Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Hypotéky dál straší Čechy
16.01.2023
Úrokové sazby hypoték zůstaly na konci loňského roku u šesti procent. Přitom ještě před pár lety byly pod dvěma procenty. Zájem o úvěry na bydlení se proto loni meziročně propadl o více než 60 procent. S nervozitou sledují vývoj hypotečních sazeb hlavně lidé, kteří už hypotéku mají a v letošním roce je čeká refixace. Splátka se jim totiž prodraží o tisíce.
Za celý loňský rok poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 miliard korun. Meziročně se tak jedná o propad ve výši 63,6 procenta v případě všech hypoték. Vyplývá to z aktuálního hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA), který zachycuje data všech tuzemských bank a spořitelen.
Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 procent nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku ukázalo, jak citelně hypoteční trh slábne," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.
Poslední čísla z hypotečního trhu pocházejí z prosince, kdy lidé získali hypoteční úvěry v objemu 7,8 miliardy korun. Šlo o třetí meziměsíční nárůst v řadě, stále však pouze v řádech jednotek procent. V meziročním srovnání tak trvá citelný propad - tedy 82 procent.
V
Ceny výrobců v Česku loni vzrostly, v průmyslu téměř o čtvrtinu
16.01.2023
Ceny výrobců v Česku loni vzrostly. V zemědělství se meziročně zvýšily o 31,8 procenta, v průmyslu o 24,3 procenta, ceny stavebních prací stouply o 12,3 procenta a tržních služeb pro podniky o 5,8 procenta. V prosinci meziroční růst v zemědělství a průmyslu zpomalil, u stavebních prací a tržních služeb byl mírně rychlejší. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
"Meziroční růst cen všech výrobců v prosinci pokračoval," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Průmysloví výrobci v prosinci proti předchozímu roku zvýšili ceny o 20,1 procenta, zemědělští o 27,3 procenta. Ceny stavebních prací v posledním loňském měsíci vzrostly meziročně o 12,2 procenta a tržních služeb pro podniky o 7,3 procenta.
Ve srovnání s listopadem se ceny stavebních prací a tržních služeb zvýšily shodně o 0,6 procenta. Ceny zemědělských výrobců stouply meziměsíčně o 1,7 procenta, v průmyslu ceny klesly o 1,1 procenta.
V
Paliva v Česku po zdražení na začátku roku opět zlevňují
12.01.2023
Pohonné hmoty v Česku po zdražení na začátku ledna opět zlevňují. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za uplynulý týden klesla o 20 haléřů na 36,29 koruny za litr a cena nafty o 37 haléřů na 37,48 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Nafta nynějším zlevněním zcela smazala nárůst ceny na začátku roku. Vrátila se tak na nejnižší ceny od konce loňského února.
Paliva v zemi zlevňovala vytrvale od konce loňského října. Až v prvních dnech tohoto roku přerušilo pád cen zdražení. Nynější vývoj ale potvrzuje předchozí předpovědi analytiků, že ceny začnou opět klesat.
Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou ale pohonné hmoty stále dražší než ve stejnou dobu loni. Před rokem byl litr benzinu v průměru o 31 haléřů levnější než nyní, a za naftu tehdy motoristé platili dokonce o 2,55 koruny na litru méně.
V
Tržby obchodníků klesají sedm měsíců, v listopadu to bylo o 8,7 procenta
12.01.2023
Maloobchodní tržby v Česku klesají v meziročním srovnání sedm měsíců za sebou. V listopadu loňského roku pokles zpomalil na 8,7 procenta z říjnových 9,9 procenta. Tržby se ale zvýšily pouze v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky. Vyplývá to z revidovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby snížily o 0,3 procenta.
"Pokles tržeb maloobchodu v meziročním srovnání pokračoval i v listopadu. Oproti předchozímu měsíci se však pokles zmírnil u prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, u prodeje potravin se pokles tržeb naopak prohloubil," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Tržby za nepotravinářské zboží klesly v listopadu o 9,6 procenta, za potraviny o 9,2 procenta a za pohonné hmoty o 2,1 procenta.
V