Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Realitkám docházejí byty. Začaly proto vyplácet odměny za tipy
24.05.2016
Poptávka po dohazovačích nemovitostí částečně připomíná situaci z dob ekonomické krize. S tím rozdílem, že tehdy realitní kanceláře nabízely odměny za to, když jim někdo zvenčí takzvaně dohodil kupce. Ti byli tehdy nedostatkovým zbožím. Nyní je zájemců dostatek, ubývá však volných bytů a domů.
Některé kanceláře využívají tipaře jen pro určité lokality a druhy nemovitostí − obecně se jedná o ty, kterých je v nabídce málo. Podle ředitele Fincentra Reality Martina Fojtíka není pravda, že trh s nemovitostmi kompletně vysychá. Problematické jsou však podle něj například byty o dispozici 2+kk v širším centru Prahy, které kupují nejen Češi, ale také zahraniční kupci. Pokud tipař dohodí takový byt v ceně do 3,5 milionu, je velká pravděpodobnost, že dostane svou odměnu. Tyto byty jdou aktuálně rychle na odbyt.
zdroj: ihned.cz
Ceny nemovitostí rekordně rostou
20.05.2016
Propad cen rezidenčních nemovitostí se v ČR zastavil. Byly svého dna podle HB INDEXu dosáhly v prvním pololetí roku 2013. Od druhé poloviny roku 2014 pak bez přerušení rostou raketovým tempem minimálně o 1,0 pcb za čtvrtletí. Jen od ledna do března letošního roku šly ceny bytů nahoru o 1,9 pcb.
U rodinných domů to bylo podobné. V posledních 6 letech, dosáhly svého dna v roce 2013. Největším růstem si prošly v roce 2014, kdy si připsaly 6,2 pcb a od té doby neustále pozvolna rostou. Od ledna do března 2016 si rodinné domy připsaly 1,0 pcb. Proti růstu cen nemovitostí jde vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Ty od roku 2013 naopak pozvolna klesají. Hypoteční banka teď dokonce v rámci akční nabídky Hypoteční trhák nabízí hypotéky s úrokovou sazbou od 1,89 % při sedmileté fixaci. Pokles úrokových sazeb je v posledních letech téměř neznatelný, zejména ve srovnání s tempem růstu cen nemovitostí. Ideální čas na koupi vlastní nemovitosti je tedy právě teď.
zdroj: ihned.cz
Česká ekonomika překonala s růstem o 3,1 procenta očekávání
17.05.2016
Češi se nebojí utrácet a pomáhají tím ekonomice k růstu. Hrubý produkt v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl po očištění o cenové a sezonní vlivy o 3,1 procenta. Ve srovnání s posledními třemi měsíci loňského roku se HDP podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu zvýšil o 0,5 procenta.
Na růstu české ekonomiky se podílely všechny složky poptávky. Hlavním tahounem byla spotřeba domácností, kromě toho k růstu přispěly i investice a zahraniční obchod, ale tentokrát nejspíše menší měrou. Poptávka domácností roste hlavně díky tomu, že přibývá volných pracovních míst a firmy postupně zaměstnancům zvyšují mzdy. Zaměstnanost se v prvním čtvrtletí podle ČSÚ meziročně zvýšila o 1,9 procenta, naopak míra nezaměstnanosti klesala směrem k šestiprocentní hranici.
Založení společnosti s ručením omezeným bude levnější
10.05.2016
Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal novelu zákona o soudních poplatcích, která mimo jiné zjednodušuje a zlevňuje založení společnosti s ručením omezeným. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Náklady na založení firmy se sníží z 11 300 korun na 100 eur (zhruba 2700 korun), což byla jedna z podmínek Evropské unie pro čerpání peněz ze strukturálních a investičních fondů.
Současné náklady na založení společnosti s ručením omezeným v Česku více než trojnásobně převyšují částku požadovanou Evropskou komisí. Notáři se platí nejméně 4000 korun za sepsání zakladatelské listiny či smlouvy, soudu potom 6000 korun za prvozápis do rejstříku. Správní poplatek za případné ohlášení živnosti stojí dalších 1000 korun. V případě, že notář provádí zápis, platí se mu dalších 300 korun. Cílem změny je podpora rozvoje podnikání. Pokles příjmů z vybraného soudního poplatku ministerstvo spravedlnosti předběžně odhadlo na 23 až 35 milionů korun. Od poplatku za notářský zápis do veřejného rejstříku novela osvobozuje spolky, nadace a veřejně prospěšné společnosti. Spolky mohly už nyní o provedení zápisu bezplatně požádat soud.Ministerstvo v novele původně navrhovalo také zpoplatnění žalob na náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu. Požadovalo poplatek 2000 korun za každou žalobu s tím, že počet těchto podání na stát neustále roste a že jsou zneužívána k šikaně státu. Vláda to ale odmítla.
zdroj: ihned.cz