Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Český export do Číny stoupá nejrychleji za sedm let
28.09.2017
Český export do Číny vzrostl letos do července meziročně o 29 procent na 33 miliard korun. Je to nejrychlejší tempo za posledních sedm let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Saldo vzájemného obchodu ale i tak zůstává výrazně ve prospěch Číny.
Kromě tradiční námořní cesty, která trvá několik týdnů, začíná více zboží putovat oběma směry po železnici. Například logistická společnost DB Schenker provozuje železniční spojení z Číny do Prahy. První přímý vlak z I-wu v čínské provincii Če-ťiang přijel do Prahy minulý víkend po 15 dnech cesty a projel Čínou, Kazachstánem, Ruskem, Běloruskem a Polskem. Cesta mu trvá polovinu obvyklého času přepravy po moři. Další možností je letecká doprava. Do ČR létá nákladní dopravce China Airlines Cargo a zboží vozí i letadla na nových linkách z Prahy do čínských měst Čcheng-tu, Pekingu, Šanghaje a od října i do středočínského města Si-an. Po Německu je Čína letos druhý největší dovozce do České republiky. Do Číny však směřuje jen 1,36 procenta českého exportu, letos zatím za 257 miliard korun. V neprospěch ČR tak hovoří saldo vzájemného obchodu 224 miliard korun. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda je to tím, že české podniky jsou často jen subdodavatelem hlavně německých firem. Jako vývozce do Číny pak statistiky uvádějí zahraniční firmu, přestože se na finálním produktu, často velmi významně, podílí český dodavatel. Za sedm měsíců letošního roku vzrostl meziročně český export do Číny o 29 procent. V Číně se zvyšuje zájem o spotřební zboží z Evropy. Především v průmyslových oblastech rostou v poslední době rychle mzdy a lidé jsou ochotni si za evropské zboží připlatit.
Česko je připraveno na chytrá města
25.09.2017
Aplikace, která vám najde nejbližší parkovací místo, lampa, která se rozsvítí, když zaznamená pohyb. Město, ve kterém si nemusíte brát dovolenou, když potřebujete něco zařídit na úřadě, protože vše zařídíte po internetu. S podobnými chytrými řešeními přicházejí firmy, politici i jednotlivci po celém světě.
"V Šanghaji mají opravdu vysoce vyvinutý systém řízení dopravy. Oni jsou schopni z centrály budovy řídit každý jednotlivý semafor v celém městě, takže dokážou v případě, že se stane někde nehoda nebo nastane nějaká krize a jedou hasiči, jim vytvořit průjezd z minuty na minutu," udává příklad Alexander Bellu, zastupitel a místostarosta Prahy 3, který se zabývá digitální společností a e-governmentem. V Česku ke změnám dochází také. Průkopníkem u nás je například jihočeský Písek. Tam chystají ve spolupráci s partnery systém navigace na volná parkovací místa nebo chytré zastávky autobusů městské hromadné dopravy, které poskytnou informace o časech příjezdu či zpoždění. V Praze i v Brně jsou k vidění chytré koše, které vyhozené odpadky zmačkají, a když jsou plné, pošlou upozornění svozové firmě. Jde zatím o ukázky toho, jaký přínos by novinky mohly mít pro život lidí. Pojem smart city neboli chytré město zná podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost E.ON, 20 procent Čechů. V České republice jde v tomto směru pokrok pomaleji než v některých zahraničních zemích, rozvoj brzdí zkostnatělá státní správa a konzervativní politici. Shodli se na tom hosté Kulatého stolu, který uspořádaly HN v půlce září.
Důchody stoupnou
21.09.2017
Půjde o největší růst penzí od roku 2008.
Výdaje na valorizaci důchodů budou v roce 2018 činit 16,6 miliardy korun, průměrný důchod se zvýší o 475 korun. Penze nově rostou o polovinu růstu průměrné mzdy, dosud to byla třetina. Na výrazný růst se mohou důchodci těšit i v dalším roce. Průměrný důchod byl na konci prvního pololetí 11 807 korun.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Ceny rostou v zemědělství, průmyslu i stavebnictví
21.09.2017
Meziměsíčně se zvýšily ceny průmyslových výrobců a stavebních prací shodně o 0,2 %.
Ceny tržních služeb vzrostly o 0,4 %, ceny zemědělských výrobců klesly o 0,9 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 12,5 %, průmyslových výrobců o 1,4 %, stavebních prací o 1,6 % a tržních služeb o 1,8 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad.
Zdroj: ekonomika.eurozpravy.cz