Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Nákupní centra, kde zůstanou na svátek otevřené jen malé obchody, poruší zákon
19.12.2017
Pokud budou mít obchodní centra otevřeno 26. prosince a 1. ledna, poruší zákon. Tak vidí situaci ohledně práce na státní svátky odbory.
bchodní centra, která mají 26. prosince a 1. ledna otevřeno, porušují podle odborářů maloobchodu zákon. Podle odborářů jde o provázanost zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se zákoníkem práce. "Měly by mít otevřeno jenom prodejny, které prodávají potravinářský sortiment. Ne jiné obchody, protože nezajišťují životní potřeby obyvatelstva," dodala předsedkyně.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
V Praze chybí celkem 22 tisíc bytů
18.12.2017
Počet chybějících bytů v Praze se za poslední tři roky ztrojnásobil na 22 000. Množství vydaných stavebních povolení od začátku tisíciletí kleslo z 8000 ročně na zhruba čtvrtinu a počet dokončených nových bytů se letos pravděpodobně sníží z loňských 6000 na zhruba 4000. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte.
Podle strategického plánu potřebuje Praha roční výstavbu zhruba 6000 nových bytů, aby uspokojila zvyšující se počet obyvatel metropole. Zároveň by měla obnovit minimálně procento ze svého bytového fondu. Podle Deloittu nyní v povolovacím procesu čeká 900 projektů s přibližně 40 000 byty. Vinu za tento stav nenese podle Hospodářské komory ČR jen složitá legislativa, ale i její zneužívání k obstrukcím. Byty, které se nyní prodávají, pochází z žádostí podaných v letech 2010 až 2014. Nepoměr mezi podanými žádostmi a vydanými stavebními povoleními vzniká v důsledku prodlení proti zákonným lhůtám na každé úrovni povolovacího procesu. Podle Deloittu zabere v Česku vyřizování povolení v průměru 245 dní, což zemi řadí na 166. místo ze 185 sledovaných zemí. Ve vedoucím Dánsku proces trvá 64 dní. Délka přípravy bytových projektů v Praze trvá nejméně 4,5 roku, často se ale dostane až k sedmi letům. Samotná realizace pak zabere další dva roky. "Počet nově zahájených bytů v Praze ke konci roku 2016 činil 2758, v roce 2017 předpokládáme další pokles, když v polovině roku byla zahájena výstavba 1633 bytů. Zatímco na konci roku 2016 bylo dokončeno 6092 nových bytů, v polovině roku 2017 to bylo již jen 2947, přičemž trend je klesající," uvedl Michal Melč z Deloittu.
Posilování koruny se zastavilo
15.12.2017
Část svého letošního zhodnocení odevzdala v posledních týdnech česká měna. Zatímco v závěru listopadu si sáhla proti euru až těsně pod úroveň 25,40 koruny, současný kurz je lehce pod hranicí 25,70 koruny, a je tak nejslabší za období posledních šesti týdnů. I tak ale patří koruna nadále mezi nejvíce posilující měny v tomto roce, když si od dubnového ukončení kurzového závazku připsala vůči euru přes pět procent.
Podle analytika Patria Finance Jana Bureše za oslabením stojí část zahraničních investorů, kteří z opatrnosti uzavírají v závěru roku své často ziskové sázky na posilování koruny. "Žádný enormní úprk ze spekulativních pozic se však nekoná," podotkl Bureš. "Svoji roli mohlo sehrát i lehké odbourání sázek na zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou," dodal analytik. Někteří členové bankovní rady ve svých výrocích pro média v průběhu podzimu signalizovali, že by růst sazeb mohl být rychlejší. Například guvernér Jiří Rusnok ale posléze vyjádření zjemnil, a to i ve světle posledních statistik o vývoji mezd. Listopadový růst byl sice solidní, ale přesto zaostal za očekáváním trhu a centrální banky. Pro další směřování kurzu koruny bude důležité nadcházející jednání bankovní rady, které je na programu 21. prosince. "Pokud centrální banka sazby nakonec zvýší, nebo alespoň vyšle jestřábí signál, že zvyšování sazeb bude probíhat rychleji ve srovnáním s poslední listopadovou prognózou, koruna se patrně opět dostane zpátky pod hranici 25,50 za euro," řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Aktuálně je klíčová, takzvaná čtrnáctidenní reposazba ČNB na úrovni 0,50 procenta. ČNB ji letos zvýšila dvakrát, a to v srpnu a v listopadu.
Ceny některých potravin rostou
14.12.2017
Inflace je ale za vrcholem, uklidňují ekonomové. Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména růst cen v oddíle doprava, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 2,6 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v říjnu.
(Zdroj: ekonomika.eurozprava.cz/)