Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ekonomika loni vzrostla o 4,5 procenta
23.03.2018
Hrubý domácí produkt České republiky se v roce 2017 zvýšil o 4,5 procenta, tedy nejvíce za posledních deset let. V první polovině roku podporovala růst domácí spotřeba a zahraniční poptávka, ve druhé polovině roku se k těmto faktorům přidala investiční aktivita. Ekonomika rostla hlavně díky službám a zpracovatelskému průmyslu. Dařilo se autoprůmyslu, strojírenství, ale i chemickému průmyslu a energetice. Uvedl to v pátek ve své analýze Český statistický úřad (ČSÚ).
Spolu s ekonomikou rostly mzdy, spotřeba domácností, ale také ceny. Ty vzrostly nejvíce od roku 2014, a to o 2,5 procenta. Nejvýrazněji podražily potraviny, které k celkovému růstu přispěly 0,9 procentního bodu. "Ceny potravin a nealkoholických nápojů vzrostly o 5,2 procenta. Klíčové bylo zdražení pekárenských výrobků a obilovin, mléka, sýrů, vajec a masa. Zvýšily se ale i ceny bydlení, energií a dopravy," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček. Výrazně rostly ceny bytů, ve druhém pololetí vzrostl index nabídkových cen o 12,5 procenta. Závratným tempem rostla především hodnota bytů v Praze. V posledním čtvrtletí dosáhlo tempo růstu cen za bydlení v hlavním městě 18,8 procenta. Podražily i starší byty, meziročně nejvíc ve druhém čtvrtletí, a to o 18,7 procenta.
Na opravy silnic nižších tříd dostanou kraje od vlády čtyři miliardy
22.03.2018
Vláda prý našla úspory v rozpočtu. Úspory půjdou podle premiéra Andreje Babiše napříč resorty. Kromě oprav silnic mají směřovat na slevy jízdného pro studenty a důchodce.
Vláda v letošním státním rozpočtu našla v jednotlivých kapitolách úspory 8,4 miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Z těchto peněz chce kabinet dát krajům čtyři miliardy na opravy silnic 2. a 3. třídy. Zbytek peněz využije například na slibované slevy jízdného pro studenty a důchodce. Podle předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jany Vildumetzové (ANO) umožní tyto peníze krajům naplánovat opravy silnic a mostů, pokryje i náklady na navýšení mezd řidičů v regionální autobusové dopravě.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Další zdražování hypoték
22.03.2018
Zájem klesá, čekají se akční nabídky. Průměrná úroková sazba hypoték v únoru vzrostla na 2,36 procenta ročně. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování.
Předpovědi analytiků, že průměrné sazby hypotečních úvěrů letos vzrostou o 0,05 až 0,1 procentního bodu měsíčně, se zatím naplňují. Podle statistiky Fincentrum Hypoindex v únoru lidé dostávali nové hypotéky v průměru za 2,36 procenta ročně. To je o 0,08 procentního bodu víc než v lednu. Před rokem v únoru byla sazba 1,87 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Čeští exportéři mají po skončení intervencí problémy
21.03.2018
bjem českého vývozu zboží do zahraničí nadále roste. Jen za loňský rok dosáhl rekordních 4,2 bilionu korun. Exportérům však i přes dobrá čísla dělá starosti posilující měna.
Ta od loňského dubna, kdy skončily intervence ČNB, zpevnila vůči euru již zhruba o šest procent. A třeba oproti americkému dolaru pak dokonce o více než 20 procent. Silnější měna znamená, že vývozci za příjmy v eurech či dolarech dostanou po přepočtu na koruny méně.