Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Česko bude velmocí ve výrobě sněhových řetězů
20.01.2016
Pokud vydrží současné zimní počasí s mrazy a sněhem delší dobu, budou muset ve vamberském závodě firmy Pewag na výrobu sněhových řetězů zvýšit výrobu. V současné době tam již produkují nejen jednotlivé řady sněhových řetězů s vlastním logem, ale kompletují rovněž produkty Thule a König. Firma tak připravuje rozšíření výrobních kapacit do nové budovy.
Vamberk je pro Pewag jedinou evropskou lokalitou, kde vyrábí jak sněhové řetězy, tak trakční, například pro lesnické traktory. Do závodu přitom rakouský majitel hodlá letos a příští rok značně investovat. Firma ve městě koupila areál bývalých kasáren, kde postaví nové budovy a přenese sem produkci technických řetězů, jejichž odbyt každým rokem citelně roste. Tím se uvolní prostor pro zvýšení kapacity kompletních sněhových řetězů v původních prostorách. Kasárna již byla zbourána a na jaře se začne se stavbou. Budovy mají podle Končického stát ještě letos, výroba po instalaci potřebných technologií začne v průběhu roku 2017. Jde o investici za bezmála půl miliardy korun.
zdroj: ihned.cz
V pěti českých okresech je bez práce stále více než desetina všech osob
11.01.2016
Počet uchazečů o práci v Česku klesl ke konci loňského prosince o téměř 89 tisíc oproti stejnému období roku 2014, podíl nezaměstnaných klesl na 6,2 procenta z předchozích 7,5 procenta. Počet volných míst – více než 102 tisíc – je o 44 tisíc vyšší než před rokem. Ukazují to nová čísla z Úřadu práce ČR.
Ne ve všech částech republiky ale lidé poznají oživení ekonomiky tak výrazně. V pěti českých okresech je bez práce stále více než desetina všech osob mezi 15 a 64 lety. Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob měl ke konci roku okres Bruntál – 11,6 procenta.
Naopak nejnižší podíl uchazečů o zaměstnání má okres Praha-východ. Vděčí za to hlavně geografické poloze, zázemí hlavního města, logistickým centrům a dobré dopravní infrastruktuře, díky níž je snadnější dojíždět za prací. Do příměstských regionů se zároveň často stěhují lidé z Prahy, kteří nadále pracují v metropoli.
zdroj: ihned.cz
Největší český prodejce sportovního oblečení hledá investora.
17.12.2015
Tahle síť prodejen se sportovním vybavením vypadá na první pohled jako nadnárodní firma s italským názvem. Za společností Sportisimo jsou však české peníze a dva podnikatelé vietnamského původu Do Hong Son a Thai Ngoc Nguyen. Během patnácti let udělali z malé firmy jednoznačného lídra českého trhu. Teď se ale rozhodli, že společnost prodají.
Pokud k prodeji dojde, půjde o největší domácí obchod v oboru se sportovními potřebami. Dvojice majitelů by za Sportisimo podle informací HN ráda dostala až pět miliard korun. To je téměř osmnáctinásobek provozního zisku, což je v maloobchodu netypicky vysoké. Důvodů cenit si své firmy takhle vysoko ale Do Hong Son a Thai Ngoc Nguyen mají poměrně dost. Od roku 2000, kdy otevřeli svůj vůbec první obchod se sportovními potřebami v brněnském nákupním centru Futurum, jejich firmě rostou nepřetržitě tržby i provozní zisk. Ten jí vloni stoupl ve srovnání s předchozím rokem o 70 procent na 281 milionů.
zdroj: ihned.cz
Cena ropy klesla na 38 dolarů za barel, ministerstvo financí začalo připravovat krizové scénáře.
14.12.2015
Bývala to doba velkých tržeb. Moskevské restaurace se předháněly v nabídce zábavy a rafinovaných pokrmů. Tento Nový rok ale bude slabý a mnohé podniky vůbec neotevřou. Na vině je ekonomická krize, která nutí šetřit i bohaté Rusy. A může být hůř.
Ministerstvo financí proto připravilo dva scénáře budoucího vývoje. První počítá s tím, že se nepodaří vyvézt naplánované množství ropy a plynu a také že centrální banka bude mít nižší zisky, než je naplánováno. V takovém případě rozpočtový deficit stoupne na 3,6 procenta. To není takové drama, v rezervním fondu místo očekávaného bilionu rublů zůstane jen 623 miliard. Tento scénář ale kalkuluje s průměrnou cenou ropy padesát dolarů za barel. Druhý scénář, který počítá s cenou ropy o deset dolarů nižší, už vypadá téměř katastroficky. V takovém případě by deficit rozpočtu dosáhl 5,2 procenta, tedy více než čtyř bilionů rublů. Na jeho pokrytí by šel celý rezervní fond a stejně by vláda musela někde ještě najít 662 miliard rublů z jiných zdrojů.
zdroj: ihned.cz