroslav Zámečník.