Máslo zdražilo nejvíce ze všech potravin
13.09.2024
Vyplývá to z nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) k srpnové inflaci. Zatímco meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o tři desetiny procenta, meziročně stouply o 2,2 procenta.
Již zmíněné máslo v srpnu zdražilo oproti červenci o 4,8 procenta. V meziročním srovnání zrychlila jeho cena svůj růst na 22,4 procenta z červencových 15,2 procenta.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o tři desetiny procenta. V oddíle alkoholických nápojů a tabáku se zvýšily ceny tabákových výrobků o 1,3 %, lihovin o 1,7 % a vína o 1,8 %. U potravin a nealkoholických nápojů rostly ceny uzenin o 2,1 %, ovoce o 2,2 %, polotučného trvanlivého mléka o 8,8 %, olejů a tuků o 3,1 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, čokoládových výrobků o 4,7 %, másla o 4,8 % a vepřového masa o 1,0 %.
Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny o 4,0 %, přičemž ceny brambor klesly o 21,2 %, drůbežího masa o 5,0 % a vajec o 6,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu - stejně jako v červenci - o 2,2 %. Zpomalení meziročního růstu cen v oddíle doprava bylo kompenzováno zmírněním cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.
V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje většina sledovaných položek zmírnila svůj meziroční pokles.
Ceny mouky byly v srpnu nižší o 10,6 % (v červenci pokles o 15,4 %), uzenin o 2,8 % (v červenci pokles o 4,4 %). Ceny položek ve skupině mléko, sýry, vejce v srpnu klesly o 3,7 % (v červenci pokles o 7,1 %), ovoce o 2,4 % (v červenci pokles o 4,2 %), zeleniny o 2,0 % (v červenci pokles o 4,8 %). Ceny másla zrychlily svůj meziroční růst na 22,4 % (v červenci růst o 15,2 %), čokoládových výrobků na 18,6 % (v červenci růst o 16,0 %), nealkoholických nápojů na 4,2 % (v červenci růst o 3,4 %).
S
(Zdroj: globe24.cz)
Výživné by měli rodiče platit i na postižené dospělé, rozhodl soud
15.08.2013
Ani po dosažení zletilosti automaticky nezaniká vyživovací povinnost rodičů vůči svým postiženým dětem.
Půjčky
26.06.2013
Poskytnutím půjčky nevzniká zaměstnavateli (v účetním pojetí) náklad.
Půjčka je návratným institutem a tak se její poskytnutí i vrácení projeví pouze v aktivech účetní jednotky, kdy jedna složka aktiv se mění ve složku jinou (při poskytnutí půjčky vzniká zaměstnavateli pohledávka a současně se snižuje hodnota peněžních prostředků, postupným splácením pak dochází ke změně hodnot až při úplném splacení aktiva nabudou původních hodnot). Poskytnutí půjčky tedy neovlivní ani účetní hospodářský výsledek a ani základ daně zaměstnavatele. Jiné je to ale s úrokem, který je součástí zdanitelných výnosů (v případě dlouhodobé půjčky je nutné časové rozlišení, tj. zaúčtování úroků do toho účetního období, se kterým věcně a časově souvisí bez ohledu na to, kdy a v jaké výši jsou zaplaceny). Co se zaměstnanců týká, tak vlastní přijetí a následné splácení půjčky jejich základ daně neovlivní (půjčka není předmětem daně z příjmů).
Povodně
26.06.2013
Nedávné povodně by českému stavebnictví mohly přinést až deset miliard korun na novou výstavbu a opravy poničených staveb.
Peníze budou investovány až v průběhu několika následujících let.
Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, kterého se zúčastnilo více než sto významných stavebních firem.
Pepsi nemusí doplatit daň za reklamu
26.06.2013
Americký gigant PepsiCo nemusí s definitivní platností doplatit daně, které po něm chtěl český stát kvůli způsobu, jakým firma do části obchodů dodávala reklamní boxy s nápoji.
Výrobce limonád Pepsi, Mirinda, 7UP či Tropicana uspěl u Nejvyššího správního soudu ve složitém, sporu s ministerstvem financí (nyní Generální finanční ředitelství).