Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Co požadují zdravotní pojišťovny v roce 2016 od zaměstnavatelů?
01.12.2015
V současné době platí praxe, že pokud zdravotní pojišťovna v rámci promlčecí doby neučinila tzv. kvalifikovaný úkon, kterým by uvědomila plátce ve věci zjištění pojistného nebo jeho vyměření a zároveň tak přerušila běh promlčecí doby, je povinna z moci úřední promlčet svůj zákonný nárok na pojistné případně příslušenství (penále) u pohledávek starších pěti resp. deseti let.
To znamená, že zaměstnavatel nemusí vznést námitku promlčení pohledávky, naopak zdravotní pojišťovna musí v případě sporu prokázat, že v dané záležitosti učinila příslušný úkon, o kterém se plátce (třeba i případným uplatněním tzv. fikce doručení) dozvěděl. Tímto fiktivním doručením je například doručení písemnosti na adresu sídla nebo trvalého bydliště v situaci, kdy si zaměstnavatel příslušnou písemnost nevyzvedne v úložní lhůtě nebo také neotevřením datové schránky. Dokument odeslaný zdravotní pojišťovnou do datové schránky je doručen okamžikem, kdy se do datové schránky přihlásí osoba, která má s ohledem na rozsah svého oprávnění přístup k dodanému dokumentu. Nepřihlásí-li se tato osoba do datové schránky do 10 dnů ode dne, kdy byl dokument dodán do datové schránky, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem. Součástí dluhu na pojistném je vznik penále. Evidované penále jsou zdravotní pojišťovny povinny ze zákona plošně uplatňovat vůči všem plátcům. V tomto směru je jedinou výjimkou, kdy se penále nepředepisuje, jeho výše maximálně 100 Kč v kalendářním roce.
Nejobchodovanějším titulem na pražské burze byla společnost O2.
01.12.2015
Tak velké obchody pražská burza nezažila už více než pět let. Během pondělí majitele změnily akcie za více než tři miliardy korun. Hitem byly akcie O2, které s přehledem překonaly dlouhodobé šampiony, jako je Erste, ČEZ či Komerční banka.
Navíc během dne dosáhl kurs akcií O2, v němž vlastní 85 procent finanční skupina PPF, historického maxima 265 korun. I když na konci obchodování a v závěrečné aukci akcie o 7,50 korun přišla, stále jde o suverénně nejrychleji rostoucí titul v Praze i širokém okolí. Od června, kdy se od O2 oddělil vlastník infrastruktury CETIN, akcie zvýšila hodnotu a víc než 500 procent. Zájem pohánějí sliby majoritního akcionáře i doporučení analytiků, kteří oproti jaru, kdy vesměs doporučovali nejistou akcii i za nevýhodných podmínek prodat, zcela otočili.
zdroj: ihned.cz
Kontrolní hlášení - vykazování pořízení zboží a přijatých služeb
01.12.2015
Toto nové opatření se bude prakticky vztahovat na každého plátce, který uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo který přijme úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění, nebo který přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo poskytne úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění, nebo který uskuteční nebo přijme plnění ve zvláštním režimu pro investiční zlato podle § 92 zákona o DPH.
V kontrolním hlášení budou plátci vykazovat také údaje o pořízení zboží z jiného členského státu a o přijetí služeb a dalších vymezených plnění od osob neusazených v tuzemsku. Povinnost podávat kontrolní hlášení nebudou mít identifikované osoby. Kontrolní hlášení budou plátci poprvé předkládat za leden 2015 či I. čtvrtletí. V zákoně o DPH jsou pravidla pro předkládání kontrolních hlášení upravena poměrně obecně, a proto podrobnější úprava vyplývá z metodiky Generálního finančního ředitelství (GFŘ), která byla zveřejněna v květnu 2015 a aktualizována v červenci 2015. V následujícím článku jsou v návaznosti na příslušná ustanovení zákona o DPH a uvedenou metodiku GFŘ vysvětlena pravidla pro přiznávání daně plátcem při pořízení zboží z jiného členského státu v přiznání k DPH a návazně jeho vykazování v kontrolním hlášení.
Růst hrubého domácího produktu o 4,5 procenta překonal odhady analytiků.
27.11.2015
Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí ještě rychleji, než statistici odhadovali. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,5 procenta. Oproti letošnímu druhému čtvrtletí vzrostl o 0,5 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
Statistici tak zpřesnili svůj odhad z poloviny listopadu, v němž počítali s meziročním růstem o 4,3 procenta. Kromě pokračujícího růstu spotřeby domácností i investic podniků táhly tuzemskou ekonomiku i rostoucí výdaje vládních institucí a vyšší zahraniční poptávka. Stejně jako ve druhém čtvrtletí se dařilo průmyslové výrobě, která se meziročně zvýšila o 7,9 procenta. Oproti předchozím čtvrtletím přispělo k růstu i stavebnictví. Hlavně díky zvýšeným výdajům vládních institucí se meziročně zvýšilo o 5,5 procenta.
zdroj: ihned.cz