Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Čeští výrobci bankomatů či kryptopeněženek expandují
11.07.2018
Byznys okolo kryptoměn se točí navzdory tomu, že bitcoin už raketově neroste. V polovině loňského roku zhodnotila největší světová kryptoměna bitcoin na necelých 20 tisíc dolarů, meziročně šlo o sedmnáctinásobný nárůst. Poté však populární virtuální měna začala klesat a od letošního dubna se pohybuje v rozmezí 6 až 10 tisíc dolarů za kus. V úterý odpoledne se obchodovala za 6400 dolarů.
Vedle investorů a spekulantů vydělaly na růstu cen zpravidla také firmy z "bitcoinové ekonomiky" – výrobci hardwaru a poskytovatelé služeb, kteří placení s bitcoinem umožňují. Hned několik úspěšných firem tohoto typu sídlí v Česku. I když nevydělávají přímo na pohybu kurzu jako investoři, jejich zakázky a tržby jsou na vývoj trhů přesto částečně navázané. Obliba bitcoinu mezi investory často táhne i poptávku po doprovodných službách a zařízeních, jako jsou bankomaty na kryptoměny či specializované směnárny. Za poslední půlrok se však musely vyrovnat s tím, jak se cena opět snižovala. Oslovené firmy však odmítají, že by pro ně propad bitcoinu od loňského roku znamenal komplikaci. Nárůst ceny, který se odehrál loni na podzim, vnímají spíše jako anomálii a následný vývoj jako logickou nápravu. "Nenazýval bych to pádem, ale přirozenou korekcí," říká k vývoji Karel Kyovský, šéf společnosti General Bytes, která vyrábí a prodává kryptoměnové bankomaty. Do 53 zemí jich prodala již 1739. "Mírný pokles jsme zaznamenali, nijak dramatický, ale nepřičítáme to jen volatilitě kryptoměn," komentuje letošní vývoj tržeb Kyovský.
Cena elektřiny roste
09.07.2018
Rostoucí cena elektřiny na Pražské energetické burze nutí dodavatele zvyšovat cenu pro spotřebitele. Letos již zdražoval ČEZ, E.ON i Pražská energetika. Většina Čechů si letos pravděpodobně připlatí za elektřinu.
Další dodavatelé zdraží některé produkty, nově mimo jiné Pražská energetika(PRE) a MND. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny komodity. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí asi 45 eur (1170 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Samoobslužné boxy vyhledává stále více Čechů
09.07.2018
Princip, ze kterého online obchody žijí už léta, se v poslední době výrazně prosazuje i v kamenných provozovnách a službách.
Nechat na zákaznících, aby si objednávku vyřídili na obřím tabletu, případně vyplnili důležité dokumenty s pomocí chytrého robota, se už nebojí ani velké značky.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
Sklizeň obilovin bude letos chudší
06.07.2018
Nedostatek obilovin však Česku nehrozí. Sklizeň základních obilovin podle prvních odhadů letos meziročně klesne o 8,2 procenta na 6,298 milionu tun.
Úroda řepky by měla být naopak vyšší, a to o 6,5 procenta, sklidí se 1,221 milionu tun. Oznámil to Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu. Za vyšší úrodou řepky je rozšíření osevní plochy i vyšší hektarový výnos.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)