Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Stát změnil názor na korunové dluhopisy
18.09.2017
Vše je v souladu se zákonem, tvrdil o korunových dluhopisech ještě na začátku března před poslanci šéf finanční správy Martin Janeček. O půl roku později je vše jinak − všechny finanční úřady v Česku plošně kontrolují každou firmu, která dluhopisy vydala. A finanční úřady dokonce už v souvislosti s možnými daňovými úniky podaly 25 trestních oznámení. To naznačuje, že mnohé z více než 1500 firem vydaly korunové dluhopisy jen proto, aby se vyhnuly daním. I kvůli této kauze také v květnu premiér Bohuslav Sobotka odvolal Andreje Babiše z postu ministra financí.
Zprávu o kontrolách korunových dluhopisů dnes dostanou na stůl členové vlády a HN mají dokument k dispozici. Vyplývá z něj, že finanční úřady zkontrolují 1526 emisí dluhopisů s nominální hodnotou jedné koruny. Ty zažily v Česku rozmach v roce 2012, stovky majitelů firem je využily k vyvedení zisku, aniž by zaplatily daň z dividendy či úroků z půjčky ve výši 15 procent. Tehdy to pravidla umožňovala. Společnosti, které dluhopisy vydaly, si navíc náklady na úroky odečítají od základu daně, a tedy i snižují výslednou daň. Finanční úřady jdou po několika hlavních indiciích. Podezřelé je například, když dluhopisy nebyly nabízeny veřejně a nakoupil je hlavně majitel společnosti. Nebo když úroky byly výrazně vyšší, než za kolik si firmy půjčovaly u bank. Například nejvyšší roční úrok u korunových dluhopisů, které úředníci prošetřují, dosahuje 18,5 procenta. Při kontrolách také úřady chtějí, aby firma prokázala, že si opravdu potřebovala půjčit. Z dat zaslaných na vládu vyplývá, že finanční úřady už kvůli korunovým dluhopisům zahájily 337 kontrol. Finanční správa odmítla s odvoláním na povinnost mlčenlivosti uvést, koho se trestní oznámení týkají. "Podávali jsme je v průběhu posledních měsíců, víc k tomu ale nebudu říkat," řekl HN šéf finanční správy Martin Janeček. Kontroly jsou ve většině případů teprve v počátcích, o čemž svědčí i to, že jich úředníci zatím ukončili jen 13. Přesto ale 34 firem a podnikatelů dobrovolně podalo nová daňová přiznání. V nich už nevyužívají výhod korunových dluhopisů a základ daně si zvýšili celkem o 59 milionů korun a na dani doplatili přes devět milionů korun.
Objem nákupů a prodejů firem v pololetí v Česku klesl
14.09.2017
Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,5 miliardy dolarů (zhruba 99 miliard korun), což je meziroční pokles o osm procent. I přesto byla Česká republika v pololetí jedničkou v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila poradenská firma EY. Investoři tak v Česku v pololetí uskutečnili 113 transakcí, což je meziročně o 42 procent méně.
Největší transakcí prvního pololetí v Česku byl prodej brněnského obchodního centra Olympia německé investiční firmě Deutsche EuroShop zhruba za 405 milionů dolarů. Přes 400 milionů dolarů pak činil nákup energetických aktiv skupiny Centrica českým Energetickým a průmyslovým holdingem. Celkově pět z deseti největších obchodů v Česku patří do sektoru nemovitostí. Flieger upozornil, že čeští investoři stále častěji využívají kapitál na domácí akvizice, které tak tvoří až polovinu počtu transakcí. Téměř třetinu pak tvoří investice směřující do Česka. Zájem o firmy v České republice projevili především investoři z USA a Německa. "Nenaplňují se naopak vysoká očekávání od investorů z Číny. V první desítce největších obchodů nenajdeme ani jedno zastoupení čínské společnosti," uvedl. Podle sektorů byl v pololetí v Česku největší zájem o nemovitosti, které v prvním pololetí roku 2017 představovaly téměř čtvrtinu všech transakcí. Největší pokles pak zaznamenal sektor IT. V regionu střední a jihovýchodní Evropy skončilo za Českou republikou na druhém místě Turecko s objemem transakcí za 3,6 miliardy dolarů následované Polskem s 3,2 miliardy dolarů. Celkově se v regionu uskutečnily transakce zhruba za 20 miliard korun, což byl meziroční růst o 42 procent. Počet transakcí v regionu klesl o 28 procent na 473, objem naopak stoupl o 42 procent zhruba na 20 miliard dolarů. V počtu transakcí se do první trojice vedle Česka a Polska (107 transakcí) zařadilo Maďarsko s 66 transakcemi. Pokles Turecka v případě počtu transakcí je podle Fliegera způsoben především napjatou politickou situací.
zdroj: hnonline.sk
Účtenková loterie startuje za tři týdny
12.09.2017
Ministerstvo financí spouští informační kampaň k Účtenkovce. Zveřejnilo mimo jiné detaily o tom, jak se do hry zaregistrovat.
Loterie účtenek má zvýšit efekt elektronické evidence tržeb. Stát ročně na výhrách rozdělí 65 milionů korun. Hlavní cenou bude každý měsíc milion korun. Už za necelé tři týdny budou moci Češi vyhrávat v loterii za své nákupy. Ministerstvo financí zprovoznilo informační web k účtenkové loterii, která má přispět k vyšší efektivitě elektronické evidence tržeb.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Nová pravidla osobního bankrotu vyčistila trh
12.09.2017
Žádostí o oddlužení výrazně ubylo. V červenci a srpnu bylo podáno jen 40 procent žádostí o osobní bankrot jako ve stejné době před rokem.
Od července totiž platí nová pravidla, podle kterých se snížila odměna pro právníky nebo insolvenční správce za sepsání návrhu na oddlužení. Ministerstvo spravedlnosti změny hájí, pomohly z trhu dostat nepoctivé „oddlužovací agentury“.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz