Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Rekordní podpora překladů české literatury
19.07.2018
Ministerstvo kultury letos podpořilo 213 překladů částkou přes 18 milionů korun. Loni podpořilo 129 žádostí a celková částka činila osm milionů. Stát letos podpořil rekordní počet překladů české literatury. Dotaci ministerstva kultury letos dostalo 213 překladů, loni to bylo jen 129.
Nárůst je daný tím, že Česko bude příští rok hlavním hostem knižního veletrhu v Lipsku, a také širší možností podpory. "Od letošního roku mohou žadatelé nárokovat nejen podporu překladu, ale též úhradu nákladů na autorská práva, tisk a propagaci. To vše do výše 70 procent celkových nákladů," sdělila dnes mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zlato je nejlevnější za poslední rok
18.07.2018
Finanční svět prožívá navzdory rodící se obchodní válce své nejklidnější okamžiky za poslední rok. Svědčí o tom alespoň cena zlata, která je nejníže od července loňského roku.
Jen od poloviny dubna, tedy od okamžiku, kdy začal světový kapitál drahý kov hromadně opouštět, prodělali burziáni na zlatě bezmála deset procent. Právě zářivý kov přitom v těžkých časech obvykle slouží jako bezpečný přístav pro opatrné hráče. Tradiční roli zlata ale podle znalců přebraly virtuální měny.
ČR patří k největším znečišťovatelům ovzduší mezi vyspělými státy
18.07.2018
Česká ekonomika důraz na uhlí a intenzivní průmyslovou. To se negativně projevuje na úrovni životního prostředí. Česká ekonomika patří mezi vyspělými státy i nadále k největším spotřebitelům energie a znečišťovatelům ovzduší uhlíkovými plyny.
K dosažení dalšího pokroku v oblasti udržitelného rozvoje je zapotřebí větší politické vůle, uvedla dnes ve svém hodnocení stavu a politiky životního prostředí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejíž generální tajemník Ángel Gurría je na návštěvě Prahy. "Česká republika je malá, velmi otevřená ekonomika, která v posledním desetiletí zaznamenala vyšší růst, než byl průměrný růst zemí OECD. Zemi se podařilo dosáhnout pokroku při oddělování environmentálních tlaků od hospodářské činnosti a při zlepšování environmentální infrastruktury," uvádí OECD ve své zprávě. Česko si podle ní vede dobře, pokud jde o cíle udržitelného rozvoje týkající se chudoby, vody a biologické rozmanitosti. "Avšak skutečnost, že česká ekonomika klade důraz na uhlí, intenzivní průmyslovou a zemědělskou činnost a rozvoj silniční infrastruktury, umocňuje environmentální problémy," varuje organizace.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Trh práce v Česku je podle centrální banky přehřátý
16.07.2018
Trh práce je v Česku přehřátý a vytváří inflační tlaky kvůli vysokému růstu mezd. Domácí ekonomika na rozdíl od vnějšího prostředí nepředstavuje zdroj nejistot, vyplývá ze záznamu jednání bankovní rady České národní banky, zveřejněného v pátek. Ta koncem června jednomyslně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento.
Poslední vývoj zahraničních výrobních cen, v němž se projevuje růst cen komodit, hodnotili členové rady jako riziko pro inflaci v krátkém období. Na druhou stranu bylo řečeno, že globální nejistoty spojené s rizikem eskalace obchodních válek a dopady brexitu mohou způsobit, že v delším horizontu bude zahraničí působit naopak protiinflačně. Vícekrát zaznělo, že nyní není možné přesně kvantifikovat střednědobý vliv globálních nejistot na domácí ekonomiku. Oslabení koruny souvisí podle vyjádření členů rady s odlivem kapitálu z rozvíjejících se ekonomik do dolarových aktiv z důvodu nárůstu globálních nejistot. Tento jev může přetrvávat delší dobu. Na druhou stranu v režimu volně plovoucího kurzu jsou podle nich výkyvy v řádu několika procent běžné. Současné oslabení kurzu koruny ve druhém čtvrtletí považují členové bankovní rady za spíše mírné.