Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Kontrolou neprošlo 90 procent e-shopů
02.12.2016
Pokuty za více než 1,3 milionu korun udělila Česká obchodní inspekce při kontrolách internetových obchodů.
Při kontrolách internetových obchodů ve třetím čtvrtletí zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení předpisů v 90 procentech kontrol, zaměřila se ale zejména na problémové e-shopy. Údaj je o čtyři procentní body vyšší než v létě. Inspektoři za porušení předpisů uložili on-line prodejcům 237 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu korun. ČOI to v pátek uvedla v tiskové zprávě.OI se při kontrolách e-shopů zaměřuje především na prodejce, na které si stěžují zákazníci. Celkem provedla 252 kontrol a zjistila porušení předpisů v 523 případech. Nejčastěji šlo o použití nekalých obchodních praktik, kdy prodejce neposkytl zákonem stanovené informace nebo je poskytl neúplné či zavádějící.
Listopadová inflace podle odhadu zrychlila o desetinu procentního bodu
30.11.2016
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlil na 0,6 procenta z říjnových 0,5 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace však nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).
Za listopadovým zrychlením inflace stál sektor služeb, kde se ceny meziročně zvýšily o 1,1 procenta, a rostly tak stejným tempem jako v říjnu. Ceny potravin, alkoholu a tabáku vzrostly o 0,7 procenta, a zrychlily tak tempo růstu z říjnových o 0,3 procenta. Naopak ceny energií se v listopadu snížily o 1,1 procenta, v říjnu klesly o 0,9 procenta. Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 16. prosince. ECB usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.
zdroj: ihned.cz
Po růstu cen čeká trh s byty ochlazení
28.11.2016
Růst cen nemovitostí, který za poslední rok nabral svižné tempo, v příštím roce nejspíše zpomalí. Shoduje se na tom větší část realitních aktérů. Nedá se to ale říct plošně. Ceny bytů se budou vyvíjet v závislosti na lokalitách, v některých může dojít k jejich poklesu, nebo naopak kvůli vyčerpané nabídce k dalšímu růstu.
Za současným realitním boomem stojí historicky nejnižší úrokové sazby na hypotéky a pozitivní nálada v ekonomice. Díky nim se v posledním roce byl ochoten zadlužit velký počet lidí. Ve druhém čtvrtletí vzrostly ceny bytů meziročně více než o desetinu. Tedy podle webové aplikace Cenovamapa.org, jejíž autoři zpracovávají skutečné prodejní ceny bytů podle kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Ve třetím čtvrtletí zrychlilo tempo růstu cen ještě více. Přísnější podmínky pro udělování hypoték ale povedou k ochlazení poptávky. Nové opatření počítá s tím, že od dubna by podíl hypoték ve výši 80−90 procent hodnoty nemovitosti neměl u bank v jednotlivém čtvrtletí přesáhnout 15 procent uzavřených úvěrů. Ceny rodinných domů se s předkrizovými hodnotami už srovnaly, pozemky újmu neutrpěly a podle Němečkova odhadu se byty dostanou na svou rekordní úroveň z roku 2008 do půl roku. Přísnější podmínky pro udělování hypoték ale povedou k ochlazení poptávky. Nové opatření počítá s tím, že od dubna by podíl hypoték ve výši 80−90 procent hodnoty nemovitosti neměl u bank v jednotlivém čtvrtletí přesáhnout 15 procent uzavřených úvěrů.
zdroj: ihned.cz
Tisíce podnikatelů jsou v nejistotě
25.11.2016
Ministr financí Andrej Babiš říká, že změny v elektronické evidenci tržeb, které navrhl týden před jejím startem, na nové daňové povinnosti nic nemění. Ve skutečnosti odstartoval několikaměsíční období, ve kterém tisíce podnikatelů nebudou vědět, zda a odkdy se jich EET bude týkat.
Ministr navrhl, aby se evidenci tržeb mohli vyhnout podnikatelé s nejnižšími příjmy. Musí si ale na finančním úřadě dohodnout paušální daň a nesmí mít roční obrat vyšší než 250 tisíc korun. Má to ale zádrhel. Podnikatelé si budou moci dohodnout paušál, teprve až sněmovna schválí takzvaný daňový balíček − pozměňovací návrh zákona o daních, který má podnikatelům zjednodušit život a který Babiš slíbil do konce dubna. Při jeho schvalování se ale dá očekávat licitace o uvedenou čtvrtmilionovou hranici, a přijetí zákona se proto může zpozdit. Podobně Babiš navrhuje osvobodit od EET e-shopy, pokud jim zákazníci zaplatí přes internet kartou.
zdroj: hnonline.sk