Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
V pěti českých okresech je bez práce stále více než desetina všech osob
11.01.2016
Počet uchazečů o práci v Česku klesl ke konci loňského prosince o téměř 89 tisíc oproti stejnému období roku 2014, podíl nezaměstnaných klesl na 6,2 procenta z předchozích 7,5 procenta. Počet volných míst – více než 102 tisíc – je o 44 tisíc vyšší než před rokem. Ukazují to nová čísla z Úřadu práce ČR.
Ne ve všech částech republiky ale lidé poznají oživení ekonomiky tak výrazně. V pěti českých okresech je bez práce stále více než desetina všech osob mezi 15 a 64 lety. Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob měl ke konci roku okres Bruntál – 11,6 procenta.
Naopak nejnižší podíl uchazečů o zaměstnání má okres Praha-východ. Vděčí za to hlavně geografické poloze, zázemí hlavního města, logistickým centrům a dobré dopravní infrastruktuře, díky níž je snadnější dojíždět za prací. Do příměstských regionů se zároveň často stěhují lidé z Prahy, kteří nadále pracují v metropoli.
zdroj: ihned.cz
Největší český prodejce sportovního oblečení hledá investora.
17.12.2015
Tahle síť prodejen se sportovním vybavením vypadá na první pohled jako nadnárodní firma s italským názvem. Za společností Sportisimo jsou však české peníze a dva podnikatelé vietnamského původu Do Hong Son a Thai Ngoc Nguyen. Během patnácti let udělali z malé firmy jednoznačného lídra českého trhu. Teď se ale rozhodli, že společnost prodají.
Pokud k prodeji dojde, půjde o největší domácí obchod v oboru se sportovními potřebami. Dvojice majitelů by za Sportisimo podle informací HN ráda dostala až pět miliard korun. To je téměř osmnáctinásobek provozního zisku, což je v maloobchodu netypicky vysoké. Důvodů cenit si své firmy takhle vysoko ale Do Hong Son a Thai Ngoc Nguyen mají poměrně dost. Od roku 2000, kdy otevřeli svůj vůbec první obchod se sportovními potřebami v brněnském nákupním centru Futurum, jejich firmě rostou nepřetržitě tržby i provozní zisk. Ten jí vloni stoupl ve srovnání s předchozím rokem o 70 procent na 281 milionů.
zdroj: ihned.cz
Cena ropy klesla na 38 dolarů za barel, ministerstvo financí začalo připravovat krizové scénáře.
14.12.2015
Bývala to doba velkých tržeb. Moskevské restaurace se předháněly v nabídce zábavy a rafinovaných pokrmů. Tento Nový rok ale bude slabý a mnohé podniky vůbec neotevřou. Na vině je ekonomická krize, která nutí šetřit i bohaté Rusy. A může být hůř.
Ministerstvo financí proto připravilo dva scénáře budoucího vývoje. První počítá s tím, že se nepodaří vyvézt naplánované množství ropy a plynu a také že centrální banka bude mít nižší zisky, než je naplánováno. V takovém případě rozpočtový deficit stoupne na 3,6 procenta. To není takové drama, v rezervním fondu místo očekávaného bilionu rublů zůstane jen 623 miliard. Tento scénář ale kalkuluje s průměrnou cenou ropy padesát dolarů za barel. Druhý scénář, který počítá s cenou ropy o deset dolarů nižší, už vypadá téměř katastroficky. V takovém případě by deficit rozpočtu dosáhl 5,2 procenta, tedy více než čtyř bilionů rublů. Na jeho pokrytí by šel celý rezervní fond a stejně by vláda musela někde ještě najít 662 miliard rublů z jiných zdrojů.
zdroj: ihned.cz
Škoda prodala v listopadu méně vozů než před rokem
08.12.2015
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v listopadu dodala zákazníkům 89 tisíc vozů, což je meziročně o 1,4 procenta méně. Pokles prodejů způsobila napjatá situace na ruském trhu. V Rusku klesly prodeje Škody téměř o 39 procent. Dodávky zákazníkům Škody naopak rostly v západní a střední Evropě.
V západní Evropě stouply v listopadu dodávky vozů Škoda o 1,8 procenta na 33 600 vozů, v Německu to bylo o 11,8 procenta na 13 600 vozů. Ve východní Evropě mimo Ruska Škoda prodala 2 900 aut, meziročně o 1,3 méně. Na celkově klesajícím ruském trhu prodala Škoda v listopadu 4 700 vozů, což je meziročně o 38,7 procenta méně. Ve střední Evropě si automobilka v listopadu polepšila o 16,8 procenta na 15 000 prodaných vozů. Na domácím českém trhu zvýšila v listopadu značka své prodeje o 18,3 procenta na 7 700 prodaných aut.
zdroj: ihned.cz