Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Vláda podpořila poslaneckou novelu k registru smluv
06.06.2017
Vláda v pondělí podpořila poslaneckou novelu, podle které by některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí mohly dostat částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru.
Výjimka by se týkala i národního podniku Budějovický Budvar. Určité výjimky by dostaly i Česká televize a Český rozhlas, ale i veřejných vysokých škol. Předkladatelé požadují, aby byl návrh ve sněmovně schválen zrychleně v prvním čtení.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz
Vyšší průměrná mzda v ČR
06.06.2017
Průměrná mzda v ČR stoupla na 27 889 Kč, nejlépe jsou na tom Pražané.
V 1. čtvrtletí 2017 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 5,3 %, reálně se zvýšila o 2,8 %. Medián mezd činil 23 704 Kč. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). 1. čtvrtletí 2017 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda (dále jen „průměrná mzda“) na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 27 889 Kč, což je o 1 414 Kč (5,3 %) více než ve stejném období roku 2016.
Zdroj: http://ekonomika.eurozpravy.cz/
O2 obnovila roamingové služby. Poškozeným zákazníkům nabízí slevu a tisícikorunu
05.06.2017
Roamingové služby už fungují téměř všem zákazníkům společnosti O2. Problémy s mobilním spojením v cizině můžou mít podle mluvčí firmy Lucie Pecháčková jen jednotlivci. Operátor nabízí poškozeným zákazníkům slevu z tarifu odpovídající době, kdy spojení nefungovalo. K tomu dostanou tisícikorunový příspěvek.
Výpadek služeb trval kvůli poruše u dodavatele asi 30 hodin. Problém se týkal asi 120 tisíc zákazníků a desítek tisíc klientů slovenské pobočky.
Problémy způsobila softwarová chyba v síti společnosti CETIN, která provozuje pro O2 mobilní i fixní sítě. Chyba způsobila přetížení obou mezinárodních ústředen CETIN v Praze a Brně. Kvůli tomu nemohli zákazníci O2 v zahraničí volat ani přijímat hovory. Podle O2 nešlo o hackerský útok, o kterém, jako o jedné z možných příčin, hovořili ve středu zástupci CETIN.
CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF a je největším klientem firmy CETIN. O2 měl loni 4,94 milionu mobilních zákazníků.
Česká ekonomika na začátku roku rostla o 2,9 procenta
02.06.2017
Česká ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,9 procenta a v porovnání s posledním kvartálem roku 2016 o 1,3 procenta. Český statistický úřad tak potvrdil výsledky předběžného odhadu, který vyšel v polovině května. "K dobrému výsledku přispěla zahraniční poptávka po českém exportu a silná spotřeba domácností, investice ožívají pomalu," komentuje vývoj hospodářství hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.
"Domácnosti však nejenom více spotřebovávají, ale také investují, což je nakonec vidět na pokračujícím růstu investic do bydlení, navzdory soustavnému nedostatku nových bytů," dodává analytik ČSOB Petr Dufek. Podle ekonomů hospodářství prospívá příznivý vývoj na tuzemském trhu práce. Nízká nezaměstnanost, rekordní zaměstnanost a zvyšující se mzdy se přelévají do rostoucí spotřeby domácností. "Velkým pozitivem je také příznivý vývoj na našich hlavních exportních trzích, především v eurozóně, čehož exportně orientovaná česká ekonomika umí využít," říká hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Statistický úřad uvádí, že vývoz byl v prvních třech měsících roku tažen zejména obchodem s dopravními prostředky, stroji a elektrickými zařízeními. Na růstu dovozu se pak významně podílely subdodávky pro automobilový průmysl, výrobu elektrických zařízení a obchod se základními kovy. Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler dodává, že z mezičtvrtletního pohledu přispěla k růstu ekonomiky nejvýznamněji obnovená investiční aktivita, v meziročním srovnání však zůstává nadále mírně záporná. To souvisí zejména s veřejnými investicemi a neschopností státu čerpat dotace z EU. "Za celý letošní rok očekáváme růst ekonomiky kolem tří procent," říká Seidler. Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, upozorňuje, že růst českého hospodářství zaostává za ostatními zeměmi regionu střední a východní Evropy. "V dalších zemích visegrádské čtyřky byl růst vesměs vyšší. V Maďarsku činil 3,7 procenta, v Polsku 3,8 procenta a na Slovensku 3,1 procenta. Překonávají nás ale také pobaltské státy. Velice solidní růst vykázalo i Slovinsko," uvádí Kovanda.
zdroj: ihned.cz