Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Ceny nových bytů v Praze stouply o 15 procent
13.12.2017
Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci října meziročně vzrostla o 15 % na 93 100 korun za metr čtvereční. Počet volných bytů v nabídce developerů nepatrně vzrostl na 4731. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte. Více než desetinu bytů v září a říjnu prodala Central Group.
"První dva podzimní měsíce letošního roku s sebou z pohledu nabídky přinesly nejvíce bytů od října roku 2016. Na trh bylo v průběhu září a října dodáno 1256 nových bytů, a celkové množství volných bytů tak rostlo již čtvrtý měsíc za sebou," uvedl realitní analytik Deloittu Petr Hána. Průměrná nabídková cena byla letos nejvyšší na konci srpna, kdy dosáhla 93 500 korun za metr čtvereční. V září a říjnu mírně klesla. Podle Hány to bylo způsobeno tím, že se na trh dostaly některé levnější byty. Nejdražší byty se na podzim tradičně prodávaly v Praze 1, kde průměrná cena za metr čtvereční přesáhla 230 000 korun. Naopak v nejlevnější Praze 9 byly ceny o více než dvě třetiny nižší. "V současné situaci se zvětšuje cenové rozpětí trhu. Průměrnou nabídkovou cenu na jedné straně ředí větší množství levnějších bytů v projektech v Praze 4, 9 nebo Praze 10. Na druhé straně se například Praha 1 výší průměrné nabídkové ceny dostává do závratných hodnot díky novým velmi drahým bytům. Ty se však nacházejí pouze ve dvou projektech," dodal Hána. V září a říjnu z ceníků developerů ubylo 838 nových bytů. Nejvíce jich prodala Central Group (116), následují AFI (110), Finep (59), Codeco (57) a Odien Real Estate (51).
Pražská teplárenská zdraží většině zákazníků teplo o 2,8 %
13.12.2017
Nárůst cen se týká odběratelů, kteří jsou zásobováni uhelnými zdroji. Domácnosti v bytě s rozlohou 65 metrů čtverečních s průměrnou spotřebou 25 gigajoulů za rok se měsíční náklady zvýší o zhruba 45 korun.
Pražská teplárenská zvýší od Nového roku většině zákazníků cenu tepla v průměru o 2,8 procenta. Domácnosti v bytě s rozlohou 65 metrů čtverečních s průměrnou spotřebou 25 gigajoulů (GJ) za rok se měsíční náklady zvýší o zhruba 45 korun. Společnost o tom informovala na svém webu. Nárůst cen se týká odběratelů, kteří jsou zásobováni uhelnými zdroji.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Růst cen v listopadu zpomalil
11.12.2017
Zatímco v říjnu bylo tempo růstu cen v Česku nejvyšší za více než pět let, listopad přinesl zpomalení zdražování. Meziroční míra inflace dosáhla 2,6 procenta a byla tak o 0,3 procentního bodu nižší než v říjnu.
Analytici oslovení v anketě HN očekávali, že spotřebitelské ceny porostou o 2,7 procenta. Podle ekonomů jde o obrat v trendu. "Inflace podle naší prognózy dosáhla svého vrcholu v říjnu a v následujících měsících bude zvolňovat," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta. Důvodem zpomalení meziročního růstu cenové hladiny je především ustálení cen potravin, zelenina dokonce ve srovnání s loňským listopadem zlevnila o 2,3 procenta. Roli sehrála i vyšší srovnávací základna minulého roku. Loni v listopadu totiž meziroční míra inflace vlivem zavádění elektronické evidence tržeb poprvé po téměř třech letech překonala jedno procento a dostala se na 1,5 procenta. I přes zmírnění jejich zdražování však potraviny i nadále zůstávají tahounem růstu cen v Česku. Například vejce v listopadu meziročně podražila o 60 procent. Také cena másla je stále o třetinu vyšší než ve stejnou dobu loni.
Nezaměstnanost dál klesá
08.12.2017
Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. O práci se ucházelo 265 469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP). V listopadu zároveň přibylo volných pracovních míst, meziměsíčně téměř o čtyři tisíce na 213 790.
Loni v listopadu bylo v Česku bez práce 4,9 procenta lidí. Počet volných pracovních pozic byl před rokem skoro o 78,5 tisíce nižší než letos. Situaci na trhu práce nadále ovlivňuje příznivý stav ekonomiky. Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických oborech. Z jednotlivých regionů měl koncem listopadu nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 2,3 procenta. Nejvyšší je podíl nezaměstnaných nadále v Moravskoslezském kraji s 5,4 procenta. Mezi okresy je nejnižší nezaměstnanost opět na Rychnovsku s 1,2 procenta. Naopak nejhorší situace zůstává na Karvinsku, kde je bez práce 8,1 procenta lidí. Na jedno volné místo připadalo na konci listopadu v Česku v průměru 1,2 uchazeče. Nejvyšší přetlak na pracovním trhu registrují úřady práce na Karvinsku, kde bylo 8,8 uchazeče na místo. Naopak nejlepší je situace na Pardubicku a v okrese Praha-východ, kde na jednu volnou pozici připadá shodně 0,2 uchazeče.