Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Nezaměstnanost v Česku klesla na 3,7 procenta
09.03.2018
Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 3,7 procenta z lednových 3,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Míra nezaměstnanosti tak dosáhla na dosud nejnižší únorovou hodnotu, shodli se analytici. Podle nich bude nezaměstnanost i dál klesat a ekonomika se letos dostane do situace, kdy počet volných pracovních míst bude převyšovat počet uchazečů o práci.
V únoru bylo bez práce zhruba 280 900 lidí, což je za únor nejméně od roku 1997, uvedl úřad práce. Volných pracovních míst evidoval úřad práce v únoru zhruba 239 250, což bylo přibližně o 8500 více než v lednu. Vývoj na pracovním trhu odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. "Řada nezaměstnaných nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezonních prací zejména ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství nebo třeba cestovním ruchu. Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezona. V nadcházejících měsících bude nezaměstnanost s největší pravděpodobností i nadále klesat," sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Současný vývoj trhu práce je stále nad očekávání příznivý, což odráží celkově pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Nezaměstnanost podle něj klesla navzdory tomu, že letošní únor byl v průměru nejchladnější za posledních šest let a nízké teploty komplikovaly obnovování některých prací například ve stavebnictví.
Jednodušší zapojení se do loterie Účtenkovka
07.03.2018
Vyplňování údajů je již rychlejší. Z registračního formuláře zcela zmizela položka s DIČ obchodníka, jednodušší je také oprava chybně zadaných údajů. Zadávání účtenek do systému státem pořádané loterie Účtenkovka je od začátku března jednodušší.
Vyplnění formuláře bylo dosud značně zdlouhavé a uživatelsky nepříjemné. Z registračního formuláře zcela zmizela položka s DIČ obchodníka, jejíž vyplnění bylo dosud povinné. Ministerstvo financí tím reaguje na prosincové rozhodnutí Ústavního soudu, které zrušilo některé části zákona o EET. Podle soudců by totiž údaj o DIČ - s ohledem na podnikající fyzické osoby, u nichž je tvořeno rodným číslem - už neměly obsahovat ani samotné účtenky. Jednodušší je také oprava chybně zadaných údajů. Nově stačí opravit pouze tu část, v níž soutěžící udělal chybu. Ostatní údaje zůstanou vyplněny. Dosud se všechny údaje vymazaly a zájemce je musel zadávat zcela od začátku.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Česku loni klesl počet padělků bankovek a mincí
07.03.2018
ČNB vydá nové "stovky" a "dvoustovky" V Česku bylo loni zadrženo 2850 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 22 procent méně a současně nejméně od roku 1990.
Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 814 na 1318. Nejčastěji falšované jsou dlouhodobě tisícikoruny, dvoutisícikoruny a pětisetkoruny. Padělků v cizích měnách bylo 1532, meziročně o 18 více.
(Zdroj: ekonomika.eurozpravy.cz)
Česká ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla na 5,2 procenta
05.03.2018
Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zrychlila meziroční růst na 5,2 procenta z 5,1 procenta v předchozím čtvrtletí. Zpřesněný odhad v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), předběžný počítal v posledním kvartále se zvýšením o 5,1 procenta. Mezičtvrtletně zůstal růst na 0,5 procenta. Za celý loňský rok pak hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 4,5 procenta.
Růst ekonomiky byl v závěru roku podpořen především domácí poptávkou. Spotřeba domácností vzrostla meziročně o 4,3 procenta. "Investiční výdaje firem směřovaly zejména na stavební investice a do strojního vybavení," uvedli statistici.