Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Tržby automobilek meziročně vzrostly o sedm procent
21.06.2018
Loni překonaly bilion korun, výroba osobních automobilů se v roce 2017 zvýšila o pět procent na 1,413 milionu vozů, což je dosud nejvíce v historii.
Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů autodílů loni vzrostly o sedm procent na rekordních 1,09 bilionu korun. Z toho finální výrobci utržili 614 miliard Kč, tedy o desetinu více než v předchozím roce. Oznámili to dnes zástupci Sdružení automobilového průmyslu na tiskové konferenci.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Až dva miliony korun půjčí stát mladým rodinám na bydlení
21.06.2018
Příjem žádostí bude zahájen v půli srpna. Pro letošek je na půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení vyčleněno 650 milionů korun. Stát půjčí mladým rodinám do 36 let na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení až dva miliony korun.
Úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení bude ve výjimečných případech 25 let. Příjem žádostí bude zahájen 15. srpna. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) dnes na svém jednání schválila vláda. Pro letošek je na půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) vyčleněno 650 milionů korun. Státní úvěr lze kombinovat s hypotékou. Hypotéku tímto úvěrem ovšem nejde splatit.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Cesta k hypotéce se může uzavřít desetitisícům lidí
20.06.2018
Až několika desetitisícům lidí se od října může uzavřít cesta k pořízení bytu na úvěr. Česká bankovní asociace ve své nové analýze uvádí, že pokud by zpřísnění platila už loni, banky by musely odmítnout 22 tisíc žadatelů o hypotéku, tedy zhruba pětinu těch, kteří ji dostali. Dalších pět tisíc lidí by nedosáhlo na hypotéku od stavebních spořitelen.
Analýza zohledňuje údaje od většiny bank, které celkem tvoří 80 procent celého hypotečního trhu. A zároveň situaci, kdy by žadatel o hypotéku chtěl stejně vysoký úvěr a přitom na něj neměl odpovídající příjem. Jde nicméně o hypotetický kalkul – nezohledňuje fakt, že až zpřísnění začne platit, mnoho žadatelů si může přivést spolužadatele, kteří příjem k vyřízení hypotéky vylepší. Nebo si někde obstará víc peněz, a bude mu tak stačit menší hypotéka. "Od října se banky začnou řídit novými doporučeními České národní banky (ČNB). Myslíme si, že je užitečné ukázat, jak silný dopad nová doporučení mohou mít na hypoteční trh. Až nová pravidla vstoupí v platnost, věříme, že banky spolu s klienty, kteří budou se svým příjmem na hranici nově zaváděných kritérií, najdou nějaké společné řešení. Takových případů může být mnoho," řekl HN Vladimír Staňura, hlavní poradce výkonného ředitele České bankovní asociace. Podle analýzy by byly nejvíce postiženy domácnosti s čistým příjmem do 30 tisíc měsíčně, zejména pak věková kategorie do 30 let. "Dopad by pocítily i domácnosti s čistým příjmem 60 tisíc korun měsíčně. Silný negativní dopad by to mělo i na věkovou kategorii do 50 let," uvádí analýza.
Proti regulaci hypoték podle příjmu žadatele budeme bojovat
20.06.2018
Dva z deseti lidí, kteří loni dostali hypotéku, na ni podle zpřísněných pravidel od 1. října nedosáhnou. Podle analýzy České bankovní asociace kvůli tomu finanční domy neposkytnou hypotéky ve výši téměř 70 miliard korun. A tento zásah do hypotečního trhu vede k tomu, že banky začaly aktivně vystupovat proti přijetí zákona na regulaci hypoték.
Je to změna. Zákon na regulaci hypoték požaduje Česká národní banka už několik let. Před loňskými sněmovními volbami ho poslanci začali kritizovat, že příliš omezí dostupnost bydlení hlavně mladých lidí. Tehdy k němu bankovní asociace zaujímala neutrální stanovisko. Zákon nakonec spadl pod stůl. V jeho přípravě teď pokračuje ČNB i s nynějším ministerstvem financí, které očekává jeho projednání ve sněmovně v první polovině příštího roku a účinnost od září 2019. Nyní se však podle informací HN prezidium asociace usneslo, že podporovat bude jen zavedení jednoho závazného ukazatele − maximálního limitu hypotéky k hodnotě pořizované nemovitosti. Centrální banka ale chce zákonem stanovovat tři parametry − i maximální zadlužení žadatele podle jeho čistého ročního příjmu a maximální splátku vzhledem k jeho čistému měsíčnímu příjmu.