Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Česká koruna je podle analýzy Bloombergu nejnadhodnocenější měnou na světě
23.07.2018
Ani intervence České národní banky v letech 2013 až 2017 nedržely korunu na dostatečně slabých úrovních, než na kterých by podle analýzy Bloomberg Economics měl kurz české měny být nyní. Do loňského dubna bránila centrální banka posílení koruny pod 27 korun za euro. Podle Bloombergu je nyní férový kurz koruny vůči euru zhruba 29 korun, tedy o 11,4 procenta slabší, než je současných 25,9 koruny za euro.
Česká republika má podle Bloomberg Economics nejvíce nadhodnocenou měnu ze všech čtyřiceti sledovaných zemí. Koruna předběhla čínský jüan i švýcarský frank, se kterými tvoří top trojici přehnaně silných měn. Model výzkumné divize agentury Bloomberg hodnotí takzvanou férovou cenu měn jednotlivých zemí vůči stavu, ve kterém se nachází jejich ekonomiky, a rizikům, která jim hrozí. Nejnovější žebříček se tak snaží zohlednit vztah jednotlivých směnných kurzů v době eskalujících obchodních sporů mezi Spojenými státy a zbytkem světa. Analýza sice konstatuje, že kurz koruny by měl být o více než desetinu slabší, ale současně uvádí, že Česká republika ve srovnání s Čínou a Švýcarskem bude nejspíš čelit menšímu ohrožení kvůli rostoucím omezením ve světovém obchodě.
Trend automatizace cenotvorby
20.07.2018
Bude pršet, zdražíme deštníky, o cenách zboží v e-shopech rozhodují roboti. Do Česka míří západní trend automatizace cenotvorby.
O zboží v obchodech rozhodují počítače. Výsledná cena může být odvozená nejen od poptávky a konkurence, ale třeba i od počasí nebo denní doby. Zejména e-shopy mohou v praxi měnit ceny mnohem častěji.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
Rekordní podpora překladů české literatury
19.07.2018
Ministerstvo kultury letos podpořilo 213 překladů částkou přes 18 milionů korun. Loni podpořilo 129 žádostí a celková částka činila osm milionů. Stát letos podpořil rekordní počet překladů české literatury. Dotaci ministerstva kultury letos dostalo 213 překladů, loni to bylo jen 129.
Nárůst je daný tím, že Česko bude příští rok hlavním hostem knižního veletrhu v Lipsku, a také širší možností podpory. "Od letošního roku mohou žadatelé nárokovat nejen podporu překladu, ale též úhradu nákladů na autorská práva, tisk a propagaci. To vše do výše 70 procent celkových nákladů," sdělila dnes mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zlato je nejlevnější za poslední rok
18.07.2018
Finanční svět prožívá navzdory rodící se obchodní válce své nejklidnější okamžiky za poslední rok. Svědčí o tom alespoň cena zlata, která je nejníže od července loňského roku.
Jen od poloviny dubna, tedy od okamžiku, kdy začal světový kapitál drahý kov hromadně opouštět, prodělali burziáni na zlatě bezmála deset procent. Právě zářivý kov přitom v těžkých časech obvykle slouží jako bezpečný přístav pro opatrné hráče. Tradiční roli zlata ale podle znalců přebraly virtuální měny.