Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Inflace ukrajuje Čechům rychle úspory
10.11.2017
Nejrychlejší růst cen za poslední roky začíná výrazně ujídat úspory lidí i firem. Inflace už se podle nejčerstvějších údajů za říjen vyhoupla ke třem procentům, úrokové sazby u bankovních účtů ale nerostou a zůstávají blízko nule. A to i poté, co Česká národní banka začala v létě zvyšovat hlavní sazbu, od níž se odvíjí úročení účtů u komerčních bank.
Za rozevírající se nůžky mezi rostoucí inflací a stagnujícími úrokovými sazbami může to, že Češi mají v bankách naspořenou rekordní sumu peněz. Lidem i firmám leží na účtech rekordních 3,8 bilionu korun. Banky tedy mají peněz přebytek a nepotřebují získávat nové, což jinak dělají právě atraktivními úroky. "Banky mají nejvyšší vklady v historii. Jejich motivace lákat pomocí vyšších sazeb další peníze není vysoká," potvrzuje například Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Na výrazný růst cen, který znehodnocuje úspory nejvíce od začátku finanční krize v roce 2008, už ale lidé i firmy začínají reagovat. Než aby nechávali peníze prodělávat na běžných či termínovaných účtech, kde je úročení hluboko pod mírou inflace, hledají jiné způsoby, jak s nimi naložit. Stále populárnější je především investování do nejrůznějších fondů. Ty podle míry investorského rizika nabízejí různé výnosy, v některých případech dokonce i dvouciferné. Například v podílových fondech měli Češi na konci prvního pololetí 456 miliard korun. To je o pětinu víc než před rokem a půl.
ČNB zvýšila sazby, obává se rychlého růstu cen
07.11.2017
Bankovní rada ČNB letos podruhé zvýšila úrokové sazby. To se odrazí i na výši sazeb na mezibankovním trhu, od kterých se odvíjí ceny úvěrů.
ČNB tak reaguje na rychlý růst tuzemské ekonomiky spojený s přehříváním trhu práce a nemovitostí a růst spotřebitelských cen. Doba nulových úroků v Česku definitivně skončila. Bankovní rada České národní banky potvrdila očekávání ekonomů a na svém zasedání přistoupila letos již k druhému zvýšení úrokových sazeb. Klíčová, takzvaná dvoutýdenní repo sazba vzrostla o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. Rozhodnutí bylo jednomyslné, pro hlasovalo všech sedm členů bankovní rady.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Zahraniční obchod skončil v přebytku 20 miliard
07.11.2017
Vývoz tradičně táhnou auta. Zahraniční obchod Česka skončil v září v přebytku 20,2 miliardy korun, meziročně tak byl o 800 milionů korun vyšší.
Kladně se na tom podepsal zejména obchod s auty, stroji a elektrickými zařízeními. Zlepšil se i výsledek obchodování s koksem a rafinovanými ropnými produkty. Naopak negativní vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem o 3,7 miliardy korun a s kovy o 2,4 miliardy.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)
O české produkty je v zahraničí zájem
06.11.2017
Jan Prokeš - redaktor
6. 11. 2017 10:33 (aktualizováno 12:28) Byznys
Facebook Twitter Google+ Přeposlat
reklama
reklama
Inflace vzroste na 2,9 procenta v roce 2018, odhaduje Hospodářská komora.
Letos zrychlí česká ekonomika růst na 4,5 procenta z loňských 2,5 procenta.
Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka.
Česká ekonomika letos zrychlí růst na 4,5 procenta, tvrdí Hospodářská komora
Česká ekonomika letos zrychlí růst na 4,5 procenta, tvrdí Hospodářská komora
autor: Shutterstock
Zástupci firem se přidali k ostatním institucím, které vylepšují odhad kondice tuzemského hospodářství. Česká ekonomika letos podle prognózy Hospodářské komory poroste o 4,5 procenta. Stejné tempo předvídá také Česká národní banka, odhad na letošní rok vylepšila na 4,3 procenta nedávno i Česká bankovní asociace. V příštím roce by růst HDP měl podle komory zpomalit na 3,6 procenta.
"Česká ekonomika prožívá dobré období. Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka, stabilizace v eurozóně, která se přetavuje do zahraničního obchodu, ale dopadá i na soukromé investice firem. To vede k větším zakázkám, tlaku na přijímání lidí. Při situaci na trhu práce to znamená růst mezd. Ten se potom přelévá do dalšího pozitivního faktoru, kterým je rostoucí spotřebitelská poptávka," řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Export by měl letos růst o více než sedm procent, stejné tempo by si podle odhadů měl udržet i v příštím roce. Nedaří se ale všem sektorům, například stavebnictví v září kleslo o 1,1 procenta. Ekonomický analytik komory Petr Zahradník to vyčítá hlavně veřejnému sektoru. "Stavebnictví se stalo rukojmím neschopnosti využívat velkorysé možnosti finančních programů EU," tvrdí Zahradník. České vládě vytkl i zdlouhavé procesy, kterými musí každý projít, než může začít stavět. Podle prognózy bude i v příštím roce pokračovat výrazný růst mezd a nízká nezaměstnanost. Pracovníci si nominálně polepší o 8,6 procenta, podíl lidí bez práce se sníží na 4,1 procenta.